Východní Turecko

Za zážitky bez obav

Východní Turecko

12 dní / 36 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

20. 10. - 31. 10. 2024
č. zájezdu: 224330B-01
cena 36 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Do oblastí východního turecka obývaného kurdy

Turecko, země na pomezí dvou kontinentů, kde se nachází historické památky z nesčetných epoch lidských dějin - od samotných počátků naší civilizace, dávných Chetitů, přes Asyřany a antická města až po monumentální seldžucké a osmanské mešity a medresy. Země veliká a neskutečně rozmanitá. Zamíříme do východní části země, obývané Kurdy a ukážeme vám místa, která nebývají na prvních stránkách turistických průvodců, ale o to zajímavější ve skutečnosti jsou.

Zájezd je možné absolvovat v prodloužené 25ti denní variantě, při které navštívíme západní část země. V případě zájmu se prosím přihlaste na oba zájezdy samostatně, bude vám jen účtován doplatek za 2 noclehy navíc + přeletovou letenku ve výši 1.700 Kč.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • zpáteční letenku v ceně od cca 10.000 Kč (včetně tax)

Průvodci

Tomáš Vaníček

20. 10. - 31. 10. 2024 / č.zájezdu 224330B-01

Učitel a průvodce z Křivoklátska. Na Balkán byl poprvé vyvezen násilím ve 3 letech. Ve 14 letech potkal na policejní stanici v Kolašinu (tehdy Socialistická Federativní republika Jugoslávie, dnes Černá Hora) Vuka Šibaliče, což ovlivnilo jeho další cestovatelské plány. V 16ti letech podnikl první ...

Dozvědět se více

Aleš "alda" Linhart

20. 10. - 31. 10. 2024 / č.zájezdu 224330B-01

V Aldově deníčku se to vždy hemžilo pětkami – nejtěžšími bajkovými zájezdy. Průpravou orienťák, nadšený bajker, který se nejlépe vyřádí na Balkáně, krajině bez zákazů a příkazů vybízející k svobodnému objevování. Jeho doménou jsou Albánie MTB, Makedonie MTB, Černá Hora. Když přesedlal na silničku, ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

0. den

Odlet z Česka do Diyarbakiru bude v závislosti na dostupnosti letů pravděpodobně den před samotným zahájením programu. 

1.–2. den

Ubytujeme se poblíž neoficiálního centra tureckých Kurdů DIYARBAKIRU. Absolvujeme prohlídka města s nejdelšími hradbami na světě, nejstarší mešitou v Turecku a zdobenými paláci. Během přesunu na východ k jezeru VAN se zastavíme u největšího tureckého lomeného mostu na světě přes řeku Batman u vesnice Malabadi. Podíváme se i do kráteru bezmála třítisícové sopky NEMRUT s kráterovýni jezery napájenými termálními prameny a svérázným biotopem.

3.–4. den

Dva dny strávíme v okolí Vanského jezera, největšího jezera východního Turecka se zvláštně slanou vodou. Vystoupáme na starobylý urartský hrad TUŞBA a v podhradí si prohlédneme dům vanských koček. Ke kostelu Svatého kříže na ostrově AHTAMAR se vydáme lodí, zatímco k méně známému kostelíku sv. Tomáše krátkou pěší procházkou.

5.–6. den

Zlatým hřebem naší výpravy bude návštěva nejodlehlejší provincie Turecka HAKKARI v jihovýchodním cípu země při hranicích Iráku a Íránu. Cestou sem se zastavíme na urartském hradišti ÇAVUŞTEPE a u kurdského hradu HOŞAP. Shlédneme hrob apoštola Bartloměje, uvidíme malou východní Kapadokii, a pokud podmínky dovolí, i malé východní Pamukkale. Celodenní horská túra v druhém nejvyšším pohoří Turecka ÇILO nás zavede až k částečně zamrzlému jezeru pod skalnatým štítem ULUDORUK (15km, + 1000m).

7.–8. den

Dobrodružnou silnicí přes hory a doly dojedeme až do města CIZRE na hranicích Sýrie a Iráku, kde je podle místní tradice pochován praotec Noe. Absolvujeme okruh po bájné planině TÜR ABDIN – „Hory služebníků Božích“, centru syrské křesťanské menšiny v Turecku. Navštívíme kostel p. Marie v ANITLI (podle zdejší tradice nejstarší křesťanský kostel na světě) a největší ze zdejších klášterů, klášter sv. GABRIELA. Uvidíme i jezídský hřbitov a vesnici KALEÇIK, kterou navštívil již spisovatel Karel May a inspiroval se zde k popisu indiánských obydlí ve vzdálené Severní Americe. Historické město HASANKEYF již bohužel zmizelo pod hladinou gigantické přejrady na řece Tigris, uvidíme jen něco málo památek, co zůstaly nad vouu, či byly před stoupající hladinou převezeny výše a zachráněny.

9.–10. den

Přes kamenné město MARDIN s mnoha mešitami, medresami, křesťanskými kostely a s neuvěřitelně rušným bazarem a přes římský vojenský tábor DARA s monumentálními cisternami a údajně nejstarší přehradou na světě dojedeme až do ŞANLIURFY. Dvě noci strávíme v tomto posvátném městě, dříve zvaném Edessa. Uvidíme jeskyni, kde se narodil prorok Abrahám, posvátný okrsek Gölbaşi s mešitami, zahradami a bazary. V národním parku TEKTEK, budeme obdivovat jedny z nejstarších památek na lidskou civilizaci. Například studnu, kde Mojžíš potkal svou manželku Zeborah, či město ŞUYAB, kde s ní pak léta žil. Pokračovat budeme do asyrské svatyně Bohů slunce a měsíce v YAĞMURLU. U vesnice HARRAN poznáme místo, kde zahynul Cézarův kolega triumvir Crassus a kde o pár století později vznikla nejstarší univerzita na světě. Necháme se uchvátit pravděpodobně nejstarší lidskou stavbou na světě vůbec, megalitickou svatyní GÖBEKLI TEPE z 10. tisíciletí před n.l.

11.–12. den

Vyrazíme k posvátné řece EUFRAT a užijeme si koupání pod největší tureckou přehradou. Závěrem naší expedice se vrátíme zpátky do hor k památkám na království Komaněnců, hrobce Karakuş, mostu císaře Septima Severa a královskému hradu Arsameia. Ale hlavně budeme pozorovat magický západ slunce a daleké výhledy na posvátné hoře NEMRUT poseté obřími kamennými hlavami. Poslední den se přesuneme přes Eufrat na letiště do Diyarbakiru a z pohádky 1001 noci se vydáme zpátky do Evropy.

Ubytování

Nocovat budeme v hotelech, penzionech, či apartmánech. Většinou ve dvou až čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Dvoulůžkových pokojů je často omezený počet a nelze je garantovat po celou dobu trvání zájezdu. Budeme se však snažit zohlednit složení skupiny a vyjít vám maximálně vstříc.

Strava

Stravování je vyjma snídaní na ubytováních ve vlastní režii. Každý den bude v blízkosti ubytování řada restaurací, kde bude možné dát si cenově přijatelné a dobré jídlo. Turecká kuchyně je vyhlášená a jídlo v Turecku není dražší než u nás, nedoporučujeme tedy vozit potřeby na vaření, či větší zásoby jídla.

Doprava

Nástupní/Výstupní místo: Gaziantep

Doprava na zájezdu
Společná doprava po Turecku bude zajištěna pronajatým mikrobusem či autem.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 12 denní zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst východního Turecka. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům auty se jedná o zájezd mírně až středně cestovatelsky náročný. Program je připraven tak, abychom se seznámili s historií a architekturou a bohatstvím přírody celé země. Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály.

Další info

Skupina účastníků

Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce + 1 řidič. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte nejpozději v první den zájezdu.


Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování. Na závadu ovšem není očkování proti žloutence -- hepatitidě typu "A". Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu.

Měna a kapesné

Doporučujeme mít u sebe minimálně 200 EUR na vstupy do památek a jídlo. V Turecku se platí tureckými lirami, které pravděpodobně u nás neseženete. Navíc tato měna podléhá bohužel vysoké inflaci, proto je dobré si turecké liry směnit až po příletu. Zde není problém směnit jakoukoli světovou měnu, například eura, či americké dolary. Občas i české koruny, na to je však lepší nespoléhat.

Cestovní doklady
Čeští občané mohou do Turecké republiky cestovat na základě platného CESTOVNÍHO PASU, jehož platnost přesahuje minimálně o 3 měsíce dobu předpokládaného pobytu.

Bezpečnostní situace v Turecku
Situaci v zemi, zejména v jejich východní oblasti bedlivě sledujeme a v případě jakýchkoliv problémů jsme z bezpečnostních důvodů připraveni změnit trasu a program zájezdu. Turci jsou všeobecně lidé velmi vstřícní a přátelští vůči cizincům. Chovají-li se vůči nim někdy jinak, pak je to většinou jen reakce na někdy povýšenecký až arogantní přístup cizinců. Dále doporučujeme nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu a respektovat velkou úctu, která je v Turecké republice spojována se státními symboly (např. státní vlajka a obrazy a sochy zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka).

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

20. 10. - 31. 10. 2024
č. zájezdu: 224330B-01
cena 36 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Istanbul - brána Orientu

Dana Kyndrová a Marie Klementová

Jediné město na světě, které se může pochlubit nezvyklou raritou: leží ve dvou světadílech, současně v Evropě a v Asii. R...

více

Podobné zájezdy

Arménie pohodově

Arménie pohodově

23. 10. - 28. 10. 2024 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

20. 9. - 6. 10. 2024 Chci to vidět
Omán

Omán

19. 1. - 30. 1. 2025 Chci to vidět
Omán, Musandam a Spojené arabské emiráty

Omán, Musandam a Spojené arabské emiráty

19. 1. - 2. 2. 2025 Chci to vidět
Turecko - jarní týden v Lýkii 2025

Turecko - jarní týden v Lýkii 2025

6. 5. - 13. 5. 2025 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou

Velký okruh tureckou přírodou

7. 10. - 19. 10. 2024 Chci to vidět