Gruzie expedičně s výstupem na Kazbek

Za zážitky bez obav

Gruzie expedičně s výstupem na Kazbek

14 dní / 19 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

27. 7. - 9. 8. 2024
č. zájezdu: 224817-01
cena 19 900 Kč
5 volných míst
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

trek opuštěnými horami národního parku Chevsureti završený výstupem na pětitisícovku Kazbek

Kavkaz vás ohromí svojí velikostí. Velikost horských údolí a hřebenů je zkrátka s evropskými pohořími nesrovnatelná. Naše výprava nás zavede na sever Gruzie až na hranice s Ruskem do národního parku Chevsuretie. Ve vesnici Shatili zahájíme aklimatizační přechod jedné z nejkrásnějších částí Kavkazu. Uvidíme zde vysoké obranné věže, opevněné břidlicové domy, to nám pomůže lépe cítit jedinečnost kraje a trochu nahlédnout do jeho bohaté historie. Budeme pokračovat přes liduprázdnou divokou krajinu až k dobře známé soustavě vrcholů Čauki, špičatým skaliskám mizejícím někde vysoko v oblacích. Po přechodu sedla Čauki se z vesnice Juta přesuneme do Stepancmindy, výchozího bodu pro výstup na majestátný Kazbek (5054 m. n. m. – sedmá nejvyšší hora Kavkazu). Po krátkém dočerpání sil začneme postupný několikadenní výstup od kostela Nejsvětější trojice přes novou nablýskanou Altihut ke staré oprýskané Betlemihut. Zde založíme hlavní tábor pro výstup a seznámíme se s pohybem na ledovci. Na výstup si necháme více šancí a počkáme na ideální počasí. Výstup není technicky náročný, ale vzhledem ke svojí exponovanosti Kazbek ze zájezdu na Kavkaz dělá poměrně obtížný podnik a vyžaduje alespoň základní zkušenosti s pohybem ve vysokých horách. Po výstupu na vrchol nás čeká mnohem snadnější a rychlejší sestup a návrat do civilizace a návštěva malebného hlavního města Gruzie Tbilisi.

Cena zahrnuje

 • 6x ubytování v penzionech nebo hostelech
 • 2x tábořiště
 • kompletní dopravu pronajatými minibusy nebo mašrutkami
 • průvodce
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • zpáteční letenku Praha - Tbilisi v ceně od cca 14.000 Kč včetně tax
 • stravu

Průvodci

Dalibor Mahel

27. 7. - 9. 8. 2024 / č.zájezdu 224817-01

Robiho průvodcovská aura je nepřehlédnutelná. Oslňuje rozsáhlými encyklopedickými znalostmi, které dokáže poutavě propojovat do spletitých souvislostí a postřehů z mnoha navštívených zemí Světa. Je odborníkem na geografii a historii, jako vystudovaný geograf přednáší zeměpis na Masarykově ...

Dozvědět se více

Jonáš Mahel

27. 7. - 9. 8. 2024 / č.zájezdu 224817-01

Svůj čas rovnoměrně rozděluje mezi studium, skaut a cestování. Všechno se mu to tak nějak propojuje dohromady. Studium mezinárodních vztahů zúročuje při poznávání cizích krajin. Ty mu zase přináší další podněty ke studiu. Elán pro toulky nekonečnou krajinou a cenné zkušenosti předává dalším ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.-2. den

odlet do Gruzie, přesun do Shatili. Shatili je považováno za jeden z nejlepších příkladů středověké architektury v Chevsuretii. Vesnice nebyla ani tak osadou, jako spíše plnila funkci pevnosti. Měla strategický význam pro Gruzínské království, poněvadž ležela na severní hranici státu. V roce 2007 bylo Šatili navrženo k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO.

