Barma (Myanmar)

Za zážitky bez obav

Barma (Myanmar)

20 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

putování zemí chrámů a zlatých pagod

"A tehdy zlaté tajemství se pozvedlo na horizontu – nádherný oči přitahující zázrak, který zářil na slunci se siluetou tak nepodobnou muslimským, nebo hinduistickým chrámům. „To je Shwedagon“ přerušil můj údiv průvodce, „To je Barma a bude velmi odlišná od jakékoliv země kterou doposud znáš“. (Rudyard Kipling (1898)

Barma je země zatím jen lehounce dotčená turismem a díky vládní diktatuře naprosto bezpečná. Navíc levná a plná fantastických památek a srdečných lidí. Při přesunech mezi regiony budeme využívat místní dopravu, tzn. autobusy, minibusy a pick-upy, takže poznání lidí a prostředí bude maximálně intenzivní. Ubytování nám poskytnou malé soukromé hotýlky. Fyzicky nejnáročnější částí programu jsou noční přesuny autobusem, pěší výlety ve venkovské krajině či horách a občasné popojíždění na rozhrkaném bicyklu – výpravu tedy zvládne i nesportovec. Spoustu času budeme mít na fotografování zlatých pagod a chrámů, usměvavých domorodců a na obhlídku pestrobarevných tržišť, ať už se zemědělskými produkty, nebo nádhernými řemeslnými výrobky. Zbude nám čas i na vykoupání a šnorchlování v Indickém oceánu. Část programu absolvujeme na lodičkách, ať už po pohádkovém jezeře Inle, tajuplné řece LayMro, nebo po veletoku Irawadi. Kromě všeobecně známého Baganu (UNESCO) s tisícovkami chrámů navštívíme i mnohem hůře přístupné město Mrauk U, ztracené v Arakánském pohoří, bývalé hlavní město Barmy Mandalaj a největší město – kosmopolitní Yangon. Zájemci o religionistiku budou mít nespočet příležitostí vniknout do běžného života buddhistických mnichů.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od cca 26.000 Kč včetně tax
  • vstupné do památek (cca 1.500 Kč)
  • stravu (mimo většinu snídaní)
  • pojištění pro případ Covid-19 (doporučujeme připojistit)

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet do Mandalaje v centrální Barmě. Večerní prohlídka nejvzácnější barmské zlaté sochy Buddhy, osmitunového kolosu MAHAMUNIHO.

2. - 4. den

Královský MANDALAJ, druhé největší město Myanmaru, je fakticky kulturním centrem země. Město si svoji popularitu právem zaslouží, v jeho ulicích i v okolí na nás čeká mimořádné množství pamětihodností a turistických zajímavostí. Lákadlem nejsou jen místní zajímavosti, ke kterým patří Mandalaj hill, rekonstruovaný královský palác, klášter s největší knihou na světě a řada dalších buddhistických památek, ale rovněž dílny na výrobu tradičních barmských loutek, tapisérií, hedvábných látek a zlatých lupínků, které slouží ke zlacení pagod a soch Buddhů. V sousedních městech MINGUN, AMARAPURA a SAGAING shlédneme nejdelší teakový most na světě, největší pagodu a největší zvon. Podnikneme také výlet lodí po veletoku Irawadi a výstup na vrcholek horského hřebene s dechberoucí vyhlídkou do krajiny. Noční přesun k jezeru Inle.

5. – 8. den

JEZERO INLE vzbuzuje vysoká očekávání zcela oprávněně. Představte si velké jezero mezi horami, lemované rýžovými a třtinovými políčky, nad jehož hladinou stojí vesnice a buddhistické chrámy na kůlech. Lidé etnika Intha pohánějí své loďky jedinečným způsobem – svojí nohou - aby měli volné ruce k obdělávání plovoucích zahrad přímo z vody. Ubytujeme se v romantickém domě na vodě a na výlety budeme vyjíždět lodí. Seznámíme se i s tradičními řemesly místních obyvatel - navštívíme dílny výrobců doutníků, stříbrotepců a zlatníků, stavitelů lodí, kovářů, dílny mistrů malovaných slunečníků a tkalců hedvábí. Podnikneme túru v Šanských horách, přes vesničky kmenů Palaung a Pa-O, kolem plantáží cukrové třtiny, kurkumy, rýže a barmského tabáku, s panoramatickými výhledy na jezero Inle. Noční přesun do Baganu.

9. - 11. den

I přes poškození zubem času je na více jak 3000 chrámů, stojících na pláních BAGANU, úchvatný pohled. Většina starobylých pagod z 11.-13. stol. byla totiž zrekonstruována, neboť Bagan je stále aktivním náboženským a poutním místem. Prohlídku zhmotněného architektonického snu podnikneme na rozhrkaném kole, které nám umožní být nezávislými. Návštěva dílen tradičního barmského lakovaného zboží a případně noc pod širákem na terase jedné z pagod. Fakultativně let balonem (asi 320 USD). Povinnou zastávku představuje jedna ze tří nejdůležitějších zlatých pagod v zemi, SCHWEZIGON. Noční přesun do Mrauk U.

