Omán, Musandam a Spojené arabské emiráty

Za zážitky bez obav

Omán, Musandam a Spojené arabské emiráty

16 dní / 49 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

4. 1. - 19. 1. 2024
č. zájezdu: 224389B-01
cena 49 800 Kč
VYPRODÁNO

země pohádek 1001 noci s prodloužením o Abú Dhabí a Dubaj

Chcete poznat Zemi vonící dálkami, mořem a kadidlem? Zemi, která sice leží na Arabském poloostrově, ale kde se po dlouhá staletí potkávali s místními obyvateli Portugalci a Angličané na cestách do Afriky a Indie? Zemi, kde rostou u moře palmy na plážích s bělostným pískem, ale kde se jen o pár kilometrů dál můžete šplhat do stěn kilometr hlubokých slepencových kaňonů s bizardními skalními útvary? Zemi, kde leží čtvrtá největší poušť světa, legendární Prázdná čtvrť Rub al Chálí? A kde jsou pod jejími písečnými dunami navždy pohřbeny ruiny "arabské Atlantidy" Wubaru? Zemi, které téměř celé půlstoletí moudře vládl sultán Qábús bin Sajíd al Sajíd, kde neexistují politické strany, ani parlament a kde jsou lidé spokojení? Zemi, která je podle žebříčků OSN nejbezpečnější v muslimském světě a 21. nejbezpečnější na světě.
Kromě tradičního velkého okruhu samotným Ománem navštívíme i ománskou enklávu Musandam u Hormuzského průlivu a 3 dny strávíme ve Spojených Arabských Emirátech.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • jednosměrné letenky při cestě TAM (Praha - Maskat) cena cca 10.000,- Kč, při cestě ZPĚT (Dubaj - Praha) cena cca 8.500,- Kč

Průvodci

Tomáš Vaníček

4. 1. - 19. 1. 2024 / č.zájezdu 224389B-01

Učitel a průvodce z Křivoklátska. Na Balkán byl poprvé vyvezen násilím ve 3 letech. Ve 14 letech potkal na policejní stanici v Kolašinu (tehdy Socialistická Federativní republika Jugoslávie, dnes Černá Hora) Vuka Šibaliče, což ovlivnilo jeho další cestovatelské plány. V 16ti letech podnikl první ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet do MASKATU. Procházka nad terasovitými políčky v "Zelených" horách Džebel Achdar. Historické hlavní město Ománu NIZVA s pevností, velkou mešitou a keramickým, zeleninovým, rybím a zvířecím trhem.

2. den

Městečko Misfat al Abrjín přilepené na skále jak v jemenských horách. Kultovní trek "BALKONY RIM" ve stěně kaňonu Wadí Nachr až k vesnici Bani Suwejf schované pod skalním převisem.

3. den

Náročná celodenní túra (náročnost 3–4, dá se zkrátit a zjednodušit) v 1200 metrů hlubokém "ománském velkého kaňonu" WADÍ BENI AUF z malebné vesničky Bilat Sajíd nahoru do sedla Šaraf. Největší Ománská pevnost v městě Bahla.

4. den

Po ranní prohlídce hradu návštěva zvířecího a velbloudího trhu v BAHLE. Nejhezčí ománský hrad Džabrín. Ticíce let staré úlovité hrobky v lokalitě AL AJN. Rozbořené hliněná vesnice As Suwejb. Přesun na jih do pouště.

5. den

Procházka krajinou písečných dun v pošti RUB AL CHÁLÍ (Prázdná čtvrť). Dobrodružné pátrání po ruinách "arabské Atlantidy" WUBAR.

6.–7. den

Provincie DHOFÁR - kousek Afriky v Arábii. Unikátní mořské gejzíry na pláži u Mughasilu. Koupání na bělostné pláži FAZILÁ pod nebetyčnými horami, nebo dobrodružná cesta po přímořských útesech až na „ukrytou“ pláž As Sáb (12km). Hrobky světce Bin Alího a Ježíšova děda Umrána. Centrum provincie SALALÁ, rodné město sultána Qábúse bin Saida a jeho palác. Romantický kadidlový přístav Mirbat a historické ruiny Sumhuram na námořní cestě ze Starého světa do Indie. Noční přesun přes poušť zpátky na sever.

8. den

Celodenní odpočinek u moře na největším ománském ostrově MASIRÁ, který až do roku 2004 nesměl mít stálé obyvatele. Koupání, dovádění ve vlnách Indického oceánu a zkoumání podmořského života na blízkých korálových útesech. Romantický západ slunce nad přímořskou planinou v „hipízáckém“ kempu.

9.–10. den

Pouštní městečko Džalal Bání bu Álí s nejstarší ománskou mešitou. Nocleh na "želví pláži" RAS AL HAD, noční pozorování obřích želv karet (za příplatek 5-10 OMR). Manufaktura na výrobu dřevěných lodí DHAU v městě Sur. Věčně zelené Wadi Tiwi, palmy, malebné domky, zavlažovací kanály. Dobrodružný průstup kaňonem Wádí Šáb s plaváním až do jeskyně s vodopádem. Propast BIMÁ s brakickou vodou.

11. den

Hlavní město země Maskat – sultánský palác, rybí trh, krytý bazar. Velká mešita sultána Qábuse.

12. den

Přejezd do východní chudší části Spojených arabských emirátů FUDŽARJA a RAS AL CHAJMA. Nejstarší mešita v zemi v městečku Bidijah. Nejvyšší hora emirátů Džebel Džajs s mnoha atrakcemi. Večer příjezd do ománské enklávy MUSANDAM naproti strategickému Hormuzskému průlivu.

