Hřebenovka Julských Alp

Za zážitky bez obav

Hřebenovka Julských Alp

5 dní / 7 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

2. 8. - 6. 8. 2023
č. zájezdu: 223930C-01
cena 7 900 Kč

po zajištěných cestách královstvím bájného Zlatoroga

Mnozí tvrdí, že není krásnější kout Alp než právě Slovinsko a rozeklané hřebeny Julek vypínající se nad hluboká údolí Soči a Sávy. Jejich nádhera vynikne tím, že nahoře na hřebeni strávíme i západy a východy slunce a přespíme na horských chatách přímo v srdci hor. Ty nám umožní absolvovat vyhlídkovou trasu po hlavním hřebeni, která nás přes nejkrásnější partie Julských Alp přivede až na národní vrchol Slovinců - Triglav (2.864 m). Horské stezky jsou místy zajištěné ocelovým lanem - via ferratami. Trasa nám připraví skutečně překrásné výhledy, ale také dlouhé úseky se značným převýšením - ocení ji tedy především vytrvalí jedinci. Odolnost proti závratím i vybavení pro jištění a přilba budou nezbytné.
Členové Alpenverein nebo ČHS Trio dostanou slevu za ubytování 500 Kč. 

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Večerní odjezd z Brna, noční přejezd Rakouskem do Julských Alp. Procitneme v sedle Vršič (1.611 m) a vyrazíme do monumentálního sedla RAZOR, odkud už je to coby kamenem i na jeho vrchol (2.601 m) s okolními horami jako na dlani. Přenocujeme na chatě Pogačnikov Dom (2.050 m) obklopeni nádhernými horskými panoramaty (↔ 9,5 km / 6 - 7 hod., ↑ 1.331 m)

3. den

Cestou na Bovški Gamsovec (2.392 m) se pozdravíme s místními kozorožci a přes ukázkové sedýlko Luknja zamíříme k chatě Na Doliču, kde nasbíráme síly pro závěrečný útok na hlavní vrchol (↔ 9 km / 6-7 hod., ↑ 1.429 m, ↓ 1.300 m).

4–5. den

Hřebenovou túru po nejvyšších partiích Julských Alp korunujeme výstupem na jejich monumentální dominantu TRIGLAV (2.864 m). Přes vedlejší vrchol Malý Triglav poté sestoupíme na Triglavský dom na Kredarici. S výhledy do monumentální severní stěny Triglavu sestoupíme do doliny Vrata k Aljaževu domu (1.015 m), kde si odpočineme, nahlédneme k vodopádu Peričnik a pak vyrazíme vstříc autobusu k nejbližší vesnici Mojstrana (↔ 22,5 km / 9-10 hod., ↑ 906 m, ↓ 2.419 m). Do Brna se vrátíme v neděli v ranních hodinách.

Ubytování

Přespíme 2x na horských chatách (Pogačnikov dom na Kriških a Dom Planika pod Triglavom) ve společných vícelůžkových noclehárnách. Postele jsou vybaveny polštáři a dekami. Za příplatek bývá povlečení, proto pokud nechcete utrácet, doporučujeme přibalit hygienickou vložku do spacáku (tzv. bílou paní). V nejvyšších partiích Julských Alp je voda v letních měsících velkou vzácností. Počítejte tedy s tím, že na chatách nebudou k dispozici sprchy, ale pouze umyvadla se studenou vodou.
Členové Alpenverein mají nárok na slevu 500 Kč z ceny zájezdu (podmíněno předložením platné karty na chatách při ubytování). Podrobnosti a přihlášku do členství v Alpenvereinu najdete ZDE.

Strava

Stravování je po celou dobu ve vlastní režii. Na všech chatách chutně vaří a ideálním řešením je využít místní polopenzi, obzvlášť pro úsporu hmotnosti batohu. Pro vaření z vlastních zásob je u každé chaty určena některá venkovní terasa, manipulace s otevřeným ohněm uvnitř chat je zakázána.
Zájemci o polopenzi na chatě, uveďte tento požadavek předem při objednávce. Platí se až na místě (cena 19 Eur/os./den - Pogačnikov dom + 22 Eur/os./den - Dom Planika). Běžné snídaně na každé chatě vás vyjdou v rozmezí 5 - 8 Eur a veřeře od 9 - 14 Eur. 

Doprava

Cestujeme zájezdovým autobusem, společně se zájezdy Ferraty Slovinska a Slovinsko Adventure, se kterými se potkáme na cestě tam a zpět.

Nástupní místa

Brno - Zvonařka

Náročnost

Vzhledem k tomu že se jedná o hřebenovou túru, poneseme si celou dobu veškeré vybavení na zádech. Balte tedy s rozvahou. Zajištěné cesty vyžadují odolnost vůči závratím, přiměřenou fyzičku a pomůcky k sebejištění (viz níže). Ferraty v programu zájezdu patří spíše k jednodušším - odpovídají označení B-C (mírně obtížné ferraty, nutno zapojit k postupu ruce a občasné lezecké partie s dostatečným množstvím velký chytů). Jedná se spíše o turistiku ve vrcholových partiích Julských Alp s občasnými zajištěnými cestami. Náročnost zájezdu spočívá spíše v přesunu natěžko (respektive polotěžko - batoh cca 35 l), pocitovou náročnost zájezdu tedy významně ovlivní především velikost batohu a jeho sbalení.

Další info

Vybavení na ferraty
Naprostou nutností je přilba, sedací a prsní úvazek a tzv. ferratový set (2 speciální karabiny s pádovou brzdou) a plochá smyčka o délce cca 150 cm (slouží ke spojení sedacího a prsního úvazku). Plochá smyčka není potřeba pouze u tzv. celotělového úvazku. Bez tohoto vybavení vás nemůžeme na ferratu pustit! Vhodným a doporučeníhodným doplňkem mohou být i celoprsté ferratistické rukavice (popř. cyklistické). Pokud nemáte vlastní vybavení, můžete si jej zapůjčit v naší půjčovně a budete ho mít připravené přímo u odjezdu v autobuse.

Cestovní doklady
Do navštívených zemí nám stačí občanský průkaz. Ten však musí být vybaven strojově čitelnou zónou (dvouřádkový číselný a písmenkový kód na spodní části přední strany).

Skupina a průvodce
Tato akce je připravena pro komorní skupinku 6 - 12 účastníků, přičemž každých 6 klientů doprovází jeden zkušený průvodce. Jedině tak je možné zajistit maximální bezpečnost a individuální přístup. 

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Po stopách bájného Zlatoroga

Lucie Šímová a Hynek Vrzala, Dominika Sommerová

Jen málokterá země se dokáže pochlubit takovou úctou ke svému přírodnímu bohatství, jako Slovinsko. Tato nejsevernější z bývalých ...

více

Podobné zájezdy

Ferraty Slovinska

Ferraty Slovinska

2. 8. - 6. 8. 2023 Chci to vidět
Julské Alpy

Julské Alpy

19. 7. - 23. 7. 2023 Chci to vidět
Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

26. 7. - 30. 7. 2023 Chci to vidět
Triglav

Triglav

4. 7. - 8. 7. 2023 Chci to vidět
Vysoké Taury - Schareck

Vysoké Taury - Schareck

23. 8. - 27. 8. 2023 Chci to vidět