Uzbekistán

Za zážitky bez obav

Uzbekistán

17 dní / 27 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

24. 9. - 10. 10. 2024
č. zájezdu: 224328-02
cena 27 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

orientální poklady Hedvábné stezky

Střední Asie – území ležící na pokraji okolních říší, tajemný prostor, kde odpradávna končí všechny známé cesty. Tudy proudilo hedvábí do římských paláců a zlato na čínský dvůr, tudy se šířily náboženské myšlenky a duchovní poznání, tady si Západ a Východ po staletí podávaly ruce aniž by měli možnost se přímo poznat. Uzbekistán je perlou na náhrdelníku středoasijských republik, na jeho území se nacházejí nejvýznamnější památky, tady bývala centra mocných a slavných říší. Projedeme napříč Uzbekistánem asi 3000 km různými dopravními prostředky a spatříme zbytky Tamerlánovy říše i paláce emírů kam karavany přinášely poklady nespočetným konkubínám. Uvidíme ulice, po kterých kráčel šprýmař Nasredin, Ulugbegovu astronomickou observatoř, nebetyčné štíty Ťan Šanu i vyprahlé písky Kara Kumu se saxaulovými háji a spočineme ve stínu tržišť s koberci, látkami a kořením. Čekají na nás jurty kočovníků, osm druhů šašlyků zapijeme zeleným čajem a na závěr si pochutnáme na orientálním cukroví. Užijeme si prastaré pohostinnosti oáz na Hedvábné cestě, pohostinnosti země, kde se taxikáři předbíhají v tom, kdo vás odveze a krásné uzbecké dívky oděné do šatů pestrých barev vám v čajcháně přinášejí pilav s rajčatovým salátem. Země za posledních 25 let prodělala téměř zázračnou proměnu ze zničené pohraniční sovětské republiky v oázu pohostinnosti a štědrosti. Ubytování nás čeká v pohodlných stylově zařízených hostelech přímo v historických centrech starých měst uprostřed ulic překypujících vůněmi jídla, koření a plnými zážitků jako z pohádek 1000 a jedné noci.

Snídaně jsou zahrnuty v ceně ubytování! 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od cca 18.000 Kč včetně tax)
  • vstupy do památek

Průvodci

Ivo "fík" Dokoupil

24. 9. - 10. 10. 2024 / č.zájezdu 224328-02

Cestovatel, novinář, fotograf a člověk, milovník všeho na východ od Žiliny. Osudovou destinací se mu stalo Rusko, kam se poprvé vypravil už v roce 1985 a od té doby pravidelně cestuje do zemí bývalého SSSR a přilehlých končin. Jeho nejkultovnější akcí pod kudrnovskou vlajkou je zájezd Moskva, ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Ráno se potkáme na letišti v Taškentu. Po nově vybudované železnici luxusním rychlovlakem Afrosyab přejedeme do Samarkandu. Tady si prohlídneme historické centrum: mauzoleum Gúr Emír (1403 - 5), slavné náměstí Registan – soubor největších medres z období 15. – 17. st. (medresa Tillá Karí (1645 – 59), Ulugbegova medresa (1420) a medresa Šír – Dór (1619 – 1636)), gigantickou mešitu Bíbí Chánym (15. st.), mešitu Hazret-i-Hizr (18. st.), muzeum nejstaršího osídlení na pahorku Afrosyab, hrobku vládců Samarkandu Šáh-i-Zinda. Na orientálním tržišti nás čeká první ochutnávka uzbeckých specialit.

2. den

Vydáme se na výlet do města Šahrizabz, kde nás čekají ruiny Tamerlánova paláce Ak-saráj (1380 – 1404) a nový Tamerlánův pomník. Kvečeru se vrátíme do Samarkandu a ochutnáme pivo v místním českém pivovaru nebo víno z místního vinařského závodu.

3. - 4. den

Čeká nás přejezd do Buchary a dvoudenní prohlídka města: Ulugbegova medresa, komplex Ljaby- Hauz (16. – 17. st.), mauzoleum Sámanidů (9. – 10. st.), městská pevnost Ark, minaret Kalán (1127 – 29), medresa Mír-i-Arab (1535 - 36), mauzoleum Sámánovce Izmáíla (poč. 10. st.) – nejstarší zachovaná stavba ve střední Asii, medresa Abdulla-chána (1588 - 90), medresa Kukeldaš (1568 – 69). Na proslaveném místním zastřešeném bazaru z 16. st. si nakoupíme šperky, čaje a sušené ovoce.

5. - 6. den

Přejedeme do města Nurata, kde se ubytujeme a navštívíme medresu šejka Chasana Nuri na nejposvátnějším místě muslimských poutníků. Odpočineme si u posvátného pramene a od rozvaliny antické pevnosti z dob Alexandra Velikého se rozhlédneme po krajině. Pak přejedeme do hor do kamenné vesnice Sentyjab, kde budeme obdivovat kamennou vesnickou architekturu. Odpoledne se projedeme na velbloudech u jezera Ajdarkul a navštívíme vesnici kazažských pastevců. Vykoupeme se v pouštním jezeře a vrátíme se do Nuraty. Nočním lůžkovým vlakem odjedeme přes poušť Kyzyl Kum kolem řeky Amudarji do Chivy.

