Vodácká Albánie

Za zážitky bez obav

Vodácká Albánie

10 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

dobrodružná výprava po průzračných albánských řekách a nejkrásnějším kaňonu Evropy, kaňonem řeky Osum

Albánie je země, která dokáže chytit za srdce každého milovníka Balkánu či Východu. Směsice kultur, spletitá historie a malebné kulisy mohutných hor opakovaně překvapí a potěší i zkušené dobrodruhy. Tento zájezd si užijeme na řekách, které jsou zařezány v hlubokých údolích a nad nimi se tyčí vysoké hory s rozesetými malebnými vesničkami. Jsou to řeky plné kamení s průzračně čistou vodou z tajícího sněhu. Nevynecháme ani nejkrásnější kaňon Evropy, kterým protéká řeka Osum. I když Albánie již není zdaleka opomíjeným koutem Evropy, ve vnitrozemí nás ještě stále čekají divoké řeky, nespoutaná příroda a především nezkažená pohostinnost místních obyvatel a pastevců, kteří pečují o svá stáda stejně jako před sto lety. 

Toužíte-li zažít bezpečné dobrodružství v krásné balkánské přírodě, vyrazte s námi na tento vodácký zájezd.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • vodácké oblečení, které s ohledem na jarní termín, teplotu a obtížnost řek vřele doporučujeme, je možné si jej objednat přes naši CK - neopren za 720 Kč/os./zájezd, neoprenovou obuv za 400 Kč/os./zájezd a vodáckou bundu za 400 Kč/os./zájezd
  • vodácký vak lze zapůjčit za 240 Kč/zájezd
  • poplatky na řeku Osum a Radiku

Videa

Program zájezdu

1. – 2. den

Odpolední odjedeme z Brna a noční jízdou přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko dorazíme až do Makedonie na tábořiště u řeky Radika. V podvečer stihneme ještě návštěvu kláštera Sv. Jovana Bigorského, kde můžete vidět nádherné dřevořezby, které jsou opravdovou chloubou tohoto kláštera.

3. den

V případě příznivého stavu vody začneme náš vodácký program na divoké řece Radika, která prudce peláší nádherným údolím mezi pohořími Mavrovo a Korab. Odpoledne se pak přesuneme do Albánie a ubytujeme se v kempu nad Ohridským jezerem, jehož voda je natolik průzračná, že místy je viditelnost až do hloubky 22 metrů!

4. den

Po ránu se vrhneme na první albánskou řeku - Skumbin, který se klikatí v relativně širokém údolí, místy vynáší na skálu, jindy se rozpeláší do příjemných peřejí (až WW II). Po vodáckém programu se přesuneme k jihu do kempu u pstruží farmy.

5. den

Dopoledne dojedeme k hornímu úseku vodnaté řeky Vjosa, která na území Albánie přitéká ze sousedního Řecka. Čeká nás rychlá jízda ve slepencovém kaňonu, kde okolní dvoutisícovky budou sledovat náš výkon na vodě obtížnosti ZW-WW II+. Na bivak se rozložíme u oblíbených termálních pramenů při spodním konci kaňonu říčky Lengarices.

6. den

Po ranní koupeli vyrazíme na náročnější přejezd do města Berat. Toto město plné červených střech a tisíce oken, také nazýváno albánským Bělehradem, bylo v roce 2005 vyhlášeno památkou UNESCO. Ubytování v kempu ve městě umožní zájemcům podvečerní prohlídku města i s jeho středověkým hradem. Za příznivého stavu si přesun zpříjemníme splutím kratšího úseku řeky Drinos.

7. den

Dokodrcáme se výše do hor, k nástupnímu místu na řeku Osum. Sevřený kaňon porostlý jedinečnou vegetací připomíná ztracený svět a z kolmých stěn padající vodopády, jistě i vás přesvědčí, že je jednou z nejkrásnějších řek Albánie (WW II-II+). Po vodácké části dne se vrátíme do Beratu.

8. den

Čeká nás dlouhý přesun autobusem až na sever Albánie. Protáhneme se u pevnosti Rozafa nad městem Škodra a na nocleh se utáboříme v Černé Hoře.

9. – 10. den

Dopoledne si užijeme horní úsek nádherné černohorské řeky jménem Tara (WW I-III), a pak už vyrazíme nočním přejezdem zpět domů do ČR, kam dorazíme v odpoledních hodinách.

Program u tohoto zájezdu je orientační, vybíráme řeky dle aktuálních vodních stavů. Někdy i program otočíme. Vše proto, aby váš zážitek z tohoto zájezdu byl co nejlepší.

