Uzbekistán

Uzbekistán

17 dní / 21 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

orientální poklady Hedvábné stezky

Střední Asie – území ležící na pokraji okolních říší, tajemný prostor, kde odpradávna končí všechny známé cesty. Tudy proudilo hedvábí do římských paláců a zlato na čínský dvůr, tudy se šířily náboženské myšlenky a duchovní poznání, tady si Západ a Východ po staletí podávaly ruce aniž by měli možnost se přímo poznat. Uzbekistán je perlou na náhrdelníku středoasijských republik, na jeho území se nacházejí nejvýznamnější památky, tady bývala centra mocných a slavných říší. Projedeme napříč Uzbekistánem asi 3000 km různými dopravními prostředky a spatříme zbytky Tamerlánovy říše i paláce emírů kam karavany přinášely poklady nespočetným konkubínám. Uvidíme ulice, po kterých kráčel šprýmař Nasredin, Ulugbegovu astronomickou observatoř, nebetyčné štíty Ťan Šanu i vyprahlé písky Kara Kumu se saxaulovými háji a spočineme ve stínu tržišť s koberci, látkami a kořením. Čekají na nás jurty kočovníků, osm druhů šašlyků zapijeme zeleným čajem a na závěr si pochutnáme na orientálním cukroví. Užijeme si prastaré pohostinnosti oáz na Hedvábné cestě, pohostinnosti země, kde se taxikáři předbíhají v tom, kdo vás odveze a krásné uzbecké dívky oděné do šatů pestrých barev vám v čajcháně přinášejí pilav s rajčatovým salátem. Země za posledních 25 let prodělala téměř zázračnou proměnu ze zničené pohraniční sovětské republiky v oázu pohostinnosti a štědrosti. Ubytování nás čeká v pohodlných stylově zařízených hostelech přímo v historických centrech starých měst uprostřed ulic překypujících vůněmi jídla, koření a plnými zážitků jako z pohádek 1000 a jedné noci.

Snídaně jsou zahrnuty v ceně ubytování! 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od 15.000 Kč včetně tax)
  • vstupy do památek

Program zájezdu

1.- 2. den

Příletíme do Taškentu a po nově vybudované železnici luxusním rychlovlakem Afrosyab přejedeme do Samarkandu. Tady si prohlídneme historické centrum: mauzoleum Gúr Emír (1403 - 5), slavné náměstí Registan – soubor největších medres z období 15. – 17. st. (medresa Tillá Karí (1645 – 59), Ulugbegova medresa (1420) a medresa Šír – Dór (1619 – 1636)), gigantickou mešitu Bíbí Chánym (15. st.), mešitu Hazret-i-Hizr (18. st.), muzeum nejstaršího osídlení na pahorku Afrosyab, hrobku vládců Samarkandu Šáh-i-Zinda. Na orientálním tržišti nás čeká první ochutnávka uzbeckých specialit.

3. den

Vydáme se na výlet do města Šahrizabz, kde nás čekají ruiny Tamerlánova paláce Ak-saráj (1380 – 1404) a nový Tamerlánův pomník. Kvečeru se vrátíme do Samarkandu a ochutnáme pivo v místním českém pivovaru.

4. - 5. den

Čeká nás přejezd do Buchary a dvoudenní prohlídka města: Ulugbegova medresa, komplex Ljaby- Hauz (16. – 17. st.), mauzoleum Sámanidů (9. – 10. st.), městská pevnost Ark, minaret Kalán (1127 – 29), medresa Mír-i-Arab (1535 - 36), mauzoleum Sámánovce Izmáíla (poč. 10. st.) – nejstarší zachovaná stavba ve střední Asii, medresa Abdulla-chána (1588 - 90), medresa Kukeldaš (1568 – 69). Na proslaveném místním zastřešeném bazaru z 16. st. si nakoupíme šperky, čaje a sušené ovoce.

