Do finských národních parků

Do finských národních parků

17 dní / 19 700 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

16. 7. - 1. 8. 2021
č. zájezdu: 221307-01
cena 19 700 Kč

přes Pobaltí na jezerní stezky středního a jižního Finska

Finsko je známé jako země lesů a jezer. Těžko bychom mohli nalézt jiný stát, kde je jich tolik. Podle družicového snímkování je zde asi 300.000 vodních ploch. A lesní tajga středního Finska také nemá v Evropě obdoby. Nejcennější oblasti své rozlehlé krajiny si Finové chrání v rezervacích a národních parcích. A právě tyto klenoty jsou cílem naší výpravy. Nebudou nás tolik zajímat města (ale i ta navštívíme!), zato téměř každou noc přespíme v lůně překrásné přírody s posezením u ohýnku na břehu malebných jezer. Oficiální tábořiště jsou přímo v národních parcích. V každém uděláme lehkou túru v délce okolo 10 km. Celkem 2x (v NP HIIDENPORTTI a NP OULANKA) nasadíme batohy se spacáky a stany a vyrazíme na trek, abychom mohli plnými doušky hltat krásy finské přírody. Několikrát si užijeme i pravé finské sauny.

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem
  • 2x trajekt
  • 4x ubytování v kempu a 8x na tábořišti ve vlastním stanu
  • polopenzi
  • průvodce
  • návštěvu pravé finské sauny
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • pišingr Chimpanzee

Cena nezahrnuje

  • vstupy do muzeí a kulturních památek (cca 20 - 30 EUR)
  • lanovku na Koli (cca 3 EUR)

Program zájezdu

1.–3. den

V odpoledních hodinách vyrazíme z Brna přes Polsko do Pobaltí (Litva, Lotyšsko, Estonsko), kde navštívíme VILNIUS - hlavní město Litvy, kterému se též přezdívá Jeruzalém severu. Trajektem se přeplavíme do finské metropole HELSINEK. Nasajeme atmosféru Finska a na noc už spočineme na prvním typicky romantickém tábořišti u jezera.

4.–6. den

Procházka po stezkách v NP NUUKSIO a město SAVONLINNA s vodním hradem OLAVINLINNA a muzeem lodí. Největší dřevěný kostel v KERIMÄKI, toulání národními parky KOLOVESI a KOLI, kde vystoupáme na nejvyšší bod Ukko-koli a užijeme si výhledy z křemencového hřbetu na jezero Pielinen. Dále zamíříme do Soutěsky zlých skřítků v NP HIIDENPORTTI a vychutnáme si nenáročnou dvoudenní túru (↔ 16 km) s noclehem u romantického jezera Kitulanlampi.

7.–9. den

Jezerní krajinou budeme pokračovat na sever. Přespíme v kempu se saunou a poté přijde zlatý hřeb programu - dvoudenní túra kolem peřejí a přes visuté mosty v nejznámějším NP OULANKA (↔ varianty 30 - 45 km). Překročíme severní polární kruh poblíž ruské hranice a posbíráme "5 svatých tundrových vrchů" v NP PYHÄTUNTURI, nejsevernějším bodu naší cesty.

10.–12. den

Navštívíme Santa Clause na polárním kruhu v hlavním městě Laponska ROVANIEMI i muzeum Laponska ARKTIKUM. V NP ROKUA nás překvapí písečné duny i obrovské polštáře lišejníků - nejměkčí spaní ve finské přírodě. Přejedeme do NP SALAMANJÄRVI, kde snad potkáme i divoké soby. Romantické projížďky po jezeře, pozorování vodního ptactva.

13.–14. den

Lesní rezervace v NP PYHÄ-HÄKKI a návštěva stařičkého dřevěného kostelíku v PETÄJÄVESI . Výšlap v NP HELVETINJÄRVI, poslední večerní posezení u ohně blízko písčité pláže.

15.–17. den

Trajektem přes Finský záliv, prohlídka hlavního města Estonska TALLINU a návštěva vodního hradu TRAKAI a dále přes Polsko do Brna, kam dorazíme v dopoledních hodinách.

Ubytování

Krásy divoké přírody nejlépe poznáte, budete-li v přírodě i spát. Táboření ve volné přírodě je v severských státech bezproblémové a i místními obyvateli oblíbené. Většina noclehů (8x) bude na perfektně vybavených – a přesto neuvěřitelně „divokých“ tábořištích v národních parcích. Na tábořišti bude přírodní zdroj vody, kde se můžete vykoupat, či osvěžit. Dvakrát také dáme batohy i se stany na záda, absolvujeme delší túru a budeme spát v divočině daleko od civilizace i busu. 4x přespíme také v kempech odpovídajících evropskému standardu s WC, sprchou, přístupem k pitné vodě a v některých případech i kuchyňkou, kde můžete okusit pravou finskou saunu (v ceně zájezdu). Vždy ve vlastních stanech a spacácích.  Vždy dvě noci na cestě do Skandinávie i zpět využijeme k dlouhému přesunu busem. Mezitím si cestu zpestříme celodenním programem nebo se protáhneme na trajektu.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". Stravování začíná večeří druhý den zájezdu, během dvoudenního přechodu národním parkem Oulanka se teplá večeře nevaří, místo ní dostanete balíček (1x místo večeře + 2x místo snídaně). Balíček místo snídaně dostanete i na trek do NP Hiidenporti. Na cestě zpátky bude připravena ráno před odjezdem z Helsinek snídaně a balíček místo večeře, stravování končí teplou večeří předposlední den zájezdů před noční přejezdem zpět do ČR. K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality finské kuchyně.

Doprava

Doprava na zájezdu bude realizována zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Brno - Zvonařka

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům autobusem se jedná o zájezd středně cestovatelsky náročný. Samotný zájezd je naplánován tak, aby byl dostatek času jak na poznání historických památek a měst a zejména přírodních zajímavostí, na které je zájezd zaměřen. Zpestřen je navíc 2 dvoudenními treky střední náročnosti, druhý z nich lze individuálně zkrátit či prodloužit dle aktuální nálady, počasí a kondice.

Další info

Cestovní doklady
Do navštívených (i projížděných) zemí nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Dobíjení baterií a telefonů
Možnost dobíjení baterií bude zhruba jednou za 3 dny. Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Estonsko - po zemi i po moři

Estonsko - po zemi i po moři

20. 8. - 29. 8. 2021 Chci to vidět
Hory a národní parky Skotska

Hory a národní parky Skotska

9. 7. - 23. 7. 2021 Chci to vidět
Island

Island

8. 8. - 23. 8. 2021 Chci to vidět
Moskva, Petrohrad a Solovecké ostrovy

Moskva, Petrohrad a Solovecké ostrovy

16. 7. - 8. 8. 2021 Chci to vidět
Norsko a Švédsko

Norsko a Švédsko

9. 7. - 25. 7. 2021 Chci to vidět
Prázdniny u Vikingů

Prázdniny u Vikingů

12. 8. - 22. 8. 2021 Chci to vidět
Švédsko - King´s trail

Švédsko - King´s trail

6. 8. - 15. 8. 2021 Chci to vidět