To nejlepší z Namibie

Za zážitky bez obav

To nejlepší z Namibie

15 dní / 39 600 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

nejstarší duny na Světě, safari v parku Etosha a největší kaňon Afriky

Namibie je geologicky mimořádně zajímavá země - rozkládá se zde nejstarší poušť na světě táhnoucí se po 1.600 km namibijského pobřeží podél Atlantického oceánu, ale také největší africký kaňon s názvem Fish River Canyon. Během aktivně laděného zájezdu navštívíme kromě nezvykle rudě zbarvených dun Namibské pouště a výhledu na Fish River Canyon také národní park Etosha, kde žije 114 druhů savců, včetně lvů, nosorožců a leopardů. Zavítáme ale i do měst, konkrétně do metropole Windhoeku a přímořských městeček Swakopmundu a Lüderitzu. Obzvlášť ve Swakopmundu se na architektuře odráží německé kolonizační období, zároveň je letovisko centrem mořských (kajaky, surfování) a pouštních (snowboarding na dunách, pouštní cyklistika, čtyřkolky) aktivit. Krásy Namibie budeme prozkoumávat aktivně řadou půldenních výletů, ale také výhledem z terénního minibusu, jehož náhon na všechny čtyři kola nás dostane i do nejzazších koutů této kouzelné a divoké, přitom ale bezpečné africké země.

Cena zahrnuje

  • dopravu terénním minibusem s místním řidičem
  • 14x ubytování (1x v hostelu a 13x ve stanu)
  • vstupné do přírodních lokalit v rámci programu
  • kudrnovského průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od cca 21.000 Kč včetně tax)
  • vstupy na outdoorové atrakce a další fakultativní program ve městech (kulturní tour po townshipech, muzea, galerie,…)
  • vízum (vyřizuje se při příletu, cena cca 80 EUR)
  • poplatky za PCR testy

Program zájezdu

1. den

Podle času příletu si prohlédneme namibijskou metropoli – hlavní město Windhoek. Nabízí se procházka botanickými zahradami nebo v parku v okolí nádrže Avis, abychom si protáhli nohy po dlouhém letu. Přespíme v kempu severně od Windhoeku poblíž města Okahandja.

2. den

Čeká nás cesta do národního parku Etosha, který je zajímavý, jak ze stránky fauny, tak flóry. Park, který se rozkládá na solné pánvi obklopené travnatou savanou, buší, ale i lesy, je domovem 114 druhů savců, 340 druhů ptáků, 110 druhů plazů a 16 druhů obojživelníků. Při cestě do Etoshy se zastavíme v krokodýlí farmě ve městě Otjiwarongo. Dále budeme projíždět těžařských městečkem Tsumeb a kolem jednoho ze dvou stálých přírodních jezer v Namibii. Závrtové jezero Otjikoto vzniklo propadnutím krasové jeskyně. Přespíme v kempu Namutoni na východě Etoshi.

3. den

Celý den strávíme pozorováním neuvěřitelně pestré fauny národního parku Etosha. Se štěstím můžeme narazit na nosorožce dvourohého, lvi, slony, leopardy, endemický druh impaly či velká hejna plameňáků. Přespíme v kempu Halali, který je zasazený mezi kopečky a hustou vegetaci oblíbenou mezi leopardy, slony a nosorožci, které lze během noci při troše štěstí zahlédnout u nasvíceného vodního koryta. V Halali se také nachází největší bazén v parku Etosha.

4. den

Ještě i další den budeme prozkoumávat jednotlivé kouty parku Etosha, abychom měli co největší šanci zahlédnout co nejvíce druhů zvířat. Projedeme kolem vodního koryta Olifantsbad, které, jak název napovídá, je známé pro výskyt slonů. Přespíme v kempu Okaukoejo, kde se buď můžete smočit v bazénu, číhat na zvířata u nasvíceného vodního koryta anebo se podívat na výhled na vrcholku strážní věže, které je pozůstatkem německé pevnosti z roku 1901.

5. den

Zatímco dopoledne ještě budeme projíždět terénními cestami parku Etosha odpoledne už zavítáme do regionu Damaraland, a to konkrétně do lokality světového dědictví UNESCO Twyfelfontein. Na západ slunce se podíváme ke geologické kuriozitě Burnt Mountain. Když paprsky zapadajícího slunce dopadají na toto pohoří sopečného původu umocňují červené odstíny horniny a vzbuzují dojem zapálené hory. Zavítáme ještě k sousednímu čedičovému útvaru nazvanému Varhany, který svým podlouhlým tvarem připomíná právě tento hudební nástroj. Jak Burnt Mountain tak Varhany vznikly před 125 miliony lety rozdělením prakontinentu Gondwana na Afriku a Jižní Ameriku. Přenocujeme v kempu ve stanech.