6. - 7. den

Přejedeme do města Nurata, kde se ubytujeme a navštívíme medresu šejka Chasana Nuri na nejposvátnějším místě muslimských poutníků. Odpočineme si u posvátného pramene a od rozvaliny antické pevnosti z dob Alexandra Velikého se rozhlédneme po krajině. Pak přejedeme do hor do kamenné vesnice Sentyjab a lehkým trekem přejdeme do vedlejšího údolí plného kvetoucích tulipánů. Odpoledne se projedeme na velbloudech u jezera Ajdarkul a navštívíme vesnici kazažských pastevců. Vykoupeme se v pouštním jezeře a vrátíme se do Nuraty. Nočním lůžkovým vlakem odjedeme přes poušť Kyzyl Kum kolem řeky Amudarji do Chivy.

8. - 9. den

Po ubytování v historickém centru CHIVY nás čeká prohlídka památek: Ičan - Kala (18. st.), medresa a minaret Mohamed Amin Chan (1831-1855), pevnost Kunja – Ark (17. st.), mauzoleum Pahlavána Mahmúda (1835), medresa a minaret Hodža Islám (1908), mešita Džumma (10. – 18. st.), chánův palác Taš-haulí (1830 – 33) a světoznámý minaret Kalta Minar (1850). Unaveni spočineme v čajcháně na místním tržišti s nádherně zlatem vyšívanými chivskými koberci, chaláty a ťubetějkami. Navštívíme také archeologické vykopávky starobylého města Toprak Kala (centrum Chórezmu do 3. st.) a pevnosti Kyzyl-Kala.

10. - 12. den

Přes Taškent odjedeme nočním lůžkovým vlakem do starobylého města KOKAND. Prohlídneme si nádherně vyzdobený palác posledního kokandského chána. Navštívíme také tradiční rodinné keramické dílny, které udržují výrobní tradice staré 800 let a proslavené místní tržiště.

13. - 14. den

Přejedeme přes horské sedlo do Čimganských hor v západní části Ťan Šanu. Pěšky se vydáme na průzkum hor až do výšky 1800 m n.m. po hřebenech porostlých bylinkami a tulipány.

15. - 17. den

Přejedeme do Taškentu, ubytujeme se a pak čeká nás prohlídka historického centra - medresa Barak Chán, mauzoleum Kafal Aš – Paši, umělecké a historické muzeum. Pobyt zakončíme závěrečným nákupem suvenýrů a dárků na největším místním orientálním bazaru a následující den se opět vrátíme do naší domoviny.

Ubytování

Spaní je zajištěno v útulných stylových penzionech, většinou ve 2 - 4 lůžkových pokojích s příslušenstvím. Dvoulůžkový pokoj je možné rezervovat za příplatek 1.500 Kč / os. / pobyt při rezervaci v objednávkovém formuláři. K vybavení penzionů většinou patří kuchyňka, wi-fi, půjčovna kol, směnárna a pod.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii účastníků. Snídaně je většinou v ceně ubytování v penzionu, obědy a večeře doporučí průvodce v uzbeckých restauracích, které jsou velice dobře připraveny na návštěvy cizinců. Uzbecká kuchyně je vyhlášená a její poznávání jedním z nejsilnějších zážitků našeho zájezdu. Hygienické zázemí restaurací často Evropana příjemně překvapí, od dob Svena Hedina se zde mnohé změnilo.

Doprava

Na místě se budeme dopravovat místními vlaky a taxíky, které jsou bezpečné a pohodlné.

Letenky a letecká doprava

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 17 denní zájezd expedičního typu. Poměrně nenáročný program s volitelným přidáním náročnějších aktivit, které zvládne průměrně zdatný člověk, jež alespoň občas provozuje turistiku nebo rekreační sport. Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály.