12. - 15. den

Chrámy, kláštery, ruiny paláce a pobořené hradby bývalého rakhinského hlavního města MRAUK U, utopeného v zelené džungli Arakánského pohoří tu stojí jako připomínka na místo, jež v době své největší slávy v 16. stol., muselo být nesmírně pozoruhodné. Tehdy udivení a ohromení západní návštěvníci město přirovnávali k Benátkám či Antverpám. Avšak Mrauk U není archeologickým parkem jako Bagan, jeho chrámy obklopují živé vesnice, smaragdová džungle a žlutá rýžová políčka. To nejlepší na všem je, že Mrauk U nenavštíví více jak 5000 cizinců ročně a je velmi pravděpodobné, že tak budeme mít celou nádheru jen sami pro sebe. Navštívíme „barmský Borobudur“ a užijeme si i kouzelné západy a východy slunce z místních vrcholků. Dvoudenní výprava po řece LAY MRO do domorodých vesniček národa Čjinů, jejichž ženy si v nedávné minulosti tetovaly tváře. Prohlídka pralesních plantáží, manufaktur stavitelů bambusových vorů, noc v domorodé vesnici. Noční přesun do Ngapali beach.

16. - 18. den

Zasloužený odpočinek u Indického oceánu v NGAPALI BEACH. Palmy, šumící moře, míchané nápoje, ale i rybáři a jejich ženy zpracovávající perly. Fakultativně rybolov s domorodci či šnorchlování. Noční přesun do Yangonu.

19. - 20. den

Prohlídka YANGONU, bývalého hlavního města Myanmaru s jeho kosmopolitním obyvatelstvem – návštěva křesťanského kostela, židovské synagogy, mešity, hinduistického chrámu a pochopitelně barmského nejpřednějšího buddhistického chrámu – zlatého SHWEDAGONU. Nákupy hedvábných a batikovaných látek, rubínových či safírových šperků, neuvěřitelně levného třtinového rumu, praktických věcí z teakového dřeva, aj. Odlet do ČR.

Ubytování

Během našeho pobytu budeme nocovat v hotýlcích, v soukromí i na lodi. V hotýlcích je možnost dobít baterie do foťáků a spáchat běžnou hygienu. Vzhledem k nedostatečné kapacitě ubytování budeme spávat ve dvoulůžkových, ale občas i třílůžkových a čtyřlůžkových pokojích. Jednu noc strávíme na palubě lodi, několik na palubě nočního autobusu. Pro tyto noci se hodí tenký spacák.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob, anebo v místních restauracích, na trzích či pouličních stáncích. V Barmě je příjemně levně a tak budeme restaurací a stánků využívat kdykoli to jen bude možné.

Doprava

Nástupní místo: Mandalaj
Výstupní místo: Yangon

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.

Nástupní místa

Náročnost

Nejméně příjemné zážitky nám přinese dlouhý let na začátku i konci vlastního programu a několik nutných brzkých ranních vstávání či nočních přejezdů během pobytu v Barmě. Brzké vstávání či noční přesuny jsou zvoleny z technicko- strategického důvodu, aby nám produktivní čas vybyl raději na poznávání přírody a památek. Obtížnost vlastního programu nebude snad pro nikoho limitující. Z běžných procházek a návštěv archeologických lokalit, klášterů, trhů, muzeí obtížnostně vyčnívají: pěší výlet u jezera Inle a ježdění na kole po rozlehlém areálu Baganu. Nicméně ani ty nejsou obzvláště náročné.

Zájezd odpovídá náročnosti č. 1-2 z 5 bodové škály. 

Další info

Zavazadlo
Doporučujeme pohodlný batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí.

Skupina
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 12 účastníků + 1 průvodce.

Kapesné
Doporučujeme mít u sebe minimálně 250 USD, které si po příletu vyměníte na myanmarský kyat.

Cestovní doklady
K této cestě potřebujete cestovní pas, platný nejméně 6 měsíců po návratu z Barmy. Víza vyřizuje Kudrna a jsou již zahrnuty do ceny zájezdu.

Očkování
Do Barmy není vyžadováno povinně žádné zvláštní očkování. Přesto není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu a nepodceňte očkování proti žloutence – hepatitidě typu „A“. Dostaneme se i do malarických oblastí, proto je potřeba si rozmyslit jestli budete užívat antimalarika. Při profilaxi je potřeba dávkování konzultovat s lékařem. Malaričtí komáři se v době sucha, tedy v době naší návštěvy, vyskytuji v malém množství. Navíc létají pouze v době jitra a stmívání – mnohdy jsou dostatečnou ochranou dlouhé rukávy a nohavice + repelent. 

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Aktuální informace o podmínkách pro cestování najdete zde.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Podobné zájezdy

Bali a Lombok pohodově

Bali a Lombok pohodově

18. 8. - 2. 9. 2024 Chci to vidět
Laos a Kambodža

Laos a Kambodža

10. 1. - 25. 1. 2025 Chci to vidět
Omán

Omán

19. 1. - 30. 1. 2025 Chci to vidět
Severní Indie

Severní Indie

6. 12. - 20. 12. 2024 Chci to vidět
Vánoce a silvestr v severním Thajsku

Vánoce a silvestr v severním Thajsku

16. 12. - 2. 1. 2025 Chci to vidět