Saúdská Arábie

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Expedice divokým severem tajemné Saúdské Arábie

Pokud existuje na světě ještě místo nedotčené turismem, pak je to právě Saúdská Arábie. Orientální pouštní království, kde se zrodil islám, skrývá neobjevené poklady, jako jsou velkolepé nabatejské hrobky, pozůstatky Hedžazské železnice, tisíce prehistorických petroglyfů, fantastické skalní útvary, nádherné kaňony plné zeleně, nekonečné písečné duny pouště Rub al Chálí, azurová hladina rudého moře či rušný poutnický přístav Džidda. Města v Saúdské Arábii příliš zajímavostí nenabízejí, proto se více zaměříme na přírodní památky a krásy této pouštní země. Zažijte s námi jízdu v terénních autech přes písečné duny, romantické kempování v poušti pod miliónem hvězd a objevte  unikátní opuštění vesnice, dechberoucí přírodu, skalní města a hluboké kaňony. Konzervativní království vydává turistická víza teprve od podzimu 2019, nenechte si tedy ujít možnost vidět zemi v její autentické podobě v době zásadní proměny.

Jen v malé expediční skupince nasedneme do off-roadových aut s místními řidiči a napříč zemí, kde se letos jel slavný pouštní závod Dakar, společně s naším externím průvodcem Lukášem Synkem zažijeme neobvyklé dobrodružství. Lukáš projel jako cestovatel a fotograf  kolem 70 zemí světa. Pravidelně publikoval své fotografie