Ubytování

Nocovat budeme 4x v „albánských“ kempech a 3x na tábořištích, vždy ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si jej zapůjčit v naší půjčovně. Tábořiště jsou většinou pouze na rovné louce bez jakéhokoliv zázemí. V kempech pak najdeme jednoduché sociální zařízení (WC, sprchy), restaurace a hospody. Kempy odpovídají "albánským" standardům, je tedy třeba očekávat jednodušší vybavení a méně komfortu než na jaký jsme zvyklý např. u nás či v jiných evropských státech.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob. Potraviny je možno téměř denně dokoupit ve větších městech a vesnicích, kde budeme zastavovat při přejezdech z řeky na ubytování. U většiny kempů bude možné využít místní občerstvovny či restaruace. Vřele doporučujeme ochutnat některé albánské speciality, především pak pečená masa - pstruhem počínaje a beranem konče.

Doprava

Doprava na zájezdu bude realizována mikrobusem/autobusem (dle kapacity zájezdu).

Díky tomu, že jsme se spojili se spřátelenou cestovní kanceláří, je možné nastoupit i v Praze a Pardubicích. Nástupní místa budou upřesněna v rodokapsu.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály.
Této zájezd patří mezi středně těžké až těžší (v závislosti na vodních stavech). Tedy pro úplné začátečníky není zcela vhodný, ale pokud alespoň jeden člen posádky má zkušenosti s jízdou na proudící vodě, neměl by to pro vás být problém. 
Před první řekou proběhne ještě na souši podrobné vodácké školení. Také, i když to není úplně náplní tohoto zájezdu, si mohou zájemci různé vodácké dovednosti procvičovat v průběhu celého programu. Na řekách s vámi budou vždy minimálně dva vodáčtí průvodci. Jejich počet se úměrně zvyšuje s počtem účastníků vždy tak, aby byla maximálně zajištěna vaše bezpečnost. Na jednotlivých řekách strávíme 3-6 hodin. Vodácký program je doplněn pěšími vycházkami a návštěvami místních zajímavostí.

Vodácká náročnost
: ZWC-WW III.
Pro lepší představu o vodácké obtížnosti najdete informace zde.

Další info

Lodě
Řeky budeme sjíždět na dvoumístných nafukovacích kánoích se samovylévacím otvorem. Tyto lodě jsou bezpečné a poměrně dobře ovladatelné. Nejčastěji používáme lodě firem Kutlíci (RIO) a Gumotex (Baraka). Pokud nemáte parťáka do deblovky, nebojte se, určitě to nějak vymyslíme. Buď vám parťáka najdeme mezi klienty či průvodci, a nebo je i další možnost: Objednejte si loď sám pro sebe! V naší flotile se nacházejí i přátelské packrafty (ROBfin) či plastové kajaky (např. Pyranha Nano L). U obou typů lodí vyžadujeme základní zkušenost s jízdou v lodi s kajakářským pádlem. Lodě si můžete zaškrtnout v objednávce, a to v sekci “půjčovna” či poptat se v poznámce.

Vlastní vodácké vybavení
Můžete si vzít vlastní vodácké vybavení, ale toto vybavení musí být plně funkční a odpovídat náročným bezpečnostním požadavkům pro absolvování zvoleného zájezdu. Při použití vlastního kompletního vodáckého vybavení (loď, vesta, helma, pádlo) vám bude poskytnuta sleva ve výši 550 Kč pro jednu osobu. Vlastní vybavení je nutné uvést v přihlášce k zájezdu (případně později sdělit tuto informaci našemu dispečinku zájezdů). S kajakem je to trochu obtížnější, nicméně většinou se také někam vmáčkne. Informaci zda to bude možné či ne je nutno si dostatečně v předstihu domluvit s naším dispečinkem zájezdů.

Cestovní doklady
Pro tuto cestu budete potřebovat cestovní pas platný nejméně 3 měsíce od data vstupu do navštívených zemí. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Je možné, že pro vaše pohodlí, abychom mohly využít velký autobus, se spojíme se spřátelenou cestovní kanceláři. O teto skutečnosti vás budeme dopředu informovat.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Podobné zájezdy

Černá Hora – Tara

Černá Hora – Tara

19. 7. - 28. 7. 2024 Chci to vidět
Divoké řeky Francie

Divoké řeky Francie

24. 8. - 31. 8. 2024 Chci to vidět
Řeky a vodopády Bosny a Hercegoviny

Řeky a vodopády Bosny a Hercegoviny

28. 6. - 4. 7. 2024 Chci to vidět