3.-7. den

pětidenní trek opuštěnými horami Chevsuretie. Stíněný masivními vrcholy Velkého Kavkazu, izolovaný od vnějšího světa leží výjimečný region Chevsuretie (v překladu: Země údolí). Nikde v Evropě nenajdete tak mysteriózní kraj, jedinečný, magický, kraj kde přežívají starověké pohanské tradice a středověké pevnosti stráží tajemství hlubokých horských údolí. Materiální, sociální a náboženská kultura Chevsurů silně připomíná středověkou západní Evropu: až do třicátých let 20. století nosili chevsurští muži drátěnou zbroj a rovné meče, jejich oděvy i vlajky byly zdobeny kříži, a sami se považovali za členy posvátné armády gruzínských králů. Sovětský režim tento starobylý region zničil, ale rituály, písně, řemesla jsou stále obyvateli uchovávány, jsou předmětem jejich hrdosti, výrazem jejich nezávislosti.
3. den: start treku Shatili – tábořiště nad Giorgcmindou (11.5km, stoupání 850m)
4. den: tábořiště nad Giorgtsmindouřeka Assa, přes sedlo Isartghele 3479m n.m. (15km, stoupání 1300m, klesání 2000m)
5. den: řeka Assa – tábořiště pod sedlem Archotistavi, přes vesničky Amgha a Achieli (15km, stoupání 1000m)
6. den: tábořiště pod sedlem Archotistavi - Rošská jezera, přes sedlo Baghavočosghele 2968m n.m. (15km, stoupání 500m, klesání 450m)
7. den: Rošská jezera – Džuta, přes sedlo Čauki 3334m n.m. (12km, stoupání 800m, klesání 1150m). Přesun do Stepancmindy.

8.-11. den

výstup na Kazbek. Kazbek je právem považován za jednu z nejkrásnějších pětitisícovek. Jedná se o vyhaslou sopku, která se tyčí nad městem Stepancminda v severní Gruzii, poblíž hranice s Osetií. Kazbek je ruské jméno. Místní lidé horu nazývají Mkinvari (Ledová hora) nebo Mkinvartsveri (Hora s ledovou hlavou). Hora Kazbek je jedním z míst, kde měl být podle tradice přikován Prométheus, případně jeho místní obdoba – hrdina Amirani, který byl rovněž takto potrestán za vzpouru proti bohům. Výstroj na ledovec je možné si půjčit až ve Stepancmindě
8. den: výstup od kostela Nejsvětější trojice přes novou nablýskanou Altihut ke staré oprýskané Betlemihut 3670m n.m. (8.5km. převýšení 1500m)
9. den: aklimatizace a seznámíme se s pohybem na ledovci
10. den: Na výstup si necháme více šancí a počkáme na ideální počasí
11. den: Na výstup si necháme více šancí a počkáme na ideální počasí. V případě úspěšného výstupu 10. den - turistický program v horských údolích v okolí Stepancmindy.

12. den

návrat do civilizace a prohlídka Tbilisi. Přesun do malebného hlavního města Gruzie, ochutnávka gruzínské pýchy – místních těžkých vín, večerní Tbilisi s krásně nasvícenými architektonickými pozoruhodnostmi.

13. den

prohlídka městského centra s pevností Narikala, dominantu Tbilisi, 20 metrů vysokou sochu Matky Gruzie, architektonické úlety Palác Služeb a Most Míru, novou katedrálu Svaté Trojice, prezidentský palác, nápaditý park Rike, výstavnou Rustaveliho třídu…

14. den

návrat do ČR

Ubytování

Na začátku a na konci treku Chevsuretií budeme spát v rodinném penzionu, to nám poskytne bližší kontakt s gruzínskou každodenností. Po zbytek nocí jsme odkázáni na vlastní stany, spacáky a karimatky. Tábořit budeme na několikrát vyzkoušených místech v lůně Kavkazu. Vždy je k dispozici zdroj pitné vody. Nejméně obden bude možné se vykoupat v nějaké tekoucí vodě. Při výstupu na Kazbek, budeme tábořit v jednotlivých výškových táborech, většinou je to u horské chaty. Vždy je k dispozici zdroj pitné vody. V Tbilisi nocujeme v osvědčeném, velmi příjemném, čistém hostelu, ve vícelůžkových pokojích, s kuchyňkou (v dosahu jsou obchody i restaurace).

