Jordánsko

Jordánsko

17 dní / 20 500 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

pěší putování přes pohádkovou Petru, pouštní vádí Rum až k vlnám Rudého moře aneb dobrodružná cesta horami a pouští ve stopách Proroků, Nabatejců a Lawrence z Arábie

Naše putování si vybralo dva úseky z Jordánského trailu, dálkové trasy, spojující přes celou délku Jordánska Um Qais na severu s Akabou na jihu. Trejl prochází různorodou krajinou a půvabnými zákoutími. Od lesy porostlé pahorkatiny na severu, budeme putovat drsnými kaňony, soutěskami a skalními stěnami s vyhlídkami na údolí řeky Jordán, míjet růžové pískovcové skály pohádkové Petry, barevné písky a skalní věže monumentálního vádí Rum, abychom skončili v průzračně čistých vodách Rudého moře. Pěší chůzí napříč Jordánskem se vydáme na cestu hlubokou historií a mnohovrstevnou kulturou. Je to příležitost seznámit se s různými civilizacemi, které otiskly svoji stopu do zdejší země. Nápad, přejít napříč Jordánsko, není nový. Po tisíce let starověké stezky a obchodní trasy křižovali území dnešního Jordánska. Jordánsko bylo centrem „Královské cesty“, důležité obchodní tepny, spojující Egypt s Akabou a pokračující na sever do Damašku. Tato stezka byla využívána od nepaměti Moábity, Edomity a Ammánci, ale v posledních stoletích před naším letopočtem rozšířili Nabatejští obchodníci trasu až do Asie a jižní Arábie a z Jordánska učinili centrum svého království, s Petrou jako diamantem v královské čelence. Po vládě Nabatejců přichází Římská říše, která pokračovala ve využívání těchto obchodních tras jako součásti silniční sítě na Blízkém východě. Putovat Jordánskem pěšky je tak starý nápad jako starověké stezky. Po tisíce let cesty sloužily obchodu a komunikaci mezi odlehlými komunitami lidí. Tu samou činnost dnes provádějí baťůžkáři, odměnou jsou jim zážitky, seznámení se s krásami zdejší krajiny a dokonalé splynutí s všehomírem. 

Zažijte trekking v netradičním prostředí - v úchvatné poušti Wadi Rum, v přírodních kulisách filmu Marťan.

Cena zahrnuje

  • veškerou společnou dopravu po Jordánsku pronajatým minibusem včetně letištních transferů a výletů do Jeraše, Madaby a k pouštím zámečkům
  • 7× ubytování v hotelu včetně snídaní 
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od cca 11.000 Kč včetně tax
  • stravu (mimo snídaně v hotelech)
  • Jordan pass (vízum, vstupy do Petry, vadi Rum, Jeraše …) ve výši cca 2.350 Kč
  • vstupy do rezervace Dana, kaňonu Mujib, k Mrtvému moři a Madaby ve výši cca 1.350 Kč
  • fakultativní noční návštěvu Petry - Petra by night ve výši cca 750 Kč

Program zájezdu

1. den

Přílet do Ammánu, transfer do hostelu v centru města.

2. den

Poznávací výlet na antické památky do Jeraše, seznámení s Ammánem.

3. den

Transfer do Dany přerušený koupačkou v Mrtvém moři (Sodoma a Gomora), nakouknutím do kaňonu Mujib (jordánský Grand kaňon) a prohlídkou křižáckého hradu Karak (spojeno s Balduinem a Saláhudínem).

4. - 7. den

Čtyřdenní trek Dana - Petra: Jeden z nejvíce oceňovaných úseků dálkové trasy napříč Jordánskem, společností National Geographic vyhlášený jako jeden z 10 nejpěknějších treků na světě. Trasa padá z vysoko položené náhorní plošiny do údolí Jordánu (vádí Araba) a šplhá zpět do hor, procházející tak několik klimatických zón a rozličné ekosystémy, ukryté na dně kaňonů. Dramatický labyrint skal, kaňonů a údolí odhaluje širokou škálu geologie regionu. Scenérie se rychle mění, v rozsahu od majestátních a epických horských vrcholů po bukolickou mírumilovnou krajinu, a každých pár kilometrů se mění krajinný ráz: v žádném okamžiku není krajina monotónní. Přírodními atrakcemi nabídka nekončí, trasa vede do Nabatejského mistrovského díla, Petry. Skalní město nabízí, samo o sobě, příležitost k průzkumu na několik dní, a krátký úsek trans Jordánského treku vám předvede pouze hrstku z pozoruhodností Petry a poskytne pouze východisko k poznání oblasti do hloubky. Jen hrstka dálkových treků vám nabídne tak působivou scénu jako toto místo, nebo končí takovou odměnou jako je návštěva Petry. (1. den: 23,5 km, 8 hod., 2. den: 14 km, 7 hod., 3. den: 23 km, 8 hod., 4. den: 12,5 km, 4 hod.)

8. den

Důkladnější prohlídka Petry. Odpoledne přejezd do vesnice Humeima, pochod 10 km na tábořiště Jabal Kharazeh.

9. - 13. den

Pětidenní trek vádí Rum – Rudé moře: vádí Rum je jednou z nejkouzelnějších přírodních zajímavostí Blízkého východu a rozhodně je zlatým hřebem všech výletů do Jordánska. Vádí samo je jedním ze série paralelně se táhnoucích zemských zlomů, vytvářejících údolí v písečné poušti jihu země. Tato údolí rámují charakteristické žulové, čedičové a pískovcové hory, zvedající se až 800 m na pouštní dno. Krajina během tisíciletí zvětrala do baňatých domů a podivuhodných hřebenů a textur, takže nejvíce připomíná roztavený vosk. Dna údolí, z jemného žlutého a červeného písku, vytváří dojem, že zdejší hory jsou pouhými ostrovy usazenými ve vyschlém moři. Rozervány sítí kaňonů a roklin, přehrazené přírodními skalními mosty a zavodněné skrytými prameny nabízejí poušť a hory skvostný terén pro několikadenní trek. Třebaže jde o vyprahlou, otevřenou poušť, oblast vádí Rum není v žádném případě vylidněná. Vádí Rum a jeho okolí, kromě stanů polonomádských beduínů, roztroušených po poušti, ukrývá několik moderních vesnic, včetně osady Rum, ležící v samém srdci stejnojmenného údolí. Etapa končí na pláži Rudého moře a vkročení do jeho vln tak tvoří parádní závěr celého pouštního dobrodružství. (1. den: 16 km, 6 hod., 2. den: 12 km, 4 hod, 3. den: 20,5 km, 7. hod, 4. den: 26 km, 9 hod., 5. den: 18,5 km, 7 hod.)

14. den

Odpočinek u moře, odpoledne transfer do Ammánu. Na jižním výběžku Jordánska se v oblasti mírného klimatu a krásné pobřežní krajiny Rudého moře nachází skvělé místo pro cachtání v moři. Slunce mihotající se na vlnách a pableskující pestrobarevná hejna ryb pod hladinou jsou úžasným kontrapunktem pouštních krajin Petry a vádí Rum.

15. den

Celodenní poznávací výlet k pouštním zámečkům Azraq, Kharana a Amra, znovuobjevení posledně jmenovaného, v roce 1898, moravským orientalistou Aloisem Musilem představovalo obrovskou senzaci, neboť fresky v zámečku nalezené vůbec neodpovídaly představám o vývoji arabské kultury.

16. den

Poznávací a výlet na biblickou horu Nebo (Mojžíšova hora) a do „města mozaik“ Madaby. Poslední nákupy před cestou domů.

17. den

Odlet do ČR.

Ubytování

Ubytování je zajištěno v jednoduchých turistických hotýlcích. Pokoje jsou většinou čtyřlůžkové se sociálním zařízením.