13. den

Půldenní výlet na lodi dhau do "fjordu slunce" CHOR AŠ ŠÁM s pozorováním stád delfínů a návštěvou ruin historické telegrafní stanice na půlce cesty mezi Evropou a Indií. Námořní muzeum v pevnosti v CHASÁBU

14. den

Dobrodružný výlet džípy do místních hor s výhledy na nejvyšší horu polostrova DŽEBEL HARÍM a návštěvou naleziště fosílií. Odpolední přesun do DUBAJE, ubytování na tři noci. Večerní návštěva barevné fontány pod nejvyšší budovou světa Burž Chálífa.

15. den

Hlavní město země ABÚ DHABÍ s památníkem nezávislosti, nábřežní promenádou a obří mešitou šejka Zájeda. Rodné město tatíčka národa šejka Zájeda Al Ajn s pevností Džahili. Výjezd na nejvyšší vrchol emirátu Abú Dhabí Džebel Hafít s parádní vyhlídkou.

16. den

Celodenní prohlídka megalopole Dubaj - nový luxusní přístav Marina, největší obchoďák na světě Dubai Mall, i orientální cvrkot ve čtvrtích Bur Dubaj a Dejra, trhy s kořením, zlatem pravým i kočičím a s kadidlem. Večerní odlet domů.

17. den

Přílet do zasněžené Evropy.

Ubytování

Nocovat budeme 12x v hotelu ve dvou až čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, 3x v hostelu v Dubaji, 1x v přímořském kempu v chatičkách.

Strava

Kromě tří snídaní v Dubaji a jednoho oběda na lodi je stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii. Každý den se pokusíme zastavit u nějaké restaurace, kde bude možné dát si cenově přijatelné a dobré jídlo. Levnější restaurace mají většinou majitele původem z indického subkontinentu (nejčastěji Pákistán, Bangladěš), takže kuchyně odpovídá těmto zemím. Nejoblíbenější jídlo je birjani, v Ománu se tím rozumí grilovaný kus masa (nejčastěji kuře, nebo ryba) a k tomu kořeněná rýže a zelenina. Porce jsou velké a cena je do 2,500 Ománského rijálu (150,- Kč). V malých obchůdcích s názvem cofee shop dostanete čaj (s mlékem), kávu (instantní) a velký výběr různých sendvičů v cenách do 0,500 OMR. Překvapivě se vyskytují i „globalizované“ řetězce rychlého občerstvení, nejoblíbenější je KFC. Stylové arabské restaurace, či restaurace s evropskými pokrmy bývají drahé. Jídlo je též možné kupovat v obchodech, či v supermarketech, tradiční blízkovýchodní trhy se v Ománu moc nevyskytují. Alkohol včetně piva se v Ománu nekonzumuje, stejně tak vepřové a hovězí maso. Ve Spojených Arabských Emirátech je jídlo trochu dražší, stále je zde však levněji, než třeba v západní Evropě. Alkohol zde již sehnat lze, je ale velmi drahý.

Doprava

Nástupní místo: Maskat
Výstupní místo: Dubaj

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd je koncipován tak, že jej v pohodě zvládne každý průměrně fyzicky a psychicky zdatný účastník, který má zkušenost s alespoň jednodenními výlety nalehko.

Další info

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování. Na závadu ovšem není očkování proti žloutence - hepatitidě typu "A". Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu.

Kapesné
Doporučujeme mít u sebe minimálně 250 USD na vstupy do památek, fakultativní výlety a jídlo. V Ománu se platí Ománskými rijály, které se dělí na 1000 bajzů. Ománský rijál je přibližně 60,- českých korun. V Dubaji a v celých Spojených arabských emirátech je měnovou jednotkou emirátský dirham, který odpovídá přibližně 6,- Kč, tedy 100 ománským bajzům. V enklávě Musandam se používají obě měny paraelně.

Místní měnu pravděpodobně ve střední Evropě neseženete, není však problém ji vyměnit kdekoliv v civilizaci za jakoukoliv světově uznávanou měnu. Nejvýhodnější je měnit americké dolary, eura jsou též možná, ale obvykle v horším kurzu. V případě dolarů je velmi dobré mít bankovky nového typu (s „velkými hlavami bez oválů). Dolar je totiž nejproblematičtější a zároveň nejfalšovanější měna světa a starým bankovkám místní nevěří. Ve městech též není problém použít mezinárodní kreditní karty, jak pro placení, tak pro výběr peněz z bankomatu.

Cestovní doklady
K této cestě potřebujete cestovní pas platný nejméně 6 měsíců po návratu z Ománu. Ománské vízum s platností do 14 dnů vám bude zdarma a na počkání uděleno po příletu na letišti v Maskatu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. RODOKAPS) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Podobné zájezdy

Arménie pohodově

Arménie pohodově

25. 10. - 30. 10. 2023 Chci to vidět
Japonsko

Japonsko

19. 11. - 5. 12. 2023 Chci to vidět
Jordánsko

Jordánsko

20. 10. - 29. 10. 2023 Chci to vidět
Omán

Omán

4. 1. - 15. 1. 2024 Chci to vidět
To nejlepší z Taiwanu

To nejlepší z Taiwanu

26. 11. - 11. 12. 2023 Chci to vidět
Uzbekistán

Uzbekistán

6. 4. - 23. 4. 2024 Chci to vidět
Východní Turecko

Východní Turecko

18. 10. - 29. 10. 2023 Chci to vidět
Írán

Írán

24. 11. - 8. 12. 2019 Chci to vidět