Altaj pro dobrodruhy

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Dobrodružné putování za krásami ruské divočiny na raftech, pěšky i na koních.

Altaj je synonymem pravé divočiny, kde se krása divoké přírody snoubí se svéráznou kulturou na pomezí 4 pestrých států a vytváří nezaměnitelný genius loci, který od pradávna přitahuje romantiky, vědce i dobrodruhy. I my se nechali zlákat na průzkumnou výpravu, divokou krásu Altaje jsme nasávali na treku, na raftech i z koňského hřbetu a při další výpravě se o tento velkolepý zážitek rádi podělíme. Vypravíme se na 6 dní do hor pod ikonickou horu Bělucha, vzhlížející se v tyrkysové hladině jezera Akkem, užijeme si nádherných výhledů při 2 denních putování na koni (volitelně) a na závěr sjedeme 3 denní úsek bohyně sibiřských řek - divoké řeky Katuň na raftech. Výpravu okoření i výlet po Čujském traktu k mongolským hranicím do úžasné krajiny plné barev nazývané Altajský Mars, exkurze k petroglyfům i speleologická prohlídka Tavdinských jeskyní. Inu, pojďte sami nasát magickou atmosféru míst, pro která stojí za to překonat půlku Sibiře. 

  • Na Altaj vyrazíme těsně před začátkem turistické sezóny, hory i lesy tedy budou patřit pouze nám.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od 16.000 Kč včetně tax)
  • ruské vízum (zájemcům zařizuje CK)
  • pojištění pro případ Covid-19 (doporučujeme připojistit)

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Přelet přes Moskvu do Gorno-Altajsku či Barnaulu, přenocování a aklimatizace. Ve městě se dlouho nezdržíme a hned se přesuneme do hor - městečka Tjungur, který je výchozím místem našeho treku. Dlouho cestu nám zpříjemní nebývale nádherná krajina v okolí Čujského traktu, který byl ne nadarmo zařazen mezi nejkrásnější dopravní cesty Světa. Přespíme v kempu pod horami a připravíme se na trek.

3. - 4. den

Vydáme se na 6 dní do hor. Nástup si zjednodušíme terénním autem a dále budeme pokračovat po svých podél divoké řeky Akkem. Následující den dorazíme k jezeru, v jehož tyrkysových vodách se shlíží ikonická hora Bělucha. Zatáboříme na jeho břehu, odkud budeme vyrážet na výlety. Odpoledne ještě stihneme nenáročnou procházku do doliny Jarlu, s kulisou barevných hor a vyhledávaným spirituálním místem (↔ 8 km, ↑ 219 m, ↓ 219 m).

5. - 6. den

Nalehko si vyrazíme ve šlépějích horolezců směrem pod impozantní stěny Běluchy (nejvyšší vrchol Altaje, 4.506 m), projdeme kolem idylické horské kapličky a zamíříme k jezeru Horských duchů, horské oáze s průzračnou a osvěžující vodou. Náš další výlet povede na opačnou stranu hor, přes koberce pestrobarevného luční kvítí si to namíříme do Doliny sedmi jezer.

7. - 8. den

Z koňského sedla i altajská krajina získá rázem jiný nádech. Vydáme se na dvoudenní trek na koních dosud neprozkoumanou částí hor přes vrchol Kara-turek (3.060 m) a sestupem do doliny Kucherla a zpět do Tjunguru. Přespíme na trase v blízkosti svých koní. Kdo by nechtěl jet v sedle, může koně využít pouze pro přepravu zavazadel a trek si užít i pěšky.

9. den

Přesuneme se do městečka Koš-Agač. Krajina výrazně změní ráz a krom rozlehlých plání na nás dýchne i výrazný vliv blízkého Mongolska. Cestou ponoříme zrak i do tyrkysově modři gejzírového jezera - jednoho ze symbolů Altaje.

10. - 11. den

Altajský Mars - úchvatná krajina, která hraje všemi odstíny červené. Užijeme si procházku mimořádně fotogenickou krajinou a návštěvu mongolského příhraničí stylově završíme noclehem v jurtě a možná i ochutnávkou kumysu. Další den si prohlédneme také tisíce let staré skalní rytiny Kalbak-Taš a pomalu se přesuneme k dalšímu dobrodružství.

11. - 13. den

Třídenní splutí řeky Katuň na raftech - dobrodružství s příslibem "zlatý hřeb zájezdu". Katuň je symbolem divokosti Altaje, bohyní sibiřských řek, která pramení pod Běluchou a svými vodami napájí veletok Ob. Sjedeme její střední úsek, kde se odpočinkové ale přesto svižné úseky střídají se zábavnými peřejemi, mnohdy pěkně adrenalinovými (náročnost WWIII, 2 místa WWIV). Krom nádherného vodáckého zážitku si užijeme ruský full servis, táboření v divočině s místní plnou penzí (i s prohřátím v báni - ruské sauně) a družnou společnost mistrů svého sportu.