Strava

Po celou dobu zájezdu se účastníci stravují individuálně. V Tbilisi i Stěpansmindě je možné zajít na jídlo do restaurace. Ceny jsou podobné jako u nás. Zásoby budeme potřebovat na přechod Chevsuretských hor a víceméně i na Kazbek, protože ve Stěpancmindě pod Kazbekem nelze speciální trekovou stravu dokoupit, je tam jen běžný sortiment. Pro vaření nezapomeňte vařič, nádobí, lžičku. Na začátku v Tbilisi lze koupit plynovou bombu. Je dobré se domluvit se svými spolucestujícími na společném vaření, čímž ušetříte místo v batohu. V Gruzii je voda z vodovodní sítě bez problémů pitná, na tábořištích se také vždy dostaneme k pitné vodě. Není proto s sebou nezbytně nutné vozit speciální desinfekci. Případně lze vodu převařit anebo si koupit vodu balenou.

Doprava

Letenky a letecká doprava

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Po Gruzii se budeme pohybovat místními najatými minibusy či maršrutkami.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o zájezd z kategorie náročnosti 5. Fyzicky náročný zájezd s vícedenními túrami natěžko, určený pro „samostatné” borce a borkyně se zkušenostmi s pohybem a pobytem ve volné přírodě.

Další info

Peníze
V Gruzii platí měna Lari (GEL). Tuto exotickou měnu u nás budete shánět velmi těžko, a proto směnu provedeme vždy na místě z eur či dolarů. Celkově je dobré s sebou vézt ekvivalent cca 300 € na potraviny, plynovou bombu, vstupy do památek, suvenýry a jako rezervu pro případ neočekávaných událostí. S výběrem z bankomatů cestou raději moc nepočítejte. Najdete je pouze v Tbilisi.

Doklady a pojištění
Na tento zájezd je nutný cestovní pas platný nejméně 6 měsíců po návratu. Dále nezapomeňte na evropský průkaz zdravotního pojištění, který byste měli mít standardně od vaší zdravotní pojišťovny. 

Zdravotní zabezpečení
Každý se akce účastní na vlastní zodpovědnost. Na zájezdu není přítomen žádný lékař a s sebou byste měli mít aspoň základní cestovní lékárničku. Trpíte-li jakoukoliv nemocí či dlouhodobými zdravotními potížemi, nezapomeňte si přibalit příslušné léky. U chorob jako je cukrovka, epilepsie apod. doporučujeme seznámit s touto skutečností a případnou první pomocí někoho z vašich spolucestujících anebo přímo našeho průvodce.

Mobily, fotoaparáty, internet
Mimo hor Chevsuretie je zbytek navštívené oblasti poměrně kvalitně pokryt signálem. Frekvence je stejná jako v Evropě, takže běžný telefon zde funguje. Nabíjení je složitější – k zásuvce se lze dostat jen v hostelech a kempech. To samé se týká dobíjení fotoaparátů. Je tedy lepší mít s sebou i nabité náhradní baterie. K internetu se dá dostat ve větších městech, v našem případě tedy v Tbilisi.

Doporučené vybavení
I když tato výprava může být vaší cestovatelskou premiérou, obavy z neznámého prostředí nejsou na místě, neboť Gruzie byla součástí SSSR a najdeme zde tedy civilizaci ve známé podobě. Při balení se však musíme připravit na rozmanité podmínky, v nichž se budeme pohybovat:

HORY – Kavkaz i podhůří tvoří lesnatá krajina alpského charakteru. Budeme se pohybovat v nadmořských výškách 750 – 5 047 metrů. V nižších polohách a ve městech bývá za slunečných dnů opravdové léto s teplotami přes 30°C. Větší část pobytu však strávíme v horách, kde přes noc teploty klesají na 5 - 10°C a přes den pofukuje svěží větřík. Může nás však překvapit bouřka nebo déšť s citelným ochlazením (v kempu u chaty Betlemi i pod nulu. Při výstupu na Kazbek se dostaneme do vysokohorských podmínek, pro které musí být určeno i naše vybavení. To znamená:

