Východní Turecko

Východní Turecko

8 dní / 16 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

21. 10. - 28. 10. 2021
č. zájezdu: 221330B-01
cena 16 800 Kč

Do oblastí východního turecka obývaného kurdy

Turecko, země na pomezí dvou kontinentů, kde se nachází historické památky z nesčetných epoch lidských dějin - od samotných počátků naší civilizace, dávných Chetitů, přes Asyřany a antická města až po monumentální seldžucké a osmanské mešity a medresy. Země veliká a neskutečně rozmanitá. Zamíříme do východní části země, obývané Kurdy a ukážeme vám místa, která nebývají na prvních stránkách turistických průvodců, ale o to zajímavější ve skutečnosti jsou. Naší největší výhodou bude cestování pouze v malé maximálně 4 členné expediční skupině.

Pokud máte zájem navštívit i západní a střední Turecko nabízíme i prodlouženou 20ti denní variantu našeho zájezdu Velký okruh tureckou přírodou + Východní Turecko. Více informací naleznete zde.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • zpáteční letenku v ceně od cca 9.000 Kč (včetně tax)
  • stravování

Průvodci

Tomáš Vaníček

21. 10. - 28. 10. 2021 / č.zájezdu 221330B-01

Učitel a průvodce z Křivoklátska. Na Balkán byl poprvé vyvezen násilím ve 3 letech. Ve 14 letech potkal na policejní stanici v Kolašinu (tehdy Socialistická Federativní republika Jugoslávie, dnes Černá Hora) Vuka Šibaliče, což ovlivnilo jeho další cestovatelské plány. V 16ti letech podnikl první ...

Dozvědět se více

Program zájezdu

0. den

Odlet z Česka do Diyarbakiru bude v závislosti na dostupnosti letů pravděpodobně den před samotným zahájením programu. 

1. den

Ubytujeme se poblíž neoficiálního centra tureckých Kurdů DIYARBAKIRU. Absolvujeme prohlídka měst s nejdelšími hradbami na světě, nejstarší mešitou v Turecku a zdobenými paláci. Pokusíme se, možná jako jedni z posledních Evropanů, spatřit hrad HASANKEYF dříve, než nenávratně zmizí pod hladinou gigantické přehrady na řece Tigris.

2. - 3. den

Absolvujeme okruh po bájné planině TUR ABDIN – „Hory služebníků Božích“, centru syrské křesťanské menšiny v Turecku. Podle situace navštívíme klášter sv. Jakuba v BARIŠTEPE, kostel p. Marie v ANITLI (z 1. století n.l.), či skalní klášter sv. Augena u GIRMELI. Zavítáme i do opevněné vesnice Kaleçik známé z románů Karla Maye, kde Kara ben Nemsi potkal Maru Durimu. Uvidíme i údajně nejstarší přehradu na světě u římského vojenského tábora DARA a přenocujeme ve fascinujícím kamenném městě MARDIN s mnoha mešitami, medresami, křesťanskými kostely a s neuvěřitelně rušným bazarem.

4. - 5. den

V národním parku TEKTEK, budeme obdivovat jedny z nejstarších památek na lidskou civilizaci. Například studnu, kde Mojžíš potkal svou manželku Zeborah, či město ŞUYAB, kde s ní pak léta žil. Pokračovat budeme do asyrské svatyně Bohů slunce a měsíce v YAĞMURLU. U vesnice HARRAN poznáme místo, kde zahynul Cézarův kolega triumvir Crassus a kde o pár století později vznikla nejstarší univerzita na světě. Necháme se uchvátit pravděpodobně nejstarší lidskou stavbou na světě vůbec, megalitickou svatyní GÖBEKLI TEPE z 10. tisíciletí před n.l. Dvě noci strávíme v ŞANLI URFĚ, starověké Edesse, posvátném místě muslimů, křesťanů i židů, místě, kde se narodil prorok Abrahám a kde poutníci navštěvují posvátný okrsek Gölbaşi s mešitami, zahradami a bazary.

6. - 7. den

Vyrazíme k posvátné řece EUFRAT a užijeme si koupání pod největší tureckou přehradou. Závěrem naší expedice se vrátíme zpátky do hor k památkám na království Komaněnců, hrobce Karakuš, mostu císaře Septima Severa a královskému hradu Arsameia. Ale hlavně budeme pozorovat magický západ slunce a daleké výhledy na posvátné hoře NEMRUT poseté obřími kamennými hlavami. Poslední den se přesuneme přes Eufrat na letiště do Diyarbakiru a z pohádky 1001 noci se vydáme zpátky do Evropy.

Ubytování

Nocovat budeme v hotelech, penzionech, či apartmánech. Většinou ve dvou až čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.

Strava

Stravování je ve vlastní režii. Každý den bude v blízkosti ubytování řada restaurací, kde bude možné dát si cenově přijatelné a dobré jídlo. Turecká kuchyně je vyhlášená a jídlo v Turecku není dražší než u nás, nedoporučujeme tedy vozit potřeby na vaření, či větší zásoby jídla.

Doprava

Nástupní/Výstupní místo: Diyarbakir

Doprava na zájezdu
Společná doprava po Turecku bude zajištěna pronajatým mikrobusem či autem.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 7 denní zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst východního Turecka. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům auty se jedná o zájezd mírně až středně cestovatelsky náročný. Program je připraven tak, abychom se seznámili s historií a architekturou a bohatstvím přírody celé země. Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály.

Další info

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování. Na závadu ovšem není očkování proti žloutence -- hepatitidě typu "A". Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu.

Měna a kapesné

Doporučujeme mít u sebe minimálně 200 EUR na vstupy do památek a jídlo. V Turecku se platí tureckými lirami, které pravděpodobně u nás neseženete. Navíc tato měna podléhá bohužel vysoké inflaci, proto je dobré si turecké liry směnit až po příletu. Zde není problém směnit jakoukoli světovou měnu, například eura, či americké dolary. Občas i české koruny, na to je však lepší nespoléhat.

Bezpečnostní situace v Turecku
Situaci v zemi, zejména v jejich východní oblasti bedlivě sledujeme a v případě jakýchkoliv problémů jsme z bezpečnostních důvodů připraveni změnit trasu a program zájezdu. Turci jsou všeobecně lidé velmi vstřícní a přátelští vůči cizincům. Chovají-li se vůči nim někdy jinak, pak je to většinou jen reakce na někdy povýšenecký až arogantní přístup cizinců. Dále doporučujeme nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu a respektovat velkou úctu, která je v Turecké republice spojována se státními symboly (např. státní vlajka a obrazy a sochy zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka).

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Istanbul - brána Orientu

Dana Kyndrová a Marie Klementová

Jediné město na světě, které se může pochlubit nezvyklou raritou: leží ve dvou světadílech, současně v Evropě a v Asii. R...

více

Podobné zájezdy

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

24. 9. - 10. 10. 2021 Chci to vidět
Omán

Omán

23. 1. - 3. 2. 2022 Chci to vidět
Spojené arabské emiráty, Musandam a Omán

Spojené arabské emiráty, Musandam a Omán

23. 1. - 8. 2. 2022 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou

Velký okruh tureckou přírodou

9. 10. - 21. 10. 2021 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou + východní Turecko

Velký okruh tureckou přírodou + východní Turecko

9. 10. - 28. 10. 2021 Chci to vidět