Hory a národní parky Skotska

Za zážitky bez obav

Hory a národní parky Skotska

15 dní / 24 200 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

5. 7. - 19. 7. 2023
č. zájezdu: 223838-01
cena 24 200 Kč
VYPRODÁNO

jednodenní túry i ochutnávka skotských tradic

Jak již název napovídá, tento zájezd je mnohem více nežli na poznávaní historie a památek Skotska, zaměřený na jeho divokou horskou přírodu. Akce je tedy určena všem nadšeným turistům a horalům, kteří chtějí Skotsko poznat z pohledu "Highlanderů" a baží po nevšedních toulkách typickými svěže zelenými horami se svými zádumčivými sceneriemi a osamělými jezery. Skotsko je bez pochyb turisticky a krajinářsky velice atraktivní a my si jeho podmanivé přírody užijeme opravdu do sytosti. Možná nás překvapí, že i přesto, že se budeme pohybovat na území turistické velmoci, často během našich výletů kromě zdejších mohutných býků s ofinou nepotkáme ani živáčka. Občas nás možná potrápí aprílové počasí, které je zde na denním pořádku i během července, ale o to více nám pak „bodne“ hřejivá Whisky, která v místech svého zrodu chutná zcela jinak, než-li v teple české kotliny. Tak jako tak, na Skotsko, ač drsné, budete vzpomínat ještě dlouho po návratu a verše slavného skotského básníka Roberta Burnse budou možná tyto vzpomínky provázet. 

"Buď, horský ty kraji, buď, Severe, zdráv,
kde chrabrost se rodí, kde reků je mrav;
kdekoliv bloudím a kdekoliv dlím,
ty horské svahy jsou v světě mi vším."

Robert Burns (1759-1796), přeložil J. V. Sládek

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • vstupy do památek dle vlastního výběru, mhd v Londýně (12.70 GBP/den)

Průvodci

Ondřej Syrovátka

5. 7. - 19. 7. 2023 / č.zájezdu 223838-01

Ondrovou srdeční destinací se stalo Rumunsko, kde dokonce působil jako učitel v Eibentálu, české vesnici v rumunském Banátu. Zde se také protnuly jeho cesty s Kudrnou a znenadání začala průvodcovská etapa jeho života. Krom Banátu rozšířil pole své působnosti i do dalších oblastí karpatského oblouku ...

Dozvědět se více

Jan Sluštík

5. 7. - 19. 7. 2023 / č.zájezdu 223838-01

Skaut, dobrodruh, milovník všech zvířat i hmyzu, stejně jako lidí se kterými bude rád sdílet zážitky na všech jeho cestách. Byl odchován valašskými kopci a je připraven vyrazit do světa poznávat jeho zákoutí a krásy se vším všudy (pot, krev i slzy). Popere se se všemi nástrahami počasí. Vždy podá ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Odpolední odjezd z Brna. Přes Prahu, Ústí nad Labem a následně Německo, Belgii a Francii přejedeme do francouzského přístavu Calais. Odtud trajektem kolem doverských útesů přeplujeme do Anglie. Navštívíme CANTERBURY – historické a náboženské centrum jihovýchodní Anglie se slavnou katedrálou. Kdo se již bude chtít rozchodit, může do Canterbury dorazit pěšky půvabnou anglickou krajinou (cca 18 km). Noci využijeme k přejezdu k našemu hlavnímu cíli, Skotsku.

3.–4. den

Navštívíme jezerní oblast národního parku LOCH LOMOND and THE TROSSACHS, kde zbojničil známý Rob Roy, prohlédneme si krásná jezera Loch Katrine a Loch Lomond proslavená díky Walteru Scottovi i okolní hory. Přesuneme se do srdce skotských Highlands a nedaleko městečka Fort William se ubytujeme v kempu.

5.–8. den

Nemůžeme vynechat fotogenické údolí GLEN COE, kde na nás zapůsobí nejen dramatická krajina, ale i pohnutá historie. Pokusíme se zdolat nejvyšší horu Británie – BEN NEVIS (1.343 m) ( ↑ 1.300 m ↔ 6 hod.). Jedním z vrcholů pak bude návštěva jednoho z nejkrásnějších ostrovů Skotska – SKYE. Projdeme se v pohoří Cuillins, které je pro svůj charakter nazývané skotské Alpy, půjdeme oblastí hřebene Quiraing a zastavíme se v místním malém skanzenu, abychom se dozvěděli něco o často nelehkém životě ve zdejším divokém kraji.

