Indický Ladakh

Indický Ladakh

19 dní / 27 100 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

25. 8. - 12. 9. 2020
č. zájezdu: 220891-01
cena 27 100 Kč

trekking nalehko údolími Markha a Nubra

Ladakh je plný ohromujících pohledů – neobyčejné kláštery hřadující na vysokých kopcích, trpasličí oproti zasněženým nebetyčným horám. Starobylé paláce přilepené ke strmým skalním stěnám a všude kolem vysokohorská krajina postříkaná malými skvrnami zeleně. Ladakh, přezdívaný „Země vysokých sedel“, leží na severu Indie a zasahuje na okraj Tibetské náhorní plošiny. Ne nadarmo se celé oblasti také říká Malý Tibet. Tibetský buddhismus – lamaismus a kultura z něj vycházející nezaměnitelně dokreslily tvář zdejšího kraje. Zatímco v Tibetu byla řada klášterů Číňany srovnána se zemí, v Ladakhu jsou dodnes plně fungující kláštery nedílnou součástí každodenního života. I my máme v plánu navštívit mnohé kláštery a nahlédnout tak do života buddhistických mnichů. Osmidenní trek vede převážně údolím řeky Markha. Zavede nás přes dvě pětitisícová sedla s pohádkovými výhledy do tradičních himálajských vesnic. Jde se víceméně nalehko se spaním v soukromých domech místních obyvatel. Kromě noclehu pro nás domorodci připraví plnou penzi (snídaně a večeře v domě a obědový balíček na cestu). Po důkladné aklimatizaci na treku údolím Markha se přesuneme do ztraceného údolí Nubra. Toto údolí leží na bývalé Hedvábné stezce, na úpatí mocného hřebene Karakoramu, s několika sedmitisícovkami takřka nadosah. Cesta do údolí Nubra překonává sedlo Khardung (5 576m), nejvyšší sjízdné sedlo na světě. Prvotními zajímavostmi, které navštívíme je hl. město zapomenutého údolí Diskit, s jeho klášterem na strmém kopci a vysokohorské písečné duny u Hundaru s malou populací dvouhrbých velbloudů, kteří představují dávného svědka obchodních karavan procházejících tudy z Číny do střední Asie. Zpět z úpatí Karakoramu do Lehu se vydáme nezapomenutelným trekem s karavanou mul a kuchařem.

Cena zahrnuje

 • 6x ubytování v hotýlcích v Dillí a Lehu
 • 7x ubytování během treků ve venkovských domech
 • 5x v pronajatých stanech
 • plnou penzi během obou treků
 • veškerou společnou dopravu
 • muly během treku v Nubra Valley
 • průvodce CK
 • místního průvodce v údolí Nubra
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • letenku v ceně od cca 20.000 Kč (včetně tax a vnitrostátního přeletu Dillí – Leh - dle aktuálních sazeb letecké přepravy)
 • indické vízum (cca 2.570 Kč)
 • stravu mimo treky Markha a Nubra
 • vstupy

Program zájezdu

1. - 2. den

Den v Dillí věnovaný prohlídce města - Červená pevnost, bazary... Ranní přelet do LEHU (3.550 m). Aklimatizace - seznámení s centrem Lehu, hlavního města Ladakhu, návštěva paláce přezdívaného malá Potala. Výšlap na Shangti stupu, odměněný úchvatnými výhledy na město, údolí Indu a Zanskarský hřeben s šestitisícovkou Stok Kangri.

3. den

Trek MARKHA začíná prohlídkou kláštera Spitok, poté pokračujeme takřka po rovině údolím kolem řeky Indu do osady Jingchan, tvořené hrstkou domů. (4-5 hod, 15km, ↑ 600 m)

4. den

Další mírná aklimatizační etapa přes osadu Rumbak na samotu Yurutse pod sedlem Ganda La. Krátkost etapy umožňuje vystoupat na boční hřebeny a získat tak nádherné výhledy dolů do údolí Indu, na Ladacký hřeben a na šestitisícovku Stok Kangri. (4-5 hod, 10km, ↑ 1200 m)

5. den

Překonání sedla Ganda La (4. 980 m, nad sedlem je vyhlídkový bod 5.013 m) a sestup do hlubokého údolí do vesnice Skyu na břehu řeky Markha. Ze sedla Ganda jsou výhledy na sever na Ladacký hřeben, zatímco na jih na drsné obrysy Zanskarského hřebene, rozšiřující se do zasněžených vrcholků Velkého Hamálaje. Tohle údolí je srdcem království sněžného leoparda (8 hod, 18km, ↑ 700 m, ↓ 1700 m).

