0. den
Odlet z Česka do Diyarbakiru bude v závislosti na dostupnosti letů pravděpodobně den před samotným zahájením programu.
Foto: Petr "Kosák" Srp
1.–2. den
Ubytujeme se poblíž neoficiálního centra tureckých Kurdů DIYARBAKIRU. Absolvujeme prohlídka města s nejdelšími hradbami na světě, nejstarší mešitou v Turecku a zdobenými paláci. Během přesunu na východ k jezeru VAN se zastavíme u největšího tureckého lomeného mostu na světě přes řeku Batman u vesnice Malabadi. Podíváme se i do kráteru bezmála třítisícové sopky NEMRUT s kráterovýni jezery napájenými termálními prameny a svérázným biotopem.
Foto: Petr "Kosák" Srp
3.–4. den
Dva dny strávíme v okolí Vanského jezera, největšího jezera východního Turecka se zvláštně slanou vodou. Vystoupáme na starobylý urartský hrad TUŞBA a v podhradí si prohlédneme dům vanských koček. Ke kostelu Svatého kříže na ostrově AHTAMAR se vydáme lodí, zatímco k méně známému kostelíku sv. Tomáše krátkou pěší procházkou.
Foto: Petr "Kosák" Srp
5.–6. den
Zlatým hřebem naší výpravy bude návštěva nejodlehlejší provincie Turecka HAKKARI v jihovýchodním cípu země při hranicích Iráku a Íránu. Cestou sem se zastavíme na urartském hradišti ÇAVUŞTEPE a u kurdského hradu HOŞAP. Shlédneme hrob apoštola Bartloměje, uvidíme malou východní Kapadokii, a pokud podmínky dovolí, i malé východní Pamukkale. Celodenní horská túra v druhém nejvyšším pohoří Turecka ÇILO nás zavede až k částečně zamrzlému jezeru pod skalnatým štítem ULUDORUK (15km, + 1000m).
Východní Turecko
7.–8. den
Dobrodružnou silnicí přes hory a doly dojedeme až do města CIZRE na hranicích Sýrie a Iráku, kde je podle místní tradice pochován praotec Noe. Absolvujeme okruh po bájné planině TÜR ABDIN – „Hory služebníků Božích“, centru syrské křesťanské menšiny v Turecku. Navštívíme kostel p. Marie v ANITLI (podle zdejší tradice nejstarší křesťanský kostel na světě) a největší ze zdejších klášterů, klášter sv. GABRIELA. Uvidíme i jezídský hřbitov a vesnici KALEÇIK, kterou navštívil již spisovatel Karel May a inspiroval se zde k popisu indiánských obydlí ve vzdálené Severní Americe. Historické město HASANKEYF již bohužel zmizelo pod hladinou gigantické přejrady na řece Tigris, uvidíme jen něco málo památek, co zůstaly nad vouu, či byly před stoupající hladinou převezeny výše a zachráněny.
Východní Turecko
9.–10. den
Přes kamenné město MARDIN s mnoha mešitami, medresami, křesťanskými kostely a s neuvěřitelně rušným bazarem a přes římský vojenský tábor DARA s monumentálními cisternami a údajně nejstarší přehradou na světě dojedeme až do ŞANLIURFY. Dvě noci strávíme v tomto posvátném městě, dříve zvaném Edessa. Uvidíme jeskyni, kde se narodil prorok Abrahám, posvátný okrsek Gölbaşi s mešitami, zahradami a bazary. V národním parku TEKTEK, budeme obdivovat jedny z nejstarších památek na lidskou civilizaci. Například studnu, kde Mojžíš potkal svou manželku Zeborah, či město ŞUYAB, kde s ní pak léta žil. Pokračovat budeme do asyrské svatyně Bohů slunce a měsíce v YAĞMURLU. U vesnice HARRAN poznáme místo, kde zahynul Cézarův kolega triumvir Crassus a kde o pár století později vznikla nejstarší univerzita na světě. Necháme se uchvátit pravděpodobně nejstarší lidskou stavbou na světě vůbec, megalitickou svatyní GÖBEKLI TEPE z 10. tisíciletí před n.l.
Foto: Petr "Kosák" Srp
11.–12. den
Vyrazíme k posvátné řece EUFRAT a užijeme si koupání pod největší tureckou přehradou. Závěrem naší expedice se vrátíme zpátky do hor k památkám na království Komaněnců, hrobce Karakuş, mostu císaře Septima Severa a královskému hradu Arsameia. Ale hlavně budeme pozorovat magický západ slunce a daleké výhledy na posvátné hoře NEMRUT poseté obřími kamennými hlavami. Poslední den se přesuneme přes Eufrat na letiště do Diyarbakiru a z pohádky 1001 noci se vydáme zpátky do Evropy.
Foto: Dalibor "Robi" Mahel