9.–10. den

V našem putování budeme pokračovat západní Vysočinou, na další túru vyrazíme v oblasti Torridon, zastavíme se v městečku Ullapool, pokusíme se dobýt skalnatý vrchol STAC POLLAIDH (612 m), který je dominantou kraje a užijeme si pohodové vycházky romantickou krajinou oblasti Lochinver.

11.–13. den

Od moře se přesuneme do skotského vnitrozemí, a to nejdříve do malebného údolí Glen Affric a posléze do oblasti NP CAIRNGORMS. Při našich výletech se tu pokusíme vystoupit na druhou nejvyšší horu Británie – BEN MACDUI (1.309 m), ale také se pokochat krásou Loch Nagaru, oblíbeného cíle výletů královny Victorie. Formou ochutnávky se taky pokusíme proniknout do tajů světa výtečné skotské whisky. Noci opět využijeme k dlouhému přejezdu.

14.–15. den

Náš poslední den společně strávíme v LONDÝNĚ návštěvou světoznámé botanické zahrady Kew Gardens, případně individuálním poznáváním londýnských památek. Přejezd přes Francii, Belgii a Německo zpět do ČR. Předpokládaný návrat v odpoledních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme 10x v kempu vždy ve vlastních stanech. Budete-li chtít dobíjet baterie do telefonů, foťáků či kamer, doporučujeme sehnat si redukci na místní zásuvky (zásuvky typu G). Možnosti dobíjení v našich kempech budou omezené a ne vždy budou volné zásuvky pro všechny, pro jistotu doporučujeme záložní akumulátory. Kempy jsou všeobecně na dobré úrovni. Jejich kvalita se však liší. Vyzkoušíme jednoduché horské kempy, ale i kempy v tzv. holiday parcích, které jsou zpravidla lépe vybavené. Pokud vlastní vybavení na kempování nemáte, můžete si jej zapůjčit z naší kudrnovské půjčovny.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". První jídlo dostanete 2. den zájezdu v podobě Fish and Chips. Posledním jídlem bude studený večeřový balíček 14. den zájezdu. K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. V Canterbury se můžete těšit na typické britské Fish & Chips. Na den strávený v Londýně a přejezdový den dostanete studený balíček.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Brno - Zvonařka / Praha / Ústí nad Labem

Náročnost

Jedná se o 15 denní zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst skotské přírody. Túry budou absolvovány "nalehko". Samotný program zájezdu je naplánován tak, aby byl dostatek času si během túr odpočinout, kochat se přírodními scenériemi a věnovat se i focení. Program odpovídá stupni náročnosti 2-3 z 5 bodové škály, což znamená, že byste jej měli v pohodě zvládnout po lehčím rozchození ještě před zájezdem.

Další info

Cestovní doklady
Na tento zájezd je zapotřebí platný cestovní pas.

Orientační cena vstupů do památek

  • katedrála v Canterbury - 12,50 GBP
  • skanzen na ostrově Skye - 3 GBP
  • Kew Gardens - 17 GBP
  • MHD Londýn celodenní -12,70 GBP

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Podobné zájezdy

Do finských národních parků

Do finských národních parků

14. 7. - 30. 7. 2023 Chci to vidět
Island

Island

4. 8. - 18. 8. 2023 Chci to vidět
Korsika - jednodenní túry

Korsika - jednodenní túry

1. 7. - 13. 7. 2023 Chci to vidět
Norsko a Švédsko

Norsko a Švédsko

5. 7. - 21. 7. 2023 Chci to vidět
Prázdniny ve Skotsku

Prázdniny ve Skotsku

20. 7. - 31. 7. 2023 Chci to vidět
Švédsko - King´s trail

Švédsko - King´s trail

7. 8. - 16. 8. 2023 Chci to vidět
Švýcarsko - Walliské Alpy

Švýcarsko - Walliské Alpy

23. 7. - 30. 7. 2023 Chci to vidět
Irsko - velký okruh s turistikou

Irsko - velký okruh s turistikou

Skotsko - Shetlandy a Orkneje

Skotsko - Shetlandy a Orkneje

4. 7. - 12. 7. 2019 Chci to vidět