Bajkal

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

po transsibiřské magistrále kolem šamanské a buddhistické perly Sibiře

Bajkal – nejhlubší jezero na světě, největší zásobárna pitné vody. Jeho hladina je lemována vysokými horskými pásmy, která místy sestupují až do vody a vytvářejí tak majestátní scenérie. Uzavřen v nedostupné tajze, izolován liduprázdnými horami plnými vzácných květin a ještě vzácnějších nerostů, plný ryb a opředen pověstmi a šamanskou minulostí – takto vždy lákal cestovatele, vědce i dobrodruhy. Vydejte se s námi na putování ryzí divočinou, které vám odhalí nejkrásnější zákoutí této šamanské a buddhistické perly Sibiře. Přesouvat se budeme rozmanitými místními dopravními prostředky, svezeme se pronajatými maršrutkami, rybářskou lodí i vlakem po transsibiřské magistrále. Budeme tábořit v čisté a člověkem nepokořené přírodě, vařit na ohni stejně jako to dělávali první osadníci a dělávají dodnes sibiřští lovci. Občas přespíme pod střechou, ochutnáme čaj ze samovaru, horských bylin nebo místní boršč. Naše kroky bude neustále doprovázet chuť vodky, uzených ryb a jehličí. Tuto vůni si přivezeme i domů, aby nás už nikdy neopustila!

Zájezd se koná v období, kdy jsou ideální teploty pro výlety do hor a přesuny a kdy jsou také minimální stavy komáru. Jedná se o akci pro dobrodružné povahy, kteří chtějí zažít opravdové a nefalšované Rusko se vším všudy.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od 16.000 Kč včetně tax)
  • ruské vízum (zájemcům zařizuje CK)
  • pojištění pro případ Covid-19 (doporučujeme připojistit)

Videa

Program zájezdu

0. – 2. den

Přelet přes Moskvu do Irkutsku, kde si prohlédneme centrum města a nábřeží Angary, roubené domy děkabristů a pravoslavné chrámy. (Pozn. vzhledem k časovému posunu je odlet obvykle nultý den zájezdu - tedy o den dříve před katalogovým termínem).

3. – 4. den

Přejedeme místním minibusem do skanzenu Talcy, kde budeme obdivovat stavby Evenků a sibiřských osadníků. Poté se přesuneme do Listvjanky na prohlídku unikátního limnografického muzea s akváriem s bajkalským tuleněm – něrpou a určitě nemineme ani trh s pečenými a uzenými omuly právě vylovenými z Bajkalu. Přes ústí řeky Angary se přeplavíme kolem pověstmi opředeného Šamanského kamene k nádraží Port Bajkal, místním vláčkem pak pojedeme s rybáři po Krugobajkalské magistrále do romantické zapadlé vesnice Polovinka, kde se utáboříme, vykoupeme na pláži Bajkalu a podnikneme výlet po rozkvetlých horských loukách a k unikátnímu neutrinovému teleskopu Ruské akademie věd.

5. – 6. den

Vlakem se přesuneme do Sljudljanky, kde si prohlédneme nádraží z mramoru – pomník stavitelům Transibiřské magistrály, navštívíme muzeum minerálů, a vyrazíme na trek do pohoří Chamar Daban. Pokusíme se zdolat Pik Čerskovo (2.090 m), po cestě budeme obdivovat kvetoucí endemity a zbytky horské čajové magistrály z 18. stol.

7. – 10. den

V Tunkinské dolině pod třítisícovkami Východních Sajan nás čekají horské lázně Aršan, burjatské vesnice, termální prameny, divoké říčky a možnost výstupů na dostupné vrcholy, např. Pik Ljubvi.

11. - 12. den

Po Transibiřské magistrále se vydáme do Naušek na hranicích s Mongolskem. Nocovat budeme v Kjachtě, v bývalé čínsko-ruské čajové celnici. Dějiny čajového obchodu a ruských zeměpisných výprav do Asie dokumentuje místní muzeum. Prohlédneme si také slavný Muročinský dacan – významný burjatský buddhistický klášter. Budeme obklopení krajinou jako v Mongolsku, stepí a polopouští.

