Írán

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

orientální poklady starobylé Perské říše

Za rytmu santooru a mezi řádky perských básníků se vydáme na dobrodružství romantickým Íránem. Poznáme ladné křivky a rozžhavený písek dun pouští, ztratíme se v labyrintu ruin citadely Bam, na lodi proplujeme spletitými mangrovovými lesy perského zálivu, nakoukneme do systému solných jeskyní na ostrově Qeshm, necháme se uchvátit velkolepostí Persepole, projdeme se po největším náměstí v Íránu v Esfahánu Naqshe Jahan, poznáme posvátná místa zoroastrismu, původního íránského náboženství, prozkoumáme „doupě špionáže“, bývalou ambasádu USA v Teheránu a staneme se obětí perské pohostinnosti. V zemi, v níž není domu bez koberce budeme trávit večery u vodních dýmek a backgamonu v tradičních zdobených čajovnách. Daleký svět, v němž snad každý kámen má svou legendu a poutavý příběh, si zamilujeme a budeme se do něj rádi vracet, ať již skutečně, nebo ve vzpomínkách.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od cca 10.000 Kč včetně tax
  • poplatek za vyřízení víza (aktuálně cca 1.800 Kč)

Videa

Program zájezdu

1. den

Přiletíme do Teheránu, naučíme se přecházet na červenou v nejhustší dopravní špičce. Nahlédneme do muzea "Doupěte špionáže", bývalé ambasády USA a projdeme se spletitými uličkami, navštívíme Golestánský palác a nahlédneme do labyrintu Teheránského bazaru. Odpoledne nezapomeneme navštívit muzeum šperků v národní pokladnici. Večer nasedneme na autobus do města zoroasterců, Yazdu.

2. - 3. den

Yazd - město zoroastristů, vyznavačů původního perského náboženství. Nad historickým centrem se vypínají desítky větrných věží "badgirů", které "lapaly" vítr a sloužily společně s promyšleným systémem podzemního rozvodu vody „qanatů“ jako první klimatizace. Zajedeme také do nedalekého Charanaqu, kde zabloudíme v několikapatrovém labyrintu ruin starého města, do posvátného chrámu v horách opředeného legendami - Čak Čak a do obrovského hliněné hradu v městě Meybod.

4. den

Ráno přejedeme do Kermánu, prohlédneme si tradiční lázně. Pak se vydáme opět to pouště, tentokrát do Kavír-e Lut, kde byla naměřena nejvyšší teplota na světě. Vyšplháme se několik skalních věží (Kaluty) a pokocháme se nekonečným výhledem do okolí. Večer strávíme u vodní dýmky v impozantních zahradách u městečka Mahán.

5. den

Brzo ráno vyrazíme na celodenní výlet do města Bam, kde si projdeme ruiny zemětřesením zničené citadely. Večer nasedneme na autobus do Bandar-e Abbásu.

6. - 7. den

Po příjezdu do jednoho z nejvýznamnějších íránských přístavů se nalodíme na loď na ostrov Qešm. Na korbě Toyoty Hilux objedeme během dvou dnů ostrov dokola. Na lodi proplujeme mangrovovými porosty poblíž města Laft, v bahně najdeme "rybu" která chodí po suchu „gelkhorak“ - důležitý vývojový článek při přechodu života z vody na souš, zaplaveme si v Perském zálivu a nahlédneme do komplexu solných jeskyní.

8. den

Odpoledne doplujeme na ostrůvek Hormuz, kde si prohlédneme starou portugalskou pevnost, objedeme ostrov dokola jak jinak než na korbě Toyoty Hilux a na pláži na opuštěné části ostrova se zchladíme naposled ve vodách Perského zálivu. Večer připlujeme do Bandar-e Abbásu a nasedneme na noční spoj do Šírázu.

9. den

Poznáme Šíráz, město perských básníků. Zajedeme si do ruin nedaleké Persepole , města, jež založil Dareios I. cca před 2500 tisíci lety, a zničil Alexandr Veliký cca před 2200 lety. Tacht-e Džamšíd (perský název pro Persepolis) a Naqš-e Rostam nás na chvíli vnesou do představ velkolepostí perské říše, jejího rozsahu a moci. Večer se nočním autobusem přesuneme do Esfahánu.

