Mauritánie

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

13. 1. - 25. 1. 2025
č. zájezdu: 225342-01
cena 38 200 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

dobrodružná expedice do srdce černé Afriky

Mauritánie! Toto významně bílé místo na naší cestovatelské mapě nakousneme výjimečnou expedicí, která i z bezpečí nenásilně organizované skupiny nabídne ryzí objevitelské zážitky. Mauritánie, chudičká výspa Sahary, slibuje skutečné dobrodružství pro všechny, kteří se pro nejlepší zážitky nebojí vykročit z komfortní zóny. Na korbě nejdelšího nákladního vlaku Světa se přiblížíme k impozantnímu pohřebišti lodních vraků, navštívíme stařičká karavanní města a ochutnáme život místních beduínů. S karavanou velbloudů se vypravíme na putování do pouště, 3 dny jsou tak akorát na to, aby se jemný saharský písek a svérázný pouštní život a rytmus dostal člověku správně pod kůži. Poznáme skutečnou černou Afriku bez pozlátka masové turistiky, o to hlubší zážitky si z cesty přivezeme.

  • Komorní expediční záležitost. Skupina max. 11 osob

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od 22.000 Kč)
  • vízum (55 EUR)
  • vstupy do památek a muzeí

Průvodci

Lenka Hrabalova

13. 1. - 25. 1. 2025 / č.zájezdu 225342-01

Vystudovala jsem arabštinu a perštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a podstatnou část svého studia jsem strávila v "terénu" na studiích a pracovních stážích v Íránu, Iráku, Tunisku, Jordánsku a Maroku.
Ve vzdělávání jsem pokračovala na olomoucké univerzitě, kde jsem získala doktorát. ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet do NOUAKCHOTT, hlavního města Mauritánie. Na úvod zamíříme do národního parku Banc d'Arguin, kde krom pozorování ptáků a delfínů při projíďce na plachetnice poznáme i život mořských berberů.

2. den

Dopoledne se přesuneme do přístavu Nouadhibou a od brzkého poledne budeme stepovat na nádraží a čekat na Železný vlak, na jehož korbě podnikneme dobrodružnou (ale bezpečnou) cestu do vnitrozemí. Přes městečko Choum se dostaneme do ATARU, vstupní brány pouště.

3. den

Přejedeme do božské oázy TIRJIT, kde se pod palmami vykoupeme a osvěžíme pod jasnou noční oblohou. Tirjitu se ne nadarmo říká nejdokonalejší místo Mauretánie.

4. den

Pořádně se posilníme a pak se vypravíme do CHINGUETTI, kulturního centra staré Mauretánie. Načerpáme trochu vědění v místních zapomenutých knihovnách, navštívíme mešitu, která je symbolem země a okoukneme místní suvenýry. Mezi vším tím budeme dlouze pozorovat poušť, popíjet čaj a nerušeně odpočívat před velkou výpravou.

5.-8. den

Naše batohy připevníme na záda velbloudů, v jejichž společnosti vyrazíme na putování pouští. Třídenní výprava je tak akorát ideální doba k tomu, aby jemný saharský písek pronikl do těch nejzazším záhybů lidského prožívání a aby nás dokonale prostoupil svérázný duch života v poušti.Ve společnosti beduínů bude naše malá karavana putovat přes několik oáz ke Zpívajícím dunám, jejichž libozvučnost nás dozajista okouzlí. V pravý čas se vrátíme do civilizace a teréňákem zamíříme ke ksouru OUDANE, kde se necháme ovlažit náručí oázy. Popijeme tradičně čaj, poklábosíme s místními a užijeme si klidu a míru v prastarém karavanním centru.

9. den

Zajedeme si k legendárnímu Oku Afriky, neboli Struktuře Richat, gigantickému kráteru v poušti, kolem kterého se tvoří legendy a příběhy o mimozemských kulturách i Atlantidě.

