Saúdská Arábie

Za zážitky bez obav

Saúdská Arábie

15 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

expedice divokým severem tajemné Saúdské Arábie 

Pokud existuje na světě ještě místo nedotčené turismem, pak je to právě Saúdská Arábie. Orientální pouštní království, kde se zrodil islám, skrývá neobjevené poklady, jako jsou velkolepé nabatejské hrobky, pozůstatky Hedžazské železnice, tisíce prehistorických petroglyfů, fantastické skalní útvary, nádherné kaňony plné zeleně, nekonečné písečné duny pouště Rub al Chálí, azurová hladina rudého moře či rušnépřístavní město Džidda. Města v Saúdské Arábii příliš zajímavostí nenabízejí, proto se zaměříme na přírodní krásy a historické památky této pouštní země. Zažijte s námi jízdu v terénních autech přes písečné duny či hluboká wádí, vychutnejte si romantické kempování pod miliónem hvězd a objevte dechberoucí přírodu, dalekosáhlou historii a pravou arabskou pohostinnost. Konzervativní království vydává turistická víza teprve od podzimu 2019, nenechte si tedy ujít možnost vidět zemi v její autentické podobě v době zásadní proměny.

Jen v malé expediční skupince nasedneme do off-roadových aut s místními řidiči a napříč zemí, kde se jezdí slavný pouštní závod Dakar, společně s naším externím průvodcem Lukášem Synkem zažijeme neobvyklé dobrodružství. Lukáš v Saúdské Arábii strávil více než tři roky svého života a provedl tam již několik úspěšných expedic. Zemi a její kulturu poznal tedy skrz na skrz na vlastní kůži. Jakožto cestovatel a fotograf prozkoumal přes 70 zemí světa. Pravidelně publikoval své fotografie v českém online vydání National Geographic. A pokud se o fotografování zajímáte blíže, budete mít příležitost společně s ním své znalosti a dovednosti prohloubit, protože Lukáš je připraven se s vámi focení v průběhu zájezdu věnovat. Má za sebou také řadu originálních výprav, např. úspěšnou expedici po Hedvábné stezce, včetně publikované knihy.

Cena zahrnuje

 • dopravu po SA terénními auty (10 dní) a taxi v Džiddě
 • ubytování 8x v hotelu (obvykle apartmány) a 6x kempování na divoko
 • 12x snídani, 6x oběd, 6x večeři, vodu po dobu strávenou v terénu
 • českého i místního průvodce
 • zkušené řidiče
 • stany a obecné kempovací vybavení (nutné jsou vlastní spacáky a karimatky)
 • vstupy
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • vízum (3.200 Kč)
 • letenku z Prahy/Vídně (cena včetně tax se pohybuje okolo 12.000 – 17.000 Kč)
 • obědy a večeře ve městech (cca 7 dnů)

Videa

Program zájezdu

1. - 4. den

Po příletu do Medíny si v městě Prorokově prohlédneme centrální tržiště se zemědělskými produkty, muzeum železnice a za příznivých okolnosti nakoukneme k Prorokově mešitě. Zastavíme se u přes tisíc let staré hráze Dívčí přehrady, která dodnes ohromuje svou mohutností. Na místě někdejšího židovského osídlení v oáze Khaybar, zmiňovaném už v Bibli, prozkoumáme město duchů opuštěné v 60. letech a historickou pevnost shlížející do údolí. Pustíme se do off-roadového dobrodružství v neskutečné krajině lávových polí a barevných sopek zvané Harrat Khaybar. Vystoupíme do kráteru jedné z nich a projdeme i kilometrovou lávovou trubkou, kde sídlili pravěcí lidé.

5. - 7. den

Naše výprava pokračuje do oblasti obřích wádí, palmérií, skalních měst a prehistorických petroglyfů kolem města Al Ula. Zde navštívíme působivé hliněné ruiny středověké Al Uly a fenomenální vyhlídku nad městem. Prohlédneme si slavnou „saúdskou Petru“ čili nabatejské hrobky Mada’in Saleh (UNESCO) a ještě starší hrobky Dedan. Nahlédneme do života místních zemědělců a velbloudářů. Off-road prozkoumáme ty nejzajímavější ze zvláštních geologických útvarů – kamenného slona, skalní oblouky a Ar-Rašídovy kamenné stromy.

8. - 9. den

Zamíříme do města Tabúk, kde shlédneme starou pevnost, tržiště a historické nádraží. Projdeme půldenní trek malebnou soutěskou s palmami, prameny a potokem lemovaným rákosím. Užijeme si krajinu barevných hor připomínající Divoký Západ a vychutnáme si západ slunce při pohledu přes saúdský „Grand Canyon“.

10. - 12. den

Navštívíme stará nádraží a reznoucí vlaky Hedžazské železnice, která za dob Osmanské říše pár let spojovala Damašek s Medínou. Arabské povstání během 1. světové války však již nepřežila. Železnice kopírovala prastarou karavanní poutní trasu do Mekky, kterou dodnes připomíná řada bytelných osmanských pevností. Spustíme se z Hedžazské náhorní plošiny směrem k Rudému moři, kde off-road prozkoumáme písečné duny, které magicky vystupující z pobřežní pouště na pozadí rozeklaných hor.