10. den

Esfahán, jedno z královských perských měst, které se pyšní bohatým bazarem ručních výrobků ze dřeva i kovů. Projdeme se po největším náměstí v Íránu Meydan-e Naqše džahán a naučíme se (jak se říká v Íránu) smlouvat jako Esfahánci. Přejdeme legendární Si-o se pol a zajdeme na kafe v arménské čtvrti Džolfa poblíž slavného kostelu Vank s muzeem arménské genocidy.

11. den

Ráno se rozloučíme s Esfahánem a zamíříme do Kášánu, živého muzea íránské architektury. Večer se vrátíme do Teheránu.

12. den

Ráno nás čeká přesun do nedalekého města Qazvín, starého sídelního města perských králů s nádhernými krytými bazáry, kde dokoupíme dárky, a horskými panorámaty. Navštívíme mešitu Atíq, postavenou legendárním vládcem Hárúnem ar-Rašídem.

13. den

Čeká nás celodenní výlet do údolí Alamút, jež kdysi obývala slavná sekta asasínů, jejíž členové zabíjeli všechny, kteří se snažili vnést do světa řád. Navštívíme slavný hrad Alamút, zničený Mongoly a budeme se kochat nádhernou horskou krajinou Alborzu.

14. den

Vrátíme se do Teheránu, kde se podle nálady rozhodneme, jestli chceme utratit poslední peníze na bazáru, nebo v některém ze severoteheránských parků s výhledy na město.

15. den

Ráno odlet z Teheránu.

Ubytování

Ve městech budeme přespávat na hostelích (tzv. Mehmanpazir) ve 4-6 lůžkových pokojích se společnou sprchou na chodbě (celkem 8x). Na venkově a v pouštích využijeme pohostinnosti místních domorodců, kteří nám za malý úplatek poskytnou místo na přespání. Několikrát (celkem 4x) strávíme noc delšími přejezdy v autobusech a ve vlaku, abychom neztráceli drahocenný čas ve dne. Ve vlaku je lůžková úprava, takže se dostatečně vyspíme a na nejdelší přejezdy využijeme služeb íránských VIP autobusů s plně polohovatelnými a širokými křesly. Kdo bude chtít, může na ostrově Qeshm strávit romantickou noc pod hvězdami na pláži Perského zálivu (využijete vlastní spacák) nebo standardně využít ubytování v hostelu (v ceně zájezdu).

Strava

Budeme ochutnávat místní dobroty a speciality perské kuchyně. Není nutné vozit žádné jídlo s sebou. Vyzkoušíme tradiční snídani Kale Páče ze skopových hlav a noh, ochutnáme nejrůznější druhy kebabu, naučíme se správně jíst dizi a zamilujeme si hustou íránskou "polévku" áš. V Íránu jsou striktně zakázány jakékoliv alkoholické nápoje a my budeme toto nařízení dodržovat. Co se týče hygienických standardů je na tom Írán v rámci regionu docela dobře. Ve většině měst se dá pít voda z kohoutku bez obav z žaludečních problémů.

Doprava

V Íránu budeme cestovat místními dopravními prostředky a užijeme si skutečný folklór místní dopravy. Írán nabízí na hlavních trasách mezi významnými městy kvalitní infrastrukturu. Na delších přejezdech využijeme vlaky nebo běžných i tzv. VIP autobusů a to především na nočních přejezdech, kde si odpočineme na komfortních polohovatelných sedadlech. Kratší trasy a výlety na odlehlejší místa absolvujeme v několika osobních automobilech, případně mikrobusu. Ostrov Qeshm a Hormuz objedeme na korbě pick-upu.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 15 denní zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Íránu Vzhledem k plánovanému programu a relativně dlouhým přesunům letadlem i místními dopravními prostředky se jedná o zájezd středně cestovatelsky náročný. 

Další info

POZOR!
Kvůli vyřízení víz je možné se přihlásit nejpozději 3 týdny před odjezdem. Veškeré podklady k vyřízení vám poskytne CK Kudrna, poplatky za vyřízení (aktuálně cca 1.800 Kč) nejsou zahrnuté v ceně zájezdu.

Skupina
Tento zájezd je určen pro malou expediční skupinku 7-11 plus jeden kudrnovský průvodce. Díky tomu lépe splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků.

Cestovatelské očkování
Pro Írán není žádné povinné očkování. Přesto však doporučujeme očkování proti žloutence A a B.

Zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh střední velikosti (cca 50l), do kterého se vám vše vejde a který se dobře nosí. K tomu se bude hodit i menší batůžek na prohlídky měst. Kufr není pro tento zájezd vhodný. Počítejte s tím, že se batohy budou přepravovat na korbách aut, jindy na ně budeme sedat my nebo i ostatní spolucestující.

Počasí
Ne nadarmo se Íránu říká země čtyř ročních období. Zatímco v některých hornatých oblastech může být souvislá vrstva sněhu, jinde v tu samou dobu 25-30 °C ve stínu. V listopadu bude v dané oblasti od 5 °C (sever, vyšší nadmořské výšky) až po 30 °C (Perský záliv). Je možná, že občas zaprší.

Cestovní doklady
Pro cestu do Íránu potřebujete cestovní pas s biometrickými údaji platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pas nesmí obsahovat izraelské razítko. Před cestou je nutné mít platné turistické vízum. O vízum je možné si požádat osobně na ambasádě v Praze (tuto možnost primárně využijeme). Je však nutné se na zájezd přihlásit nejpozději 4 týdny před odletem. Veškeré podklady k vyřízení vám poskytne CK Kudrna, poplatky za vyřízení nejsou zahrnuté v ceně zájezdu.

Bezpečnost
Když se Írán objeví v médiích, většinou je to ve spojitosti s politikou, armádou, krizí na blízkém východě apod. Moc pozitivních zpráv z tohoto koutu světa neslyšíme. Navzdory tomu, je pro turistu velice bezpečnou zemí. Je však třeba dodržovat určitá pravidla, respektovat zákony a tradice a vyhnout se určitým oblastem (hranice s Afghánistánem, Pákistánem a Irákem). Nemusíte se bát, íránští obyvatelé (i policie) jsou k turistům ohleduplní a náš zkušený průvodce vám vše vysvětlí. Je nutné dodržovat zákony islámské republiky. Ženy jsou povinny nosit hedžáb (tzn. oblečení v souladu s islámem, šátek na hlavě, dlouhé kalhoty a kabátek přes zadek). Od mužů se očekávají dlouhé kalhoty (kraťasy využijeme pouze u moře, kde je společnost (a policie) tolerantnější. Alkohol je striktně zakázán. Česká ambasáda v Íránu bude obeznámena s naším programem a v nouzových situacích se na ni budeme moci obrátit.

Ceny
Írán je velice levná země, jídlo v průměrné restauraci stojí 50-150 Kč a člověk se nají dosyta. Vstupy do památek a muzeí bývají bohužel pro cizince několikrát dražší, než pro Íránce, avšak i tak se pohybují kolem přijatelných 50-150 Kč. Vstupy do významnějších památek (Golestánský palác, Persepolis, Niavaránský palác) se pohybují kolem 300 Kč.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Podobné zájezdy

Adventní Izrael a Palestina

Adventní Izrael a Palestina

16. 12. - 23. 12. 2024 Chci to vidět
Arménie pohodově

Arménie pohodově

23. 10. - 28. 10. 2024 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

20. 9. - 6. 10. 2024 Chci to vidět
Omán

Omán

7. 1. - 18. 1. 2025 Chci to vidět
Omán, Musandam a Spojené arabské emiráty

Omán, Musandam a Spojené arabské emiráty

19. 1. - 2. 2. 2025 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou

Velký okruh tureckou přírodou

7. 10. - 19. 10. 2024 Chci to vidět