1. – 3. den
V odpoledních hodinách vyrazíme z Brna přes Polsko do Pobaltí (Litva, Lotyšsko, Estonsko), kde navštívíme Vilnius - hlavní město Litvy, kterému se též přezdívá Jeruzalém severu. Trajektem se přeplavíme do finské metropole Helsinek. Nasajeme atmosféru Finska a na noc už spočineme na prvním typicky romantickém tábořišti u jezera.
4. – 6. den
Procházka po stezkách v NP Nuuksio a město Savonlinna s vodním hradem Olavinlinna a muzeem lodí. Největší dřevěný kostel v Kerimaki, toulání národními parky Kolovesi a Koli, kde vystoupáme na nejvyšší bod Ukko-koli a užijeme si výhledy z křemencového hřbetu na jezero Pielinen. Dále zamíříme do Soutěsky zlých skřítků v NP Hiidenportti a vychutnáme si nenáročnou dvoudenní túru (↔ 16 km) s noclehem u romantického jezera Kitulanlampi.
7. – 9. den
Jezerní krajinou budeme pokračovat na sever. Přespíme v kempu se saunou a poté přijde zlatý hřeb programu - dvoudenní túra kolem peřejí a přes visuté mosty v nejznámějším NP Oulanka (↔ varianty 30 - 45 km). Překročíme severní polární kruh poblíž ruské hranice a posbíráme "5 svatých tundrových vrchů" v NP Pyhatunturi, nejsevernějším bodu naší cesty.
10. – 12. den
Navštívíme Santa Clause na polárním kruhu v hlavním městě Laponska Rovaniemi i muzeum Laponska Arktikum. V NP Rokua nás překvapí písečné duny i obrovské polštáře lišejníků - nejměkčí spaní ve finské přírodě. Přejedeme do NP Salamanjarvi, kde snad potkáme i divoké soby. Romantické projížďky po jezeře, pozorování vodního ptactva.
13. – 14. den
Lesní rezervace v NP Pyha-Hakki a návštěva stařičkého dřevěného kostelíku v Petajavesi. Výšlap v NP Helvetinjarvi, poslední večerní posezení u ohně blízko písčité pláže.
15. – 17. den
Trajektem přes Finský záliv, prohlídka hlavního města Estonska Tallinu a návštěva vodního hradu Trakai a dále přes Polsko do Brna, kam dorazíme v dopoledních hodinách.