Namibie

Namibie

15 dní / 38 600 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

27. 3. - 10. 4. 2021
č. zájezdu: 221320-01
cena 38 600 Kč

nejstarší duny na Světě, safari v parku Etosha a největší kaňon Afriky

Namibie je geologicky mimořádně zajímavá země - rozkládá se zde nejstarší poušť táhnoucí se po 1.600 km namibijského pobřeží podél Atlantického oceánu, ale také druhý největší kaňon světa (po Grand Canyonu ve Spojených státech) s názvem Fish River Canyon. Vycestovat do Namibie přes velikonoční svátky je dobrý nápad z mnoha důvodů. Utečete domácí velikonoční mrskačce a v Namibii bude zrovna po období dešťů, takže si v zemi užijete i trochy zeleně, příjemných teplot a mála prachu ve vzduchu. Navštívíme národní park Etosha, kde žije 114 druhů savců, včetně lvů, nosorožců a leopardů. Kromě přírody zavítáme i do měst, konkrétně do metropole Windhoeku a přímořských městeček Swakopmundu a Lüderitzu, kde se na architektuře odráží německé kolonizační období, ale která jsou také centrem mořských (kajaky, surfování) a pouštních (snowboarding na dunách, pouštní cyklistika) aktivit. Krásy Namibie budeme prozkoumávat aktivně jednodenními výlety – např. chozením po horách či výletem na kajacích, ale také výhledem z terénního minibusu, jehož náhon na všechny čtyři kola nás dostane i do nejzazších koutů této kouzelné a divoké, přitom ale bezpečné africké země.

Cena zahrnuje

  • dopravu terénním minibusem s místním řidičem
  • 14x ubytování (4x v hostelu a 10x ve stanu)
  • vstupné do přírodních lokalit v rámci programu
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od cca 21.000 Kč včetně tax)
  • vstupy do parků, rezervací, muzeí a na outdoorové atrakce
  • vízum (80 EUR + 1.250 Kč poplatek českému konzulátu)

Program zájezdu

1. den

Přílet do Windhoek - namibijské metropole. Po příletu si protáhneme nohy v národních botanických zahradách, které se rozkládají na 12 hektarech v srdci hlavního města. Prohlédneme si nejznámější budovu ve městě – evangelický luteránský kostel Christus Kirke a projdeme si trhy s místním uměním. Přespíme ve Windhoeku.

2. den

Čeká nás cesta do národního parku Etosha, který je zajímavý, jak ze stránky fauny, tak flóry. Park, který se rozkládá na solné pánvi obklopené travnatou savanou, buší, ale i lesy, je domovem 114 druhů savců, 340 druhů ptáků, 110 druhů plazů a 16 druhů obojživelníků. Při cestě se zastavíme v gepardí rezervaci u města Otjiwarongo, jež se zabývá výzkumem a ochranou této šelmy. Přespíme v kempu Halali na východě Etoshi.

3. den

Celý den strávíme pozorováním neuvěřitelně pestré fauny národního parku Etosha. Se štěstím můžeme narazit na nosorožce dvourohého, lvi, slony, leopardy, endemický druh impaly či velká hejna plameňáků. Přespíme v kempu Okaukoejo, kde je jedinečný výhled na vodní koryto, kam se zvířata chodí napájet během noci.

4. den

Projedeme kopcovitějším západem parku Etosha, kde se vyskytují leopardi a pak také Hartmannova horská zebra. Odpoledne dojedeme do lokality světového dědictví UNESCO Twyfelfontein. V této galerii pod širým nebem najdeme více než dva tisíce kreseb převážně se zvířecími motivy, které do červeného pískovce před tisíci lety vyryly lovecko-sběračské komunity Křováků. Přenocujeme v kempu ve stanech.

5. den

Zavítáme k fotogenickému skalnímu masívu Spitzkoppe. Toto pohoří nazývané „Namibijský Matterhorn“ je už po více než sto let oblíbenou lezeckou oblastí a je plné zajímavých geologických útvarů. Pak se přepravíme směrem na Pobřeží kostlivců, nejdřív si prohlédneme lišejníková pole u Henties Bay, následně se vydáme podívat se na tulení kolonii v Cape Cross, která během jarní doby páření čítá až čtvrt milionu kusů. Přespíme v hostelu v pobřežním městě Swakopmund.

6. den

Ve čtvrtém největším městě Namibie Swakopmundu strávíme celý další den. Buď si můžete projít město, místní muzea, německou barokní architekturu nebo vyzkoušet jednu z dobrodružných aktivit – vodní sporty (surfování, kajaky, windsurfing) nebo pouštní sporty (surfování na dunách, jízda na fatbiku). Další možností je se vydat s místním průvodcem na kole přes jednotlivé kulturně odlišné městské čtvrtě Swakopmundu.

7. den

Ráno projedeme přístavním městem Walvis Bay, které je kuriózní tím, že se u něj nachází jediný přirozený hlubokomořský přístav v Namibii, jenž je chráněný poloostrovem Pelican Point. Laguna u města je domovem velkého počtu plameňáků. Nedaleko Walvis Bay zastavíme o největší duny Namibie, 383 metrů vysoké Duny 7. U městečka Sesriem, jež je branou do národního parku Namib-Naukluft nahlédneme do 30 m hlubokého kaňonu. Odtud nás čeká cesta k hlavní atrakci dne – solným pláním uprostřed Namibské pouště. Kouzlo solných pánví Sossuvlei (=solné údolí) a Deadvlei (=mrtvé údolí) tví v kontrastu s rudými dunami, které se kolem nich rozprostírají. Na cestě k údolím také uvidíme řadu vysokých a starých dun. Přespíme v kempu.

8. den

Dnešní den bude plný pohybu. Během celodenní výpravy po trase nazvané Waterkloof projdeme roklemi a skálami kolem jezírek s křišťálově čistou vodou až k výhledům na okolní pohoří Naukluft. Se štěstím uvidíme paviány, antilopy či zebry. Alternativou výšlapu jsou krátká procházka nebo odpočinek v kempu.

9. den

Dnes budeme projíždět neuvěřitelnou scenérii jedné z největších jihoafrických soukromých přírodních rezervací NamibRand. Odpoledne zakotvíme v kempu Little Hunter’s Rest (=odpočívadlo malého lovce), kde kdysi lovili zvěř původní místní obyvatelé – Křováci.

10. den

Dnešním cílem bude přístavní město Lüderitz. Před ním však projedeme osadou Aus, která je proslavená stádem divokých koní žijících v okolní poušti. My budeme mít jedinečnou šanci je pozorovat z výhledu u pánve Garub. V Lüderitzu doplníme zásoby a prohlédneme si místní Art Nouveau architekturu. Přespíme v hostelu.

11. den

Den započneme výpravou do města duchů Kolmanskop. Poté, co tu v roce 1908 objevili diamant, ožilo městečko uprostřed pouště životem a diamantovou horečkou. Během 40 let však z městečka opět život vyprchal. V místním muzeu si prohlédneme hornické nářadí a fotografie z největší slávy Kolmanskopu. Poté se přesuneme do „mírového“ parku ǀAi-ǀAis/Richtersveld ležícího na hranici Namibie s Jižní Afrikou a užijeme si scénický výhled na údajně největší africký kaňon Fish River Canyon. Přespíme v kempu Ai Ais.

12. den

Poté, co si prohlédneme okolí kempu zasazeného Ais Ais zasazeného do národního parku známého pro svou vysokou biodiverzitu, přesuneme se k samotné hranici s Jižní Afrikou – do kempu Bo Plaats, jenž leží u řeky Orange. Nejdelší jihoafrickou řeku, která pramení na hranicích s Lesothem a protéká kromě JAR a Namibie, taky Botswanou, si užijeme na kajacích. Přespíme v kempu Bo Plaats.

13. den

Ze samotného jihu země se začneme vracet směrem na Windhoek. Prohlédneme si atrakce poblíž města Ketmanshoop – les Aloe rozsochaté, vysokého domorodého stromu, jehož nejstarší zástupci mají kolem 300 let. Geologické bohatství Namibie si ještě užijeme v neobvyklém seskupení boulderů nazvaném Giant’s Playground (=obrovo hřiště). Přesuneme se do kempu poblíž města Mariental u nádrže Hardap.

14. den

Budeme projíždět na okraji pouště Kalahari, která je v Namibii typická pro červenou barvu písku. Dnes ještě zabloudíme do jeskyní Arnhem, kde údajně žijí tisíce netopýrů. Přespíme v kempu u sladkovodních jezer u města Rehoboth.

15. den

Nakoupíme poslední suvenýry ve Windhoeku a vydáme se na letiště a na cestu domů.

Ubytování

Při ubytování v kempech budeme přírodě nejblíže (této možnosti využijeme celkem 10x, vždy ve vlastním stanu). Přesto celkem 4x využijeme i komfort civilizace a celkem 4x se ubytujeme pod střechou (v hostelu). 

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii účastníků. Můžete se stravovat buď pohodlně v restauracích (cena za návštěvu cca 180 - 300 Kč), přičemž restaurace jsou téměř v každém kempu, kde budeme ubytovaní. Případně pokud se rozhodnete vařit, utratíte cca 200 Kč na den za potraviny (tedy 3.000 Kč za celý výlet). Cena potravin je zhruba srovnatelná jako v ČR.

Doprava

Nástupní místo: Windhoek

Letenky a letecká doprava:
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

V průběhu zájezdu budeme mít k dispozici pronajatý minibus s místním řidičem.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Veškeré výlety jsou nalehko jen s lehkým batůžkem nejnutnějších věcí a po celou dobu zájezdu budeme mít k dispozici pronajatý minibus. 

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 12 účastníků + 1 průvodce.

Očkování
Na cestu do Namibie se vztahuje základní očkování pro všechny cestovatele: žloutenka typu A a B, břišní tyfus a tetanus. Pokud cestujete do Namibie z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika), měli byste mít i očkování proti této nemoci. Více informací na: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/namibie.
Severní část Namibie (Pás Caprivi) je malarická oblast. Z naší cesty se malárie dotýká pouze národního parku Etosha, kde se nákaza během zimních měsíců neobjevuje téměř vůbec a v letních měsících sporadicky (my budeme v parku na konci zimy). Přesto se doporučuje mít s sebou kvalitní repelent a oblečení s dlouhými rukávy. Pokud byste si chtěli zajistit absolutní bezpečnost proti nemoci, obstarejte si antimalarika Malarone (ty by se braly den před návštěvou parku, během návštěvy a týden po ní).

Cestovní doklady
Účastníci zájezdu musí mít s sebou cestovní pas s platností přesahující dobu pobytu v Namibii nejméně o 6 měsíců a platné vízum. O vízum budeme žádat prostřednictvím Honorárního konzulátu Namibijské republiky v Praze. Poplatek za vízum je 80 EUR + 1250 Kč administrativní poplatek.

Bezpečnost
Namibie patří k bezpečnějším africkým zemím, zdravotnictví je na dobré úrovni. Přesto se doporučuje neprocházet se v osamocených místech a centrech měst po setmění, neupozorňovat na sebe nošením cenností (fotoaparáty, hodinky, šperky) a dávat si pozor na kapsáře.

Kapesné a vstupy
Vybrané vstupy v rámci společného programu (bez nichž by se program nemohl uskutečnit) jsou zahrnuty v ceně zájezdu (např. tří-denní vstup do NP Etosha, návštěva gepardí rezervace u města Otjiwarongo, vstupy do parku Namib-Naukluft a k atrakcím jako Spitzkoppe, Cape Cross, Sossusvlei, Kolmanskop, Fish River Canyon, les Aloe rozsochaté, Giant´s Playground, nádrž Hardap a jeskyně Arnhem). Další vstupy jsou volitelné dle vlastního zájmu. Např. ceny vodních a pouštních aktivit, které si můžete užít ve městě Swakopmund a které nejsou v ceně zájezdu, se pohybují mezi 300 - 1.100 Kč (denní výlet na mořských kajacích 1.100 Kč, lekce surfování pro začátečníky s vypůjčením vybavení 1.000 Kč, půlhodinová projížďka na velbloudech 300 Kč, výlety v poušti na fat biku nebo sjíždění dun na prkně (sandboarding) mezi 700 Kč a 1.100 Kč podle délky výletu). Půjčení kajaku na den v kempu Bo plaas v národním parku Ai-Ais/Richtersveld vyjde přibližně na 260 Kč.

Ceny
V Namibii se platí namibijským dolarem  (1 Kč = 0.6 NAD) nebo jihoafrickými dolary (jejich poměr je 1:1). V mnoha supermarketech a restauracích se dá běžně platit platební kartou či vybrat v městech z bankomatu. Ceny potravin v obchodech jsou zhruba srovnatelné jako v Česku, za návštěvu v restauraci zaplatíte v průměru 180 - 300 Kč.  

Počasí
Přelom října a listopadu v Namibii značí přechod z období sucha na období dešťů. Začíná se víc a víc oteplovat a přibývá srážek (spíše krátkodobého a intenzivního charakteru), někdy se objevují i bouřky. Říjen je posledním měsícem namibijské zimy, přesto pořád může být trochu chladno během rána a večera. Průměrná denní teplota je jen mírně nad 30 °C, v poušti se ale může vyšplhat mnohem výše. Nebesa jsou často bez mráčku, což je ideální pro pozorování hvězd. S přibývajícím teplem se zvěř více shromažďuje u vodních koryt, takže je větší šance ji zpozorovat, včetně právě narozených mláďat.

Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd vhodný.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba měsíc před odjezdem.

Podobné zájezdy

Madagaskar

Madagaskar

17. 10. - 5. 11. 2021 Chci to vidět