6. den

Celodenní túra obrovským himálajským údolím do vesnice Markha (3.770 m) s půvabným klášterem. Cestou mineme vesnici Chalak usazenou mezi ječnými políčky, s výraznou řadou čortenů a zdí mani, usazených vysoko nad řekou s výborným výhledem na řeku a údolí. Kousek dál je navršený pahorek z rohů bharalů, sloužící jako magická ochrana údolí. (8 hod, 19 km, ↑ 700 m)

7. den

Etapa z Markhy do osady Hankar s odbočkou do údolí Arizona. Trasa prochází vedlejší roklí, která je jako vystřižená z filmů z Divokého západu. Pískovcová souvrství tvoří impozantní skalní stěny, ale i štíhlé věže. Po návratu z rokle túra končí ve vesnici Hankar, usazené za polorozpadlou pevností, datované do 30.let 19.stol. (8 hod, 19 km, ↑ 600 m)

8. den

Krátká etapa z Hankaru na tábořiště (4730m) pod sedlem Kongmaru La. Trek vzhůru na vysoké pláně Nimalingu projdeme za dopoledne a volný čas nám umožní průzkum hřebenů a sídel pastevců jaků v okolí, rozkládající se přímo pod dramatickým masívem šestitisícovky Kangyaze. (4hod, 9km, ↑ 500 m).

9. den

Výstup do nejvyššího sedla na treku Gongmaru La (5.250 m), poté nejprve prudký a pak dlouhý sestup působivou skalní roklí do vesničky Shang Sumdo (8 hod, 15km, ↑ 500 m, ↓ 1500 m).

10. den

Z konce treku přesun místními džípy k okouzlujícímu klášteru Hemis, největšímu v celém Ladakhu. Návrat do Lehu do pohodlí hotýlku.

11. den

Poznávací výlet po slovutných klášterech a palácích v okolí Lehu – Tikse, Stakna, Stok. Jedná se o fungující buddhistické kláštery, které si i přes návštěvy turistů zachovaly vysokou míru autenticity.

12. den

Přesun z Lehu přes nejvyšší sjízdné sedlo na světě do údolí Nubra. Khardung La (5.576 m) poskytuje dechderoucí výhledy na Zanskarský hřeben Himálají a na ještě mohutnější Karakoram. Návštěva starobylých klášterů Intsa a Sumur, v údolí řeky Nubra, zařezávající se hluboko do masívu Karakoramu.

13. den

Návštěva Diskitu, střediska celého ztraceného údolí, písečných dun a vesnice Hundar. Příprava na trek.

14. den

Z Hundaru vyrazíme s karavanou mul údolím zařezávajícím se do Ladakhského hřebene do malé tibetské osady Wachan (8 km, ↑ 800 m)

15. den

Z Wachanu vystoupáme do základního tábora pod sedlem Lasermo La, ocitneme se tak hluboko v Ladakhském masívu. (15km, ↑ 800 m)

16. den

Přehoupneme se přes sedlo Lasermo La (5.440 m), nejvyšší bod naší turistiky v Ladakhu. Nad sedlem se tyčí vrchol 5.650 m. Po překonání sedla nás čeká už jenom sestup do tábora (15km, ↑ 800 m, ↓ 900 m).

17. den

Sestoupíme do větší osady se zajímavým klášterem Phyong, odkud se do Lehu vrátíme auty (8km, ↓ 1000 m).