6. den

Převážnou část dne strávíme v Twyfelfonteinu, a to nejdřív návštěvou „živého muzea“ kmene Damara, kde nám jeho zástupci ukáží, jak kdysi žili jejich předci. Seznámí nás například s využíváním místních rostlin, výrobou šperků a zbraní, či tradičními hrami, zpěvem a tancem. Následně si prohlédneme kamenné malby a rytiny, které jsou zapsané do UNESCO. V této galerii pod širým nebem najdeme více než dva tisíce kreseb převážně se zvířecími motivy, které do červeného pískovce před tisíci lety vyryly lovecko-sběračské komunity Křováků. Pak už se vydáme na cestu k tzv. „Namibijskému Matterhornu“ – k fotogenickému skalnímu masívu Spitzkoppe, kde strávíme noc.

7. den

Dopoledne strávíme u Spitzkoppe, jež je už po více než sto let oblíbenou lezeckou oblastí a je plné zajímavých geologických útvarů. Mezi ně patří například skalní mísy a brány, které si prohlédneme během túry vedoucí kolem tzv. Velkého Spitzkoppe (1728 m. n. .m), nejvyššího vrcholu tohoto žulového pohoří známého také kvůli nalezišti drahých kamenů a jeskynním kresbám od původních obyvatel z národa San. Vydáme se také ke skrytému skalnímu jezírku, kde se můžeme za teplého dne ochladit. Odpoledne přejedeme do čtvrtého největšího města Namibie Swakopmundu, kde přespíme v kempu.

8. den

Dnešní celý den strávíme ve Swakopmundu. Buď si můžete udělat procházku podél pláže k ústí řeky Swakop, projít si město, místní muzea, německou barokní architekturu nebo vyzkoušet jednu z dobrodružných aktivit – vodní sporty (surfování, kajaky, windsurfing, plavbu s výhledem na delfíny a lachtany) nebo pouštní sporty (surfování na dunách, jízda na fatbiku či čtyřkolce, projížďka na velbloudu, výlet terénním autem mezi dunami k laguně Sandwich Harbour) nebo něco více adrenalinového jako vyhlídkový let či tandem skydiving. Další možností je vydat se s místním průvodcem na kole nebo autem přes jednotlivé kulturně odlišné městské čtvrti Swakopmundu nebo se přidat k tzv. Welwitschia tour, která prozkoumává faunu a flóru části Namibské pouště nazvané Měsíční krajina.

9. den

Dnes budeme projíždět neuvěřitelnou scenérii jedné z největších jihoafrických soukromých přírodních rezervací NamibRand. Odpoledne zakotvíme v kempu Little Hunter’s Rest (=odpočívadlo malého lovce), kde kdysi lovili zvěř původní místní obyvatelé – Křováci.

10. den

Na východ slunce vyrazíme mezi duny a solné pláně uprostřed Namibské pouště. Kouzlo solných pánví Sossuvlei (=solné údolí) a Deadvlei (=mrtvé údolí) tví v kontrastu s rudými dunami, které se kolem nich rozprostírají. Pokud nám budou síly stačit a dokážeme se vypořádat s urputným horkem, pokusíme se vyjít i na nejvyšší dunu v okolí nazvanou Big Daddy. Následně se vydáme na cestu neuvěřitelnou scenérií jedné z největších jihoafrických soukromých přírodních rezervací NamibRand. Navečer zakotvíme v kempu Little Hunter’s Rest (=odpočívadlo malého lovce), kde kdysi lovili zvěř původní místní obyvatelé – Křováci.

11. den

Dopoledne strávíme v rezervaci Namtib Biosphere Reserve procházkou pohořím Tirasberg. V nedotknuté krajině přírodní rezervace je často vidět koně, antilopy či národní zvíře Namibie - přímorožce zvaného oryx. Dnešním cílem bude přístavní město Lüderitz. Před ním však projedeme osadou Aus, která je proslavená stádem divokých koní žijících v okolní poušti. Pokud budeme mít štěstí zahlédneme je z výhledu u pánve Garub. Navečer se ještě vypravíme k výběžku Diaz Point, kde se od roku 1915 tyčí jeden ze tří aktivních majáků v Namibii. V roce 1488 tu také zakotvil portugalský mořeplavec Bartelomeu Dias a postavil zde velký kamenný kříž s portugalským erbem, který zasvětil svatému Jakubovi. Přespíme v hostelu v Lüderitzu.

12. den

Den odstartujeme výpravou do města duchů Kolmanskop. Poté, co tu v roce 1908 objevili diamant, ožilo městečko uprostřed pouště životem a diamantovou horečkou. Během 40 let však z městečka opět život vyprchal. Čeká nás prohlídka s místním průvodcem. V muzeu si prohlédneme hornické nářadí a fotografie z největší slávy Kolmanskopu. Odpoledne se přesuneme do „mírového“ parku ǀAi-ǀAis/Richtersveld ležícího na hranici Namibie s Jižní Afrikou do kempu Boplaas, který leží u řeky Orange.

13. den

Dnešní dopoledne ještě strávíme v parku ǀAi-ǀAis/Richtersveld, a to procházkou jedinečnou krajinou kolem kempu Ai Ais ležícího u koryta řeky Fish, ale pak především výletem k výhledu na největší kaňon Afriky – Fish River Canyon. Odpoledne se už přesuneme více na sever do města Keetmanshoop a prohlédneme si les Aloe rozsochaté, vysokého domorodého stromu, jehož nejstarší zástupci mají kolem 300 let. Přespíme v kempu.

14. den

Ráno se probudíme procházkou v neobvyklém seskupení boulderů nazvaném Giant’s Playground (=obrovo hřiště) a potom se už vydáme na zpáteční cestu směrem na hlavní město Windhoek. Cestou do našeho dnešního cíle - přehrady Oanob u města Rehoboth se zastavíme na obratníku Kozoroha. Poté, co se utáboříme u přehrady, využijeme zbytek odpoledne na místní nabídku aktivit - je možné si půjčit kánoi, projít se kolem přehrady nebo si zaplatit projížďku lodí či místním safari.

15. den

Dnešní den věnujeme prohlídce metropole Windhoeku a nákupu suvenýrů. Odpoledne/večer odletíme z letiště Hosea Kutako.

Ubytování

Při ubytování v kempech budeme přírodě nejblíže (této možnosti využijeme celkem 13x, vždy ve vlastním stanu), jedenkrát se ubytujeme pod střechou (v hostelu).
Nevlastníte-li stan, můžete si jej půjčit i v naší půjčovně.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii účastníků. Můžete se stravovat buď pohodlně v restauracích (cena za návštěvu cca 180 - 300 Kč; někdy se ale cena vyšplhá i na dvojnásobek, např. v kempech v safari rezervaci Etosha), přičemž restaurace jsou téměř v každém kempu, kde budeme ubytovaní. Případně pokud se rozhodnete vařit, utratíte cca 200 Kč na den za potraviny (tedy 3.000 Kč za celý výlet). Cena potravin je zhruba srovnatelná jako v ČR. Doporučujeme si vzít vlastní vařič a nádobí, jelikož ne každý kemp má vybavenou kuchyňku. Na druhou stranu velmi běžná jsou ohniště a zázemí na grilování, pokud si chcete vařit na otevřeném ohni.

Doprava

Nástupní místo: Windhoek
Výstupní místo: Windoek

Letenky a letecká doprava:
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

V průběhu zájezdu budeme mít k dispozici pronajatý minibus s místním řidičem.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Veškeré výlety jsou nalehko jen s lehkým batůžkem nejnutnějších věcí a po celou dobu zájezdu budeme mít k dispozici pronajatý minibus. 

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 12 účastníků + 1 průvodce.

Očkování
Na cestu do Namibie se vztahuje základní očkování pro všechny cestovatele: žloutenka typu A a B, břišní tyfus a tetanus. Pokud cestujete do Namibie z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika), měli byste mít i očkování proti této nemoci. Více informací na: www.ockovacicentrum.cz/cz/namibie.
Severní část Namibie (Pás Caprivi) je malarická oblast. Z naší cesty se malárie dotýká pouze národního parku Etosha, kde se nákaza během zimních měsíců neobjevuje téměř vůbec a v letních měsících sporadicky (my budeme v parku na konci zimy). Přesto se doporučuje mít s sebou kvalitní repelent a oblečení s dlouhými rukávy. Pokud byste si chtěli zajistit absolutní bezpečnost proti nemoci, obstarejte si antimalarika Malarone (ty by se braly den před návštěvou parku, během návštěvy a týden po ní).

Cestovní doklady
Účastníci zájezdu musí mít s sebou cestovní pas s platností přesahující dobu pobytu v Namibii nejméně o 6 měsíců a platné vízum. Občané ČR i Slovenska mohou nově získat turistické vízum při příletu ve Windhoek, kde je toto vyřízení bezproblémové a ušetří vám náklady spojené s jeho vyřizováním předem. Cena za vyřízení víza na místě je 1080 NAD (cca 71 USD). Možné je platit rovněž platební kartou. K vyřízení víza potřebujete mít připraveny tyto dokumenty: cestovní pas platný po dobu minimálně 6 měsíců od data vstupu do Namibie s min. 3 volnými stránkami, výpis z bankovního účtu, itinerář zamluveného ubytování (dostanete od CK), zpáteční letenku, potvrzení o cestovním pojištění na celou dobu pobytu (dostanete od CK), vyplněný formulář žádosti o vízum s 2 fotografiemi pasového formátu.

Bezpečnost
Namibie patří k bezpečnějším africkým zemím, zdravotnictví je na dobré úrovni. Přesto se doporučuje neprocházet se v osamocených místech a centrech měst po setmění, neupozorňovat na sebe nošením cenností (fotoaparáty, hodinky, šperky) a dávat si pozor na kapsáře.

Kapesné a vstupy
Vybrané vstupy v rámci společného programu (bez nichž by se program nemohl uskutečnit) jsou zahrnuty v ceně zájezdu (např. tří-denní vstup do NP Etosha, návštěva gepardí rezervace u města Otjiwarongo, vstupy do parku Namib-Naukluft a k atrakcím jako Spitzkoppe, Cape Cross, Sossusvlei, Kolmanskop, Fish River Canyon, les Aloe rozsochaté, Giant´s Playground, nádrž Hardap a jeskyně Arnhem). Další vstupy jsou volitelné dle vlastního zájmu. Např. ceny vodních a pouštních aktivit, které si můžete užít ve městě Swakopmund a které nejsou v ceně zájezdu, se pohybují mezi 300 - 1.100 Kč (denní výlet na mořských kajacích 1.100 Kč, lekce surfování pro začátečníky s vypůjčením vybavení 1.000 Kč, půlhodinová projížďka na velbloudech 300 Kč, výlety v poušti na fat biku nebo sjíždění dun na prkně (sandboarding) mezi 700 Kč a 1.100 Kč podle délky výletu). Půjčení kajaku na den v kempu Bo plaas v národním parku Ai-Ais/Richtersveld vyjde přibližně na 260 Kč.

Ceny
V Namibii se platí namibijským dolarem  (1 Kč = 0.7 NAD) nebo jihoafrickými dolary (jejich poměr je 1:1). V mnoha supermarketech a restauracích se dá běžně platit platební kartou či vybrat v městech z bankomatu. Ceny potravin v obchodech jsou zhruba srovnatelné jako v Česku, za návštěvu v restauraci zaplatíte v průměru 180 - 300 Kč.  

Počasí
Vycestovat do Namibie přes velikonoční svátky je dobrý nápad z mnoha důvodů. Utečete domácí velikonoční mrskačce a v Namibii bude zrovna po období dešťů, takže si v zemi užijete i trochy zeleně, příjemných teplot a mála prachu ve vzduchu. Průměrná nejvyšší teplota v Namibii v měsíci dubnu je 25.6 ℃. Na počátku měsíce dubna můžeme očekávat teploty ještě o chlup vyšší. Průměrná nejnižší teplota je 12.9 ℃

Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd vhodný.

Aktuální podmínky vstupu do Namibie a návrat do ČR
Při příletu do země musí cestující předložit negativní COVID-19 PCR test provedený maximálně 72 hodin před nástupem do letadla. 

Cestující z Namibie musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře, potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň cestující musí podstoupit RT-PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. Průvodce skupině vyhledá vhodnou laboratoř a společně se všichni podrobí testu před odletem. Cena testu v Namibii je 850 NAD (1250 Kč). Potvrzení o negativním výsledku bude vyžadováno dopravcem jako podmínka pro přijetí cestujícího k přepravě a cestující jej musí na vyžádání předložit hraniční kontrole v ČR. Osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy jsou povinny se nejdříve 5 dnů po příjezdu (tj. nejdříve 6. den) a nejpozději 14 . den na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví zcela výjimečně v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu) , tj. karanténa/samoizolace skončí nejdříve předložením negativního výsledku testu, který může být proveden nejdříve 6. den po příjezdu. Po dobu 10 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.

Kdo nemoc Covid-19 již prodělal a může doložit krajské hygienické stanici lékařské potvrzení o prodělání nemoci, nemusí podstupovat po návratu 5 dní samoizolace ani se prokazovat následným PCR testem. Při odletu zpět do ČR však PCR test stále být musí – je vyžadován aerolinkami při nástupu do letadla.

V případě příletu na vídeňské letiště jsou cestující povinni bezodkladně odcestovat do ČR. V takovém případě nemají povinnost předkládat v Rakousku PCR test na koronavirus, ani jít v Rakousku do karantény. Za bezodkladné odcestování se považuje odjezd nejbližším vlakem či autobusem nebo autem. Je dobré mít s sebou připravený vyplněný formulář pro tranzit. Někteří úředníci rovněž chtějí vidět rezervaci spoje z Vídně do ČR (autobusová jízdenka, vlaková jízdenka apod.). Připravená dokumentace může urychlit fronty na letištích. 

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Podobné zájezdy

Egypt

Egypt

3. 12. - 17. 12. 2022 Chci to vidět
Mauritánie

Mauritánie

16. 1. - 28. 1. 2023 Chci to vidět