13. – 16. den

Z Kjachty vyjedeme na sever, navštívíme buddhistický klášter v Ivolginsku, kde se nachází jedna z nejvýznamnějších buddhistických svatyní a to netlející tělo burjatského lámy Itigelova. V Ulan Ude, hlavním městě Burjatské republiky se poměříme s největší hlavou Lenina na světě a ve skanzenu za městem si prohlédneme hunské, starověrecké a staré ruské památky. Dále se přesuneme do Usť Barguzinu, rybářské osady na východním břehu Bajkalu. Po písečné kose se autem vydáme do vesnice Monachovo na poloostrově Svjatyj nos (Zabajkalskij NP), popijeme vodku s rybáři v tomto rybářském ráji plytkých zátok a budeme pěšky putovat po pobřeží Bajkalu přes malebné zátoky a rybářské vesničky až k teplým pramenům u Zátoky zmijí (15 km nalehko). Tady nás bude čekat pohodlná loď, která nás převeze přes Bajkal na ostrov Olchon kolem fotogenického skalnatého pobřeží do přístavu Chužir.

17. – 19. den

Vychutnáme si kolorit zapadlého rybářského městečka Chužir, dotkneme se slavné Šamanské skály, absolvujeme výlet autem po nejkrásnějších zákoutích ostrova a na nejsevernější mys Choboj (Pribajkalskij NP). Čekají nás zde borovicové lesy a louky plné lilií stejně jako tradiční ruská bánja (sauna). Na závěr se místním autobusem vrátíme do Irkutska, nakoupíme suvenýry, umyjeme špínu z cest a vrátíme se přes Moskvu do domoviny.

Ubytování

Spaní je většinou plánováno ve volné přírodě ve vlastních stanech u vodního zdroje. V Irkutsku a Kjachtě (celkem 4 noci) budeme bydlet pod střechou – v hostelu s teplou vodou a internetem a 2x přespíme také v soukromí u místních.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii účastníků. Budeme si vařit většinou společně na ohni z místních zdrojů. Kolem Bajkalu se dají skoro všude koupit vynikající uzené ryby. Ruské obchody jsou zásobovány stejně dobře jako naše, není tedy problém dokupovat potraviny a ochutnávat místní speciality.

Doprava

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. Vzhledem k časovému posunu na cestě do Ruska počítejte s odletem o den dříve před avizovaným termínem zájezdu (tedy 0. den zájezdu).

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Přesuny pěšky budou převážně nalehko, jen s batůžkem nejnutnějších věcí. Batohy budou buď v úschovně nebo v mikrobusu (který budeme mít pronajatý např. v Burjatsku). Výjimkou je 4 km přesun údolím Listvjanky k turbáze (a pak zpět). V průběhu 18 km treku po pobřeží Bajkalu do Zmijí zátoky budeme putovat rovněž nalehko, převoz batohů bude zajištěn místními rybáři. Vzhledem k převážnému spaní v přírodě a u místních se jedná zájezd pro spíše dobrodružnější povahy, které preferují spíše zážitky nad komfortem. 

Další info

Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd vhodný.

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Cestovní doklady
Pro cestu do Ruska potřebujete vízum a pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z Ruska. Tuto formální překážku se vám pokusíme co možná nejvíce zjednodušit. Přesto je vyřízení víz poměrně zdlouhavý byrokratický proces, kvůli kterému je možné se na zájezd přihlásit nejpozději 4 týdny před odjezdem. Náklady na vyřízení víz jsou aktuálně cca 2.300 Kč.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Aktuální informace o podmínkách pro cestování najdete zde.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Pět bajkalských zastavení

Jiří Roupec

Vše o Bajkalu vědí v Listvjance
Z Brna je to k Bajkalu vzdušnou čarou zhruba šest a půl tisíce kilometrů. Letadlem to zvládne...

více

Rusko - země svatá i prokletá

Ivo "Fík" Dokoupil

Tato ohromná země je natolik rozmanitá, že v ní najdeme snad všechny možné protiklady. Zeměpisné, klimatické, sociální, kulturní i...

více

Podobné zájezdy

Uzbekistán

Uzbekistán

24. 9. - 10. 10. 2024 Chci to vidět
Gruzie a Arménie

Gruzie a Arménie

6. 6. - 20. 6. 2019 Chci to vidět