7. - 8. den

Po ubytování v historickém centru CHIVY nás čeká prohlídka památek: Ičan - Kala (18. st.), medresa a minaret Mohamed Amin Chan (1831-1855), pevnost Kunja – Ark (17. st.), mauzoleum Pahlavána Mahmúda (1835), medresa a minaret Hodža Islám (1908), mešita Džumma (10. – 18. st.), chánův palác Taš-haulí (1830 – 33) a světoznámý minaret Kalta Minar (1850). Unaveni spočineme v čajcháně ochutnáme místní plov. Navštívíme také archeologické vykopávky starobylého města Toprak Kala (centrum Chórezmu do 3. st.) a pevnosti Kyzyl-Kala.

9. - 11. den

Přes Taškent odjedeme nočním lůžkovým vlakem do starobylého města KOKAND. Prohlídneme si nádherně vyzdobený palác posledního kokandského chána. Navštívíme také tradiční rodinné keramické dílny ve vesničce Rištan, které udržují výrobní tradice staré 800 let a proslavené kokandské tržiště.

12. - 13. den

Přejedeme přes horské sedlo do Čimganských hor v západní části Ťan Šanu. Pěšky se vydáme na průzkum hor až do výšky 2000 m.n.m. po hřebenech porostlých bylinkami a tulipány na vrch Malý Čimgan.

14. - 16. den

Přejedeme do Taškentu, ubytujeme se a pak čeká nás prohlídka historického centra - medresa Barak Chán, mauzoleum Kafal Aš – Paši, umělecké a historické muzeum. Po nově vystavěném městě se rozhlédneme z monumentální televizní věže s restaurací. Pobyt zakončíme závěrečným nákupem suvenýrů a dárků na největším místním orientálním bazaru Čorsu a následující den se opět vrátíme do naší domoviny.

Ubytování

Spaní je zajištěno v útulných stylových penzionech, většinou ve 2 - 4 lůžkových pokojích s příslušenstvím. Dvoulůžkový pokoj je možné rezervovat za příplatek 1.500 Kč / os. / pobyt při rezervaci v objednávkovém formuláři. K vybavení penzionů většinou patří kuchyňka, wi-fi, půjčovna kol, směnárna a pod.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii účastníků. Snídaně je většinou v ceně ubytování v penzionu, obědy a večeře doporučí průvodce v uzbeckých restauracích, které jsou velice dobře připraveny na návštěvy cizinců. Uzbecká kuchyně je vyhlášená a její poznávání jedním z nejsilnějších zážitků našeho zájezdu. Hygienické zázemí restaurací často Evropana příjemně překvapí, od dob Svena Hedina se zde mnohé změnilo.

Doprava

Na místě se budeme dopravovat místními vlaky a taxíky, které jsou bezpečné a pohodlné.

Letenky a letecká doprava

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 16 denní zájezd expedičního typu (+ počítejte s dvěma dny na přílet a odlet). Poměrně nenáročný program s volitelným přidáním náročnějších aktivit, které zvládne průměrně zdatný člověk, jež alespoň občas provozuje turistiku nebo rekreační sport. Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály.

Další info

vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd příliš vhodný. Od nádraží k hotelu bude doprava většinou zajištěna taxíky, s batohy se tedy budeme pohybovat minimálně. I v horách budeme ubytovaní v penzionu a na výlety budeme vyrážet nalehko.

skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

očkování
Do Uzbekistánu se nevyžaduje zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

cestovní doklady
Pro cestu do Uzbekistánu potřebujete pas, platný minimálně 6 měsíců po návratu domů. Vízová povinnost do Uzbekistánu byla zrušena.

bezpečnost
Když se Uzbekistán objeví v médiích, většinou je to ve spojitosti s politkou, armádou, krizí v zemích bývalého SSSR apod. Moc pozitivních zpráv z tohoto koutu světa neslyšíme. Navzdory tomu je ale Uzbekistán pro turistu velice bezpečnou zemí. Uzbeci jsou po tisíciletí (od dob Hedvábné stezky a jejich oáz) velice pohostinní a úslužní. Často máte při pobytu v této zemi pocit, že jim záleží jen na tom, abyste byli spokojení a aby vám ve všem vyhověli. Policie má příkazy dbát na bezpečnost turistů a nikdy je zbytečně neobtěžuje. Je ale samozřejmě nutné dodržovat místní tradice, ženy by měly chodit více zahalené než je u nás zvykem, muži pokud možno v dlouhých kalhotách, neměl by se pít alkohol na veřejnosti.

ceny
Uzbekistán je pro nás zemí, kde je pobyt levnější než u nás. Jídlo (a to jídlo z kvalitních surovin a vždy čerstvě připravené) v průměrné restauraci stojí 50-150 Kč a člověk se nají dosyta. Vstupy do památek a muzeí bývají bohužel pro cizince několikrát dražší, než pro domácí, avšak i tak se pohybují kolem přijatelných 50-150 Kč.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Arménie pohodově

Arménie pohodově

7. 5. - 12. 5. 2024 Chci to vidět
Ázerbájdžán

Ázerbájdžán

2. 6. - 8. 6. 2024 Chci to vidět
Gruzie a Arménie

Gruzie a Arménie

9. 6. - 23. 6. 2024 Chci to vidět
Omán

Omán

7. 1. - 18. 1. 2025 Chci to vidět
Omán, Musandam a Spojené arabské emiráty

Omán, Musandam a Spojené arabské emiráty

19. 1. - 2. 2. 2025 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou

Velký okruh tureckou přírodou

7. 10. - 19. 10. 2024 Chci to vidět