Strava

V hotelech bývá v ceně ubytování snídaně. V civilizaci je spousta možností si nějaké jídlo obstarat, od obchůdků až po restaurace. Na trecích se budeme stravovat převážně ze svých zásob. Pro první etapu jsou potřeba zásoby na 4 dny, pro druhou etapu zásoby na 5 dní. Pro druhou etapu si pošleme zásoby do depozitu v Petře. Vařit si budeme na plynových vařičích, bomby koupíme po příletu v Ammanu. Ne každý musí mít hořák, vařiče lze jednoduše sdílet. Šlo by uvařit si na ohýnku, znamená to však námahu navíc… Aby se z nás nestaly muly, stačí nést skutečně jen skromné dávky, tzn. na snídaně 150 g ovesných vloček, na oběd 200 g sladkého musli, na svačinu nějakou energetickou tyčinku a na večeři 150 g kuskusu, bulguru, pohanky a do toho třeba kousek salámu. Možná trochu zhubnete, ale o to lehčeji se vám půjde :-)

Doprava

Nástupní místo: Ammán

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.

Doprava po Jordánsku je zajištěna místním minibusem.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnost 4 z 5 bodové škály. Denně se ujde kolem 20 km. Charakter krajiny se velmi mění, takže občas vede stezka ve skalách, v kaňonech, po hřebeni kopců, pískem pouště… Tím se velmi mění také náročnost terénu . Občas stačí nést litr tekutin, jindy, na tábořiště kde není voda, se musí nést 4 litry vody. Ráno se vstává potmě, aby se vyrazilo těsně před východem slunce. Přes poledne se pak odpočívá někde ve stínu - pod převisem, pod akácií. Na tábořiště se dochází před západem slunce a to už se ochlazuje. Trek nevyznačují žádné turistické značky, jde se podle navigace průvodce.  Místo stanu a karimatky stačí žďárák. Jako obuv lehké trekové boty po kotníky a lehké sandále. Místo nepromokavého ponča igelitovou pláštěnku na jedno použití (stejně je jen pro jistotu). Tenké dlouhé kalhoty a šortky. Tričko s krátkým rukávem, dlouhým rukávem, fleesku a softshelku. Spacák do 5 stupňů (k ránu teploty v horských polohách klesají na 8-10 stupňů) plus tenké převlečení do spacáku. V hotelu jde po dokončení etap vždy spáchat kvalitní hygienu. Při rozumném balení se vlezete do 40ti litrového batohu, i s dvěma dvoulitrovými PET lahvemi. Potraviny a čisté věci pro druhou etapu, či na poznávací výlety dejte do extra tašky, dají se vždy uložit v depozitu.

Další info

Počasí
Říjen je nejvhodnější měsíc (vedle března) pro projití Jordánského trejlu. Je stabilní počasí se slunečnými dny (teploty nepřesáhnou v poledne 35-37 stupňů), a příjemným ochlazením v noci (nejvíce na 8-10 stupňů). Pršet by nemělo, přinejhorším přijde krátká přeháňka.

Voda
V civilizaci lze koupit balená asi za 1 JOD / 1,5 l. Na treku se alespoň jednou denně nabírá voda z pramene/starověké studny/z cisterny/ze závlah, to znamená, že je potřeba vlastnit buď láhev z filtrem, nebo filtr, kterým se filtruje voda do láhve. V případech, kdy je voda jenom 1x za den se natankují dvě dvoulitrové PETky, nebo vak na vodu. Voda totiž nemusí být přímo na tábořišti a tak se musí nést. 4 l na 24 hod. se osvědčilo jako dostatečná zásoba.


Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Podobné zájezdy

Egypt

Egypt

13. 11. - 27. 11. 2021 Chci to vidět
Madagaskar

Madagaskar

16. 10. - 4. 11. 2022 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

25. 3. - 10. 4. 2022 Chci to vidět