10.-11. den

Odvezeme se do Nouakchottu, hlavního města, abychom si po deseti dnech mimo civilizaci opět navykli nočním světlům, barům a modernímu oblečení. Ráno vyrazíme do rybářského přístavu, kde pracují obyvatelé celé Západní Afriky a pak se vrátíme na Kennedyho bulvár, centrum hlavního města. Omrkneme saúdskou mešitu, navštívíme velbloudí trh a pokoupíme nějaké suvenýry.

12.-13. den

Rezervní den (pokud nebude potřeba, využijeme v zájmu všeobecného blaha) a odlet z Nouakchottu domů. Procitneme v náruči civilizace s úlevou, že to byl jen sen, ze kterého nám zůstala spousta neotřelých zážitků a pár zrnek písku v nejskrytějších zákrutech zavazadel, které nám v pohodlí domova vždy připomenou tuto neotřelou sondu do srdce černé Afriky.

Ubytování

Zkusíme všechno od hotelu v hlavním městech i velmi prostých hostelů v jiných výspách (Atár, Chinguetti, Ouadane), až po divoké ubytování na korbě vlaku a ve stanech uprostřed pouště (celkem 2 noci). Doporučujeme s sebou lehké stany, zejména kvůli písku, a teplé spacáky. Jedná se o expediční zájezd, ubytování je často spíše účelové, jednoduše proto, že lepší třeba není v lokalitě ani k dispozici. Snížená míra komfortu však bude vykoupena nezapomenutelnými objevitelskými zážitky.

Strava

Mauritánská kuchyně je bohužel poměrně chudá, ale na nějaký ten theboudienne si vždy najdeme čas. Každé městečko má restaurace, v nichž místní ženy nabízejí svá jídla, obvykle jedno jídlo na jednu restauraci. Nejobvyklejším pokrmem je theboudienne (čebudžen), čili omaštěná rýže, vařená zelenina a maso, které okusíme nespočetněkrát. Jeho cena se v lidových restauracích pohybuje kolem 1 Eura, ve městech ve velkých restauracích vyjde samozřejmě dráž. Mauritánie je chudá a většina pokrmů, včetně ovoce a zeleniny, se sem importuje z Maroka, což se také promítá na jeho cenách, které byť nedosahují cen českých, dokáží někdy překvapit. Alkohol se v Mauritánii, islámské republice, shání těžko.

Doprava

Nástupní místo: Nouakchott

Letenky a letecká doprava
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. Počítejte s odletem o den dříve před avizovaným termínem zájezdu. Předpokládaný návrat do ČR je pak o den později.


Na místě budeme jezdit místní dopravou, abychom splynuli s Mauritánci, ale také pronajatými auty, většinou džípy. Nejzajímavější bude jízda železným vlakem, do kterého se v Nouadhibou ve 14 hodin (plus mínus, spíš plus) vyškrábeme, zabereme jeden vagón na suť, postavíme v něm stany a rozložíme spacáky, abychom o čtrnáct hodin později vysedli v městě Choum. Tato romantická a divoká jízda bude náročná co do nočního pouštního chladu, písku i nedostatku zastávek pro toalety (celkem dvě zastávky), kde bude jen málo času, než se vlak znovu rozjede.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 - 4 z 5 bodové škály. Zájezd je zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Mauritánie a saharské oblasti, včetně 3 denního putování pouští. Vzhledem k plánovanému programu a relativně dlouhým přesunům letadlem i místními dopravními prostředky se jedná o cestovatelsky náročnější výpravu. Klade nároky částečně na fyzickou, ale především na psychickou odolnost zúčastněných.

Další info

Skupina
Předpokládaný počet účastníků je 11 účastníků + 1 průvodce, díky čemuž budeme moci využívat místní dopravy a pohodlněji a pospolu cestovat.

Bezpečnost
Mauritánie měla v minulosti problémy s bezpečností hlavně v regionech sousedících s Mali, ale postup mauritánské armády byl nemilosrdný a hranice zabezpečil. Policejní stanice se nachází na každém dvacátém kilometru, což cizincům dodává na bezpečnosti. Největším rizikem jsou proto malé krádeže, ty se však dějí všude na světě.