Další info

vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd vhodný. Od nádraží k hotelu bude doprava zajištěna taxíky, s batohy se tedy budeme pohybovat minimálně. I v horách budeme ubytovaní v penzionu a na výlety budeme vyrážet nalehko.

skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

očkování
Do Uzbekistánu se nevyžaduje zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

cestovní doklady
Pro cestu do Uzbekistánu potřebujete pas platný minimálně 6 měsíců po návratu domů. Vízová povinnost do Uzbekistánu byla zrušena.

bezpečnost
Když se Uzbekistán objeví v médiích, většinou je to ve spojitosti s politkou, armádou, krizí v zemích bývalého SSSR apod. Moc pozitivních zpráv z tohoto koutu světa neslyšíme. Navzdory tomu je ale Uzbekistán pro turistu velice bezpečnou zemí. Uzbeci jsou po tisíciletí (od dob Hedvábné stezky a jejich oáz) velice pohostinní a úslužní. Často máte při pobytu v této zemi pocit, že jim záleží jen na tom, abyste byli spokojení a aby vám ve všem vyhověli. Policie má příkazy dbát na bezpečnost turistů a nikdy je zbytečně neobtěžuje. Je ale samozřejmě nutné dodržovat místní tradice, ženy by měly chodit více zahalené než je u nás zvykem, muži pokud možno v dlouhých kalhotách, neměl by se pít alkohol na veřejnosti.

ceny
Uzbekistán je pro nás zemí, kde je pobyt levnější než u nás. Jídlo (a to jídlo z kvalitních surovin a vždy čerstvě připravené) v průměrné restauraci stojí 50-150 Kč a člověk se nají dosyta. Vstupy do památek a muzeí bývají bohužel pro cizince několikrát dražší, než pro domácí, avšak i tak se pohybují kolem přijatelných 50-150 Kč.

aktuální podmínky vstupu do Uzbekistánu a návrat zpět do ČR
Podmínkou vstupu do Uzbekistánu je PCR test ne starší 72 hodin. Po příletu je rovněž nutné doložit antigenní test, bez ohledu na povinnost předložit PCR test z domovské země. Antigennímu testu se turista podrobí v letištní hale v Taškentu za částku 9 EUR (100 000 sumů). Při pasové kontrole pak cestující předloží potvrzení o právě absolvovaném testu a vyplněný dotazník s údaji o zajištěném ubytování (zajistí CK).
Zároveň je nutné potvrzení o zdravotním pojištění. Pro tyto účely doporučujeme zřídit si Covid připojištění, které kryje případné náklady spojené s karanténou a léčbou nemoci Covid-19 v zahraničí. Připojištění je možné sjednat si přes CK za částku 52 Kč/den.

Uzbekistán je aktuálně zařazen na českém seznamu MZ jako země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva): cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře, potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň cestující musí podstoupit RT-PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. Toto potvrzení bude vyžadováno dopravci jako podmínka pro přijetí cestujícího k přepravě a cestující jej musí na vyžádání předložit hraniční kontrole v ČR. Osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy jsou povinny se nejdříve 5 dnů po příjezdu a nejpozději 14 . den na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví zcela výjimečně v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu) , tj. karanténa/samoizolace skončí nejdříve předložením negativního výsledku testu, který může být proveden nejdříve 5 dní po příjezdu. Po dobu 14 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, AS/NZ P2, DS FFR, Korea 1st class FFR.

Kdo nemoc Covid-19 již prodělal a může doložit krajské hygienické stanici Lékařské potvrzení o prodělání nemoci, ke stažení ZDE, nemusí podstupovat po návratu 5 dní samoizolace ani se prokazovat následným PCR testem. Při odletu zpět do ČR však PCR test stále být musí – je vyžadován aerolinkami při nástupu do letadla.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Ázerbájdžán

Ázerbájdžán

29. 5. - 5. 6. 2022 Chci to vidět
Gruzie a Arménie

Gruzie a Arménie

5. 6. - 19. 6. 2022 Chci to vidět
Omán

Omán

23. 1. - 3. 2. 2022 Chci to vidět
Spojené arabské emiráty, Musandam a Omán

Spojené arabské emiráty, Musandam a Omán

23. 1. - 8. 2. 2022 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou

Velký okruh tureckou přírodou

9. 10. - 21. 10. 2021 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou + východní Turecko

Velký okruh tureckou přírodou + východní Turecko

9. 10. - 28. 10. 2021 Chci to vidět