18. - 19. den

Přelet do Dillí, prohlídka dalších zajímavostí v Dillí, a vydáme se zpět do ČR

Ubytování

V Dilli a Lehu budeme spát v pěkných čistých penzionech, ve 2-3 lůžkových pokojích. Během osmidenního treku budeme spát v domácnostech ve venkovských domech. K dispozici jsou palandy nebo matrace, na přikrytí deky. V domech není v noci zima, stačí si sebou přibalit hygienickou vložku do spacáku. Během šestidenní výpravy budeme spát pod stany, které nám zajistí cestovní agentura. Vedle toho ještě matrace. Je proto potřeba vzít si spací pytel – nejlépe lehký péřák 600-900 g (sir Joseph, Cumulus, Warmpeace…).

Strava

V rámci osmidenního treku Markha a šestidenní výpravy do údolí Nubra je plná penze. Na osmidennim treku vždy dostaneme v domácnosti, kde budeme ubytovaní, večeři, ráno snídani a na cestu obědový balíček. Večeře znamená vařenou rýži, čočku, brambory s nějakou zeleninou, na snídani bývá omeleta, nebo palačinka a na oběd chlebové placky čapátí a kus sýra, zelenina… Na šestidenní výpravě je strava ještě bohatší, protože budeme mít vlastního kuchaře, který bývá dosti kreativní, takže po večeři může být i bábovka! Jí se ve speciálním jídelním stanu, čili i kultura stolování je vysoká. Po trase treku je sem tam možnost zastavit se v občerstvovacím stanu na čaj, či polévku. Znamená to, že na dosyceni budete potřebovat maximálně nějakou sladkou/energetickou tyčinku. První den, odpočinkový den mezi treky a poslední den je stravování ve vlastní režii, Leh je ovšem plný restaurací všech možných národností (tibetské, indické, evropské…). V penzionu je možné si objednat snídani.

Doprava

Nástupní místo: Dillí

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. 

Nástupní místa

Náročnost

Údolí Markha je oblíbené mezi trekaři, ale neznamená to, že trek je zcela jednoduchý. Po cestě jsou dvě sedla přesahující 5000 m a několik noclehů ve vysoké nadmořské výšce. V údolí Markhy je několik tibetských vesniček, starověkých klášterů a zdí „mani“ reflektující trvalý vliv buddhistické kultury.  Protože se budeme pohybovat ve vysokých nadmořských výškách, proděláme řádnou aklimatizaci. První den se budeme pohybovat v Lehu, ve výškách asi 3300m. První den treku půjdeme do výšky asi 3600m, druhý den treku do 4300m a teprve poté do 5000m. Do prvního pětitisícového sedla budeme tedy nastoupávat postupně, tak aby si náš organismus přivykl. Další pětitisícová sedla pak již budou mnohem jednodušší. Zájezd odpovídá náročnosti 3 z 5 bodové škály. 

Další info

Cestovní doklady
Budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po opuštění Indie s platným turistickým vízem. Pro cestu do Indie potřebují občané ČR vízum, které se vyřizuje elektronicky za poplatek cca 2.570,- Kč. Vízum není zahrnuto v ceně zájezdu.

Očkování
Navštivte svého cestovního lékaře, centrum cestovní medicíny či krajskou hygienickou stanici, aby vám předepsali povinná očkování pro tento kout světa. Připravte se na výdaje za vakcinaci minimálně proti žloutenkám, břišnímu tyfu a tetanu. Neočkujte se, dokud nemáte od prodejny zájezdu potvrzeno, že se zájezd uskuteční.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Podobné zájezdy

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

25. 9. - 11. 10. 2020 Chci to vidět
Nepál - okruh okolo Manaslu

Nepál - okruh okolo Manaslu

7. 11. - 27. 11. 2020 Chci to vidět
Nepál - výstup na Mera Peak s trekem z údolí Arun

Nepál - výstup na Mera Peak s trekem z údolí Arun

16. 10. - 6. 11. 2020 Chci to vidět
Velká cesta vlakem do Tibetu

Velká cesta vlakem do Tibetu

20. 7. - 6. 8. 2020 Chci to vidět