Místní obyvatelé
Mauritánci se dělí na bílé – potomky arabských kmenů a černé, Afričany. Černí Mauritánci, považovaní bílými za potomky otroků, zažívají v zemi stále ještě silnou diskriminaci, ale pro nás budou, oproti zasmušeným synům Arabské pouště, příjemnými společníky. Můžeme zde najít mnoho etnik a jazyků, nejzajímavější jsou patrně Modří lidé, Tuaregové, mluvící nejstarším jazykem světa a obývající tuto vyprahlou oblast po tisíciletí. My se s nimi domluvíme francouzsky, arabsky a možná i někdy anglicky.

Co si přibalit
Jedná se o expediční zájezd a proto se nám bude vybavení pro drsné země hodit. Určitě nezapomeňte na lehký stan (stačí jednoplášťový cyklo, kvůli písku), teplý spacák, jeden teplejší kus oblečení, lehké a snadno pratelné oblečení, přičemž ženy by si místo kraťasů měly raději nabalit dlouhou sukni a místo spousty tílek i něco, co zakrývá ramena. Hodit se bude určitě i asi tak 25 kopií pasu – ne neděláme si legraci. Na každém policejním check-inu si policisté musí uložit informace z vašeho pasu a pologramotným oficírům i sami sobě usnadníme cestu, když jim prostě dáme kopie.

Zavazadlo
Rozhodně se hodí batoh, který by ale neměl přesáhnout velikost 60 litrů. I v zemi, jako je Mauritánie, se dá koupit jídlo a nepotřebujete proto s sebou zásoby jídla na dva týdny (doporučujeme jeden nouzový balíček „pro strýčka Příhodu“). Batohy budeme často přehazovat a přenášet a kila navíc jsou spíš na škodu.

Cestovní doklady
Pro cestu do Mauritánie potřebujete cestovní pas s biometrickými údaji platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pro vstup do Mauritánie je vyžadováno turistické vízum. Vízum obdržíme po příletu na letiště v Nouakchottu (této možnosti primárně využijeme). Aktuálně vychází vízum na 55 EUR, tato částka není zahrnutá v ceně zájezdu. Při vyřízení víz bude asistovat průvodkyně.

Na co si dát pozor
Určitě na drobné krádeže, protože v jedné z nejchudších afrických zemí budeme za boháče. Pro nákupčí je určitě rizikem zvyšování cen místními. Riziko únosu či ozbrojeného útoku je naprosto minimální.

Očkování
Žádné očkování není povinné, ale určitě se hodí hepatitida A a B, břišní tyfus či tetan. Rozhodně doporučená je i žlutá zimnice, byť se v této oblasti vyskytuje spíš sporadicky.

Ceny
Nízké. Ačkoliv se místní snaží cizincům ceny navyšovat, pořád se jedná pro nás o snesitelné částky. Oběd si koupíme za 1-5 EUR (přičemž horní hranice patří do slušných restaurací ve městech), touaregský šátek za 3, ebenové náušnice za 4 a datlovou pastu vecpanou do kozí kůže, místní mňamku a hlavní produkt pouštních vesnic, za 2 Eura.

Počasí
Na výlet do Sahary ideální. Není horko, teploty se pohybují kolem 25 až 30 °C, u moře může být tepleji. V noci v poušti můžou ale naopak výrazně klesnout, ale opravdová zima nám bude jen v železném vlaku. S deštěm bychom se potkat neměli.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba měsíc před odjezdem.

Termíny

13. 1. - 25. 1. 2025
č. zájezdu: 225342-01
cena 38 200 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Podobné zájezdy

Egypt - pouštní safari

Egypt - pouštní safari

1. 12. - 15. 12. 2024 Chci to vidět
Filipíny expedičně

Filipíny expedičně

15. 11. - 30. 11. 2024 Chci to vidět
Madagaskar expedičně

Madagaskar expedičně

12. 10. - 4. 11. 2024 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

20. 9. - 6. 10. 2024 Chci to vidět