 • Kvalitní stan odolný ve větru
 • Spacák, ve kterém se vyspíte i při mínus 5°C
 • Solidní karimatka
 • Zimní rukavice + druhé (tenčí) náhradní + zimní čepice
 • Dostatečně teplá bunda a kalhoty. Abyste s sebou nevláčeli objemné zimní oblečení, vyplatí se více vrstev, přičemž základem je kvalitní termoprádlo a horní vrstva odolávající větru a vodě, tedy ideálně GoreTEX či jiný podobný materiál.
 • Solidní pohorky s kvalitní podrážkou (pozor staré osvědčené pohorky mají tendenci se jednoho dne naráz zcela rozpadnout!)
 • Návleky na boty proti sněhu
 • Čelovka
 • Dobré sluneční brýle s UV filtrem (nepodcenit!), opalovací krém s vysokých ochranným faktorem, pomáda na rty
 • Pro vaření nezapomeňte vařič, nádobí, lžičku
 • Sedací úvazek, dvě karabiny a vhodná je i helma (máme případně k dispozici v naší půjčovně vybavení)
 • Mačky seřízené na vaše pohorky a turistický cepín (oboje máme případně k dispozici v naší půjčovně vybavení), případně i trekové hůlky. Mačky, cepín a helmu lze půjčit v horolezecké půjčovně ve Stěpancmindě.

MĚSTA A MONASTÝRY
– Není snad nic nepříjemnějšího, než strávit den chůzí po městě v letním vedru a v pohorkách. Proto další důležitou věcí jsou sandály či jiné lehké a pohodlné boty. Gruzínci dbají na svůj vzhled a platí zde i jistá nepsaná pravidla oblékání. Nepředpokládáme, že si sebou budete brát černé lakýrky/boty na podpatku, černé kalhoty+bílou košili, ale přesto se člověk obvykle cítí příjemněji, když vysloveně nevyčnívá z davu.

Mimo výše uvedené povinné vybavení nezapomeňte dobrý opalovací krém, osobní lékárničku a další nezbytnosti. Při balení však mějte na paměti, že hlavní zavazadlo sice může mít maximálně 23 kg a příruční 7 kg, ale budete to vy, kdo se s nimi bude tahat a kdo je bude případně denně přehrabovat. Méně je tedy více a co nemám, to nepotřebuji!

Další tipy
Chcete-li mít po ruce i v nepřítomnosti našeho průvodce studnici místopisných zajímavostí, doporučujeme knižního průvodce v češtině z nakladatelství Jota: Gruzie U vašeho mobilního operátora si ověřte, že vám bude roaming fungovat ve všech navštívených zemích. V Gruzii si posuneme hodinky o 2 hodiny dopředu.

Termíny

27. 7. - 9. 8. 2024
č. zájezdu: 224817-01
cena 19 900 Kč
5 volných míst
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Expediční Šar Planina a Korab

Expediční Šar Planina a Korab

2. 8. - 11. 8. 2024 Chci to vidět
Filipíny expedičně

Filipíny expedičně

15. 11. - 30. 11. 2024 Chci to vidět
Grónsko - unikátní arktická expedice

Grónsko - unikátní arktická expedice

18. 8. - 1. 9. 2025 Chci to vidět
Izrael - expedice do Negevské pouště

Izrael - expedice do Negevské pouště

3. 1. - 10. 1. 2025 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

20. 9. - 6. 10. 2024 Chci to vidět
Nepál - k výhledům na Everest

Nepál - k výhledům na Everest

17. 10. - 3. 11. 2024 Chci to vidět
Nepál - okruh okolo Manaslu

Nepál - okruh okolo Manaslu

20. 10. - 9. 11. 2024 Chci to vidět
Nepál - trek údolím Langtang

Nepál - trek údolím Langtang

31. 3. - 13. 4. 2025 Chci to vidět
Korsika - GR 20

Korsika - GR 20

14. 8. - 26. 8. 2021 Chci to vidět