Omán

Omán

12 dní / 31 400 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

23. 1. - 3. 2. 2022
č. zájezdu: 222389A-01
cena 31 400 Kč

země pohádek 1001 noci

Chcete poznat Zemi vonící dálkami, mořem a kadidlem? Zemi, která sice leží na Arabském poloostrově, ale kde se po dlouhá staletí potkávali s místními obyvateli Portugalci a Angličané na cestách do Afriky a Indie? Zemi, kde rostou u moře palmy na plážích s bělostným pískem, ale kde se jen o pár kilometrů dál můžete šplhat do stěn kilometr hlubokých slepencových kaňonů s bizardními skalními útvary? Zemi, kde leží čtvrtá největší poušť světa, legendární Prázdná čtvrť Rub al Chálí? A kde jsou pod jejími písečnými dunami navždy pohřbeny ruiny "arabské Atlantidy" Wubaru? Zemi, které téměř celé půlstoletí moudře vládl sultán Qábús bin Sajíd al Sajíd, kde neexistují politické strany, ani parlament a kde jsou lidé spokojení? Zemi, která je podle žebříčků OSN nejbezpečnější v muslimském světě a 21. nejbezpečnější na světě.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku Praha-Maskat a zpět cena cca 10.000,- Kč, víza do Ománu (vyřizují se předem elektronicky a cena cca 1.200 Kč)

Program zájezdu

1. den

Přílet do MASKATU (odlet z Evropy den předem). Velká mešita sultána Qábuse . Procházka nad terasovitými políčky v "Zelených" horách Džebel Achdar. Historické hlavní město Ománu NIZVA s pevností, velkou mešitou a keramickým, zeleninovým, rybím a zvířecím trhem.

2. den

Městečko Misfat al Abrjín přilepené na skále jak v jemenských horách. Kultovní trek "BALKONY RIM" ve stěně kaňonu Wadí Nachr až k vesnici Bani Suwejf schované pod skalním převisem.

3. den

Náročná celodenní túra (náročnost 3–4, dá se zkrátit a zjednodušit) v 1200 metrů hlubokém "ománském velkého kaňonu" WADÍ BENI AUF z malebné vesničky Bilat Sajíd nahoru do sedla Šaraf. Největší Ománská pevnost v městě Bahla . Nocleh pod hradem Džabrín.

4. den

Po ranní prohlídce hradu návštěva zvířecího a velbloudího trhu v BAHLE. Ticíce let staré úlovité hrobky v lokalitě AL AJN. Rozbořené hliněná vesnice As Suwejb. Přesun na jih do pouště.

5. den

Procházka krajinou písečných dun v pošti RUB AL CHÁLÍ (Prázdná čtvrť). Dobrodružné pátrání po ruinách "arabské Atlantidy" WUBAR . Romantický nocleh nad "měsíčním pramenem" Ajn Ajún.

6.–7. den

Provincie DHOFÁR - kousek Afriky v Arábii. Unikátní mořské gejzíry na pláži u Mughasilu. Koupání na bělostné pláži FAZILÁ pod nebetyčnými horami. Všude velbloudi, skály, moře a kadidlové stromy. Hrobky světce Bin Alího, proroka Joba a Ježíšova děda Umrána. Centrum provincie SALALÁ, rodné město sultána Qábúse bin Saida a jeho palác. Romantický kadidlový přístav Mirbat a historické ruiny Sumhuram na námořní cestě ze Starého světa do Indie. Částečně noční přesun přes poušť zpátky na sever.

8. den

Celodenní odpočinek u moře na největším ománském ostrově MASIRÁ, který až do roku 2004 nesměl mít stálé obyvatele. Koupání, dovádění ve vlnách Indického oceánu a zkoumání podmořského života na blízkých korálových útesech. Romantický západ slunce nad přímořskou planinou v „hipízáckém“ kempu.

9.–10. den

Pouštní městečko Džalal Bání bu Álí s nejstarší ománskou mešitou. Nocleh na "želví pláži" RAS AL HAD, noční pozorování obřích želv karet. Manufaktura na výrobu dřevěných lodí DHAU v městě Sur. Věčně zelené Wadi Tiwi, palmy, malebné domky, zavlažovací kanály. Dobrodružný průstup kaňonem Wádí Šáb s plaváním až do jeskyně s vodopádem. Propast BIMÁ s brakickou vodou.

11. den

Hlavní město země Maskat – sultánský palác, rybí trh, krytý bazar, pro zájemce trek po pobřežních útesech. Večerní odlet domů.

12. den

Přílet do zasněžené Evropy.

Ubytování

Každé 3-4 dny (celkem 4x za zájezd) budeme nocovat pod střechou. 3x v hotelu ve dvou a vícelůžkových pokojích, 1x v přímořském kempu v chatičkách. Ostatní noclehy jsou na známých a příjemných tábořištích (6x) většinou se základním sociálním zázemím (WC, pitná voda, moře...)

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii. Každý den se pokusíme zastavit u nějaké restaurace, kde bude možné dát si cenově přijatelné a dobré jídlo. Levnější restaurace mají většinou majitele původem z indického subkontinentu (nejčastěji Pákistán, Bangladěš), takže kuchyně odpovídá těmto zemím. Nejoblíbenější jídlo je birjani, v Ománu se tím rozumí grilovaný kus masa (nejčastěji kuře, nebo ryba) a k tomu kořeněná rýže a zelenina. Porce jsou velké a cena je do 1,500 Ománského rijálu (100,- Kč). V malých obchůdcích s názvem cofee shop dostanete čaj (s mlékem), kávu (instantní) a velký výběr různých sendvičů v cenách do 0,500 OMR. Překvapivě se vyskytují i „globalizované“ řetězce rychlého občerstvení, nejoblíbenější je KFC. Stylové arabské restaurace, či restaurace s evropskými pokrmy bývají drahé. Jídlo je též možné kupovat v obchodech, či v supermarketech, tradiční blízkovýchodní trhy se v Ománu moc nevyskytují. Alkohol včetně piva se v Ománu nekonzumuje, stejně tak vepřové a hovězí maso.

Doprava

Nástupní místo: Maskat
Výstupní místo: Maskat

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků).

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd je koncipován tak, že jej v pohodě zvládne každý průměrně fyzicky a psychicky zdatný účastník, který má zkušenost s alespoň jednodenními výlety nalehko.

Další info

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování. Na závadu ovšem není očkování proti žloutence - hepatitidě typu "A". Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu.

Kapesné
Doporučujeme mít u sebe minimálně 150 USD na vstupy do památek, fakultativní výlety a jídlo. V Ománu se platí Ománskými rijály, které se dělí na 1000 bajzů. Někdy se v hovoru používá i jednotka dirham, což je 100 bajzů a tedy jedna desetina rijálu. Ománský rijál je přibližně 60,- českých korun.

Místní měnu pravděpodobně ve střední Evropě neseženete, není však problém ji vyměnit kdekoliv v civilizaci za jakoukoliv světově uznávanou měnu. Nejvýhodnější je měnit americké dolary, eura jsou též možná, ale obvykle v horším kurzu. V případě dolarů je velmi dobré mít bankovky nového typu (s „velkými hlavami bez oválů). Dolar je totiž nejproblematičtější a zároveň nejfalšovanější měna světa a starým bankovkám místní nevěří. Ve městech též není problém použít mezinárodní kreditní karty, jak pro placení, tak pro výběr peněz z bankomatu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Podobné zájezdy

Írán

Írán

30. 10. - 13. 11. 2021 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

24. 9. - 10. 10. 2021 Chci to vidět
Spojené arabské emiráty, Musandam a Omán

Spojené arabské emiráty, Musandam a Omán

23. 1. - 8. 2. 2022 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou

Velký okruh tureckou přírodou

9. 10. - 21. 10. 2021 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou + východní Turecko

Velký okruh tureckou přírodou + východní Turecko

9. 10. - 28. 10. 2021 Chci to vidět