14. den

Před návratem do civilizace ještě navštívíme Tavdinské jeskyně, kde budem pro zájemce k dispozici i 4 hodinová speleologická exkurze, či běžná prohlídka. Za návštěvu stojí i zajímavý archeoskanzen a památník Nicholase Röricha.

15. - 16. den

Vrátíme se Gorno-Altajsku, kde naše poznání Altaje skvěle zarámuje návštěva Národního muzea Altajské republiky se skvělými přírodovědeckými, etnografickými i archeologickými sbírkami. Poté se opět přesuneme k odletu a přes Moskvu se vrátíme do ČR.

Ubytování

V průběhu treku, splouvání na raftech i jinde v přírodě budeme nocovat ve vlastních stanech (celkem 10x), v civilizaci naopak využijeme komfort ubytování pod střechou (celkem 4x v hostelu či jednoduché ubytovně) a jedenkrát vyzkoušíme také typickou mongolskou jurtu.

Strava

V průběhu splouvání řeky na raftu je zajištěno kompletní stravování, čímž se nejlépe naladíme na zvyklosti našich hostitelů. Našinec by si do přírody málokdy přibalil kaviár, a i v kotlíku na ohni dokáží vytvořit nečekanými dobrotami. K tomu vždy čaj výhradně z altajských bylin a večer na zahřátí nemůže chybět ani nefalšovaná ruská vodka. Ostatní stravování po dobu zájezdu je ve vlastní režii účastníků. Určitě bude příležitost ochutnat místní delikatesy jako jsou výtečné šašliky, plněné pelmeně, pravý boršč a další ruské dobroty.

Doprava

Nástupní místo: Gorno-Altajsk / Barnaul (dle dostupnosti letenek)

Letenky a letecká doprava:
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. Vzhledem k časovému posunu na cestě do Ruska počítejte s odletem o den dříve před avizovaným termínem zájezdu (tedy 0. den zájezdu).

V průběhu zájezdu se budeme pohybovat místní dopravou. Do hor se přiblížíme terénním UAZem, na zpáteční cestě využijeme pro přepravu zavazadel koňský hřbet nebo se svezeme i my.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály, což znamená, že se jedná o akci připravenou pro fyzické průměrně zdatné jedince. Na Altaji není problém najít extrémně divoké řeky, naopak je celkem kumšt najít řeku splavnou i pro začátečníky. Přesně takový úsek na raftech pojedeme, vodáckou obtížnost WWIII se dvěma úseky WWIV sjedou pod dohledem perfektních místních guidů i začátečníci, přičemž si po 3 dny budeme užívat krásný, místy adrenalinový vodácký zážitek s nocováním v divoké přírodě.
Při treku do hor budeme 2 dny putovat na těžko (část cesty si zkrátíme UAZem) k jezeru Akkem, kde zatáboříme a zbývající výlety už budeme podnikat nalehko, jen s malým batůžkem. Zpět do údolí pojedeme na koních (místní koně jsou zvyklí chodit krokem s turisty) a užijeme si nové horské výhledy a dvoudenní trek v sedle v jiné části hor. Kdo by na koních nechtěl, může putovat pěšky a využít jej pouze pro přepravu zavazadel.

Další info

vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd vhodný.

skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

cestovní doklady
Pro cestu do Ruska potřebujete vízum a pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z Ruska. Tuto formální překážku se vám pokusíme co možná nejvíce zjednodušit. Přesto je vyřízení víz poměrně zdlouhavý byrokratický proces, kvůli kterému je možné se na zájezd přihlásit nejpozději 4 týdny před odjezdem. Náklady na vyřízení víz jsou aktuálně cca 2.300 Kč.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba měsíc před odjezdem.

Aktuální informace o podmínkách pro cestování najdete zde.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Rusko - země svatá i prokletá

Ivo "Fík" Dokoupil

Tato ohromná země je natolik rozmanitá, že v ní najdeme snad všechny možné protiklady. Zeměpisné, klimatické, sociální, kulturní i...

více

Podobné zájezdy

Indický Ladakh nalehko

Indický Ladakh nalehko

27. 8. - 14. 9. 2024 Chci to vidět
Jordan Trail

Jordan Trail

12. 10. - 27. 10. 2024 Chci to vidět
Jordan Trail s prodloužením o Izrael

Jordan Trail s prodloužením o Izrael

12. 10. - 31. 10. 2024 Chci to vidět
Mallorca Adventure

Mallorca Adventure

18. 10. - 25. 10. 2024 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

20. 9. - 6. 10. 2024 Chci to vidět
Rakousko Adventure

Rakousko Adventure

17. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět