Bosnou s krosnou

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

vícedenní toulky horami Bosny a Hercegoviny

Časy, kdy se nad Bosnou a Hercegovinou vznášel temný stín války, už dávno minuly, milý poutníku! Tato balkánská kráska znovu otevírá svou náruč. Překvapuje divokými pohořími s tyčícími se vápencovými štíty i nekonečně zelenými loukami, prostotou horských salaší i pestrostí orientálních tržišť. V horách jen zřídka narazíš na jiné tuláky, častějšími společníky jsou divocí koně a stáda ovcí. V zapadlých muslimských vesničkách tě překvapí stařenky v krojích pletoucí ponožky a rukavice. Ve městech ochutnáš turecké lahůdky i pravou bosenskou kávu. A také vzpomeneš na pohnutou historii této kouzelné země. Projdeme čtvero bosenských pohoří včetně nejvyšší hory Bosanski Maglić. Navštívíme kulturně rozmanité Sarajevo s unikátní tržnicí Baščaršija i slavný Starý most v Mostaru. Tak nasaď krosnu a projdi s námi Bosnu! :-) Po dvou dnech se vždy setkáme s autobusem, kde doplníme zásoby na další horskou etapu.

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–3. den

Přejezd z Brna až do rozlehlého pohoří BJELAŠNICA. Za dva dny přejdeme přes hory a pastviny, prohlédneme si vodní mlýnky, bogomilské nekropole, starou muslimskou vesničku Lukomir a především monumentální kaňon řeky Rakitnice a průzračnou Neretvu. (1. den ↔ 15 km, ↑ 750 m, ↓ 700 m, 2. den ↔ 16 km, ↑ 510 m, ↓ 1.360 m). Navečer třetího dne rozbalíme tábor u Boračka jezera s fantastickým koupáním v podhůří Prenje.

4.–5. den

Po makadamových cestách vyrazíme k bráně do království pohoří PRENJ. S výhledy na skalní velikány dojdeme pohodovou pěšinou až k horolezecké útulně Jezerce (↔ 16 km, ↑ 1.050 m, ↓ 140 m). Další den nás překvapí vápencový labyrint a výhledy na nejvyšší hory Zelenglavu a Otiš (↔ 15 km, ↑ 470 m, ↓ 1.000 m). Večer zakotvíme v městečku Blagaj s dervišským klášterem a mohutnou vyvěračkou Vrelo Bune.

6. den

Během odpočinkového dne zamíříme do srdce Hercegoviny. Autobus nás doveze do města MOSTAR, které se pyšní slavným Starým mostem. Můžeme si projít muzea, mešity, orientální tržiště, či jen posedávat u kávy. Navštívíme také vodopády Kravica a staré osmanské město Počitelj. Navečer se přemístíme opět do hor.

7.–8. den

Ze sedla Čemerno zahájíme další dvoudenní túru v pohoří MAGLIĆ. Přejdeme hřeben VOLUJAK a na noc se utáboříme u romantického Trnovačka jezera (↔ 18 km, ↑ 1.020 m, ↓ 780 m). Druhý den můžeme nalehko vyběhnout na nejvyšší bosenskou horu BOSANSKI MAGLIĆ (2.386 m) (↔ 23 km, ↑ 920 m, ↓ 1.800 m, polovina trasy se jde nalehko). Večer strávíme v horské vesnici Tjentiště procházkou k ohromujícímu památníku slavné bitvy na Sutjesce.

9.–10. den

Od jezera Gornje Bare vyrazíme na dvoudenní přechod divokým a liduprázdným pohořím ZELENGORA se spoustou jezer, krasových útvarů a malebných dolin (1. den ↔ 18 km, ↑ 920 m, ↓ 670 m; 2. den ↔ 14 km, ↑ 530 m, ↓ 1.100 m). Přechod ukončíme v horském městečku Kalinovik. Tady nasedneme do autobusu, který nás doveze do kempu na předměstí SARAJEVA. Zájemcům se nabízí večerní výlet ke starému Římskému mostu.

11.–12. den

Poslední den v Bosně a Hercegovině nás čeká dopolední výlet po trase zrušené úzkokolejky z Pale do Sarajeva plné tunelů a starých železničních mostů s výhledy do divokého kaňonu řeky Miljacky (↔ 13 km, ↑ 20 m, ↓ 300 m) anebo kratší procházka k bobové dráze ze XIV. ZOH 1984 (↔ 7 km, ↑ 40 m, ↓ 600 m). Odpoledne a podvečer věnujeme prohlídce Sarajeva, nákupu suvenýrů a posezení v místních kavárnách. Večer vyrazíme zpět do ČR, do Brna přijedeme v dopoledních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme 4x v kempu, 5x na osvědčených tábořištích v horách, vždy ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si je zapůjčit v naší půjčovně.

"balkánský kemp"
Balkánské kempy jsou oproti standardním kempům ze západní Evropy teprve v plenkách, takže rozhodně nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když v něm poteče voda a bude fungovat záchod. Hygiena bude jednou velkou improvizací. Jednoduše proto, že tu lepší kempy nejsou. Zároveň ale platí, že kde nejsou kempy, nepotkáte ani davy turistů a odměnou za trochu nepohodlí jsou krásné autentické zážitky, a proto máme právě Balkán tak rádi.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii. Mimo civilizaci se bude určitě hodit vybavení na vaření. Potraviny bude možno dokoupit v bosenských městech a vesnicích a občas bude také příležitost ochutnat speciality místní bosenské kuchyně a dát si třeba místní večeři.

Doprava

Cestujeme společně v jednom autobuse se zájezdem Hory Bosny a Hercegoviny a Bosna a Hercegovina na kole, můžete tedy pozvat i kamarády odlišných zájmů a po programu se s novými zážitky potkávat ve stejném kempu, případně program po dohodě i kombinovat.

Nástupní místa

Náročnost

Všechny vícedenní túry půjdeme natěžko, veškeré vybavení si tedy poneseme na zádech. Mezi jednotlivými treky se ale vždy potkáme s autobusem, kde můžeme doplnit zásoby a vzít si na každý trek jen to, co skutečně potřebujeme. Délka denních túr a převýšení je vždy uvedeno v závorce u programu jednotlivých dní.

Další info

Cestovní doklady
V běžné situaci je pro cestu do navštívených zemí postačující platný občanský průkaz. V tento moment je však pro vstup do země vyžadován cestovní pas!!!!

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Aktuální informace o podmínkách pro cestování najdete zde.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Na skleničku u historie Sarajeva

Martin "Komár" Hessler

35. nejvtipnější anekdota, 18. nejroztomilejší pes, 12. nejlahodnější koňak... Jak čtu něco takového, otvírá se mi, promiňte mi to...

více

Podobné zájezdy

Vâlcan a Retezat

Vâlcan a Retezat

16. 8. - 25. 8. 2024 Chci to vidět