13. - 15. den

Výpravu zakončíme ve městě Džidda, prastarém přístavu Rudého moře. Ubytujeme se v historickém centru Al Balad (UNESCO), kde se nacházejí tradiční korálové věžáky a pestrý súq Al Alawi. Pastvu pro oči a potravu pro náš žaludek poskytne rušný rybí trh. Podíváme se na nejvyšší fontánu světa a jeden podvečer strávíme na pobřežní promenádě s živoucí atmosférou. Druhý den v Džiddě bude možné strávit na soukromé pláži (ve vlastní režii). Nakoupíme datle, vodní dýmky, koberce a odletíme ještě s pískem v kapsách vyprávět své zážitky z království domů.

Ubytování

Polovinu nocí strávíme kempováním na klidných scénických místech s ohněm a romantikou, avšak bez hygienického zázemí (tzv. "nadivoko"). Stany, koberce k ohni, křesílka, závětří a barel s vodou na opláchnutí budou k dispozici. Spacák a karimatku je třeba mít vlastní. Spacák vezměte tzv. třísezonní, nikoliv letní (případně zkuste trik: dva letní do sebe… když bude teplá noc, použijete jen jeden). Kempování budeme pravidelně střídat s noclehy v hotelech. Hotely v Saúdské Arábii jsou téměř vždy apartmánového typu, kvalita a vybavení se různí. Sestávají většinou ze dvou oddělených pokojů pro dvě osoby se společným sociálním zařízením a kuchyňkou. Wi-fi najdeme i obyčejných hotelech. Zásuvky jsou britské (místo adaptéru případně postačí jednoduchý trik).

Strava

Pokud budeme v terénu, průvodce bude servírovat snídaně, obědy formou pikniku, uvaří skvělá orientální jídla k večeři a zajistí dostatek balené vody (zahrnuto v ceně zájezdu). Hotely v Saúdské Arábii neposkytují snídaně – dojdeme si na ně do ranních restaurací (očekávejte míchaná vajíčka, fazolovou kaši, falafel sendvič nebo čerstvý banánový/datlový dezert). Pokud budeme na cestě či ve městě, zastavíme vždy na oběd v dálničních či městských restauracích (nejčastěji jemenské, afghánské, indické). . V blízkosti hotelů budou restaurace na večeři otevřené dlouho do noci. Saúdská Arábie je vstřícná k vegetariánům. Hygienický standard je dobrý. Dovoz alkoholických nápojů je přísně zakázán, ani žádné speciální obchody pro cizince nikde v Království neexistují, místo toho si užijeme čaj nebo arabskou kávu s kardamonem.

Doprava

Nástupní místo: Medina
Výstupní místo: Džidda

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.

Doprava na místě
Po většinu času během naší výpravy se budeme pohybovat velkými terénními auty 4x4 s řidičem. Naši místní řidiči jsou zkušení, na silnicích umírnění. Doprava po městech na začátku a konci zájezdu bude probíhat pomocí taxíků.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o fyzicky mírně až středně náročný zájezd s kratšími vycházkami. Každý den strávíme asi 3 h v autech, výjimečně i více. Po celou dobu budou k dispozici auta nebo taxi a není tedy třeba nosit hlavní zavazadlo na zádech. Polovinu nocí strávíme kempovaní na divoko v krásné pouštní přírodě, avšak bez hygienického zázemí.
Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály.

Další info

Víza 
Turistická víza nově nyní po dlouhých letech vyřídíte snadno sami, případně vám je můžeme zajistit. Žádost, platba i doručení jsou možné on-line zde. Cena je cca 3.200 Kč včetně povinného zdravotního pojištění.


Skupina
Zájezd bude probíhat pouze v malé expediční skupince o maximální velikosti 11 účastníků.

Bezpečnost
V zemi panuje nulová kriminalita. Vztah k západním cizincům je velmi pozitivní, případně neutrální. Budeme vítáni jako hosté a tak se také budeme chovat. Určitě vás překvapí, jak bezpečně se budete v Království cítit. Reálné nebezpečí číhá jen na silnicích – provoz ve městech je arabský, auta mají absolutní přednost před chodci. Situaci v zemi bedlivě sledujeme a v případě jakýchkoliv problémů jsme z bezpečnostních důvodů připraveni změnit trasu a program zájezdu, díky spolupráci se saúdskými přáteli máme o situaci v zemi velmi dobrý přehled. Cizinky už nemusí nosit abáju (plášť kryjící tělo) a šátek. Je ovšem nutné zvolit umírněné konzervativní oblečení (tj. dlouhé kalhoty/sukně, žádné výrazné výstřihy, žádné upnuté oblečení, decentní barvy, naopak krátké rukávy nejsou problém). Ve venkovských oblastech doporučujeme dlouhé rukávy a nějaký zajímavý šál/šátek přes hlavu. Pánové by měli ve městech nosit dlouhé kalhoty, kraťasy pouze v terénu.

Počasí
Přes den můžete počítat s příjemnými teplotami kolem 25 °C, ale noci budou spíše chladnější. Noční teploty se pohybují kolem 12 - 15 °C.

Tento zájezd organizujeme ve spolupráci s partnerskou CK.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Madagaskar expedičně

Madagaskar expedičně

12. 10. - 4. 11. 2024 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

20. 9. - 6. 10. 2024 Chci to vidět
Omán

Omán

7. 1. - 18. 1. 2025 Chci to vidět
Omán, Musandam a Spojené arabské emiráty

Omán, Musandam a Spojené arabské emiráty

19. 1. - 2. 2. 2025 Chci to vidět
Uzbekistán

Uzbekistán

24. 9. - 10. 10. 2024 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou

Velký okruh tureckou přírodou

7. 10. - 19. 10. 2024 Chci to vidět
Východní Turecko

Východní Turecko

20. 10. - 31. 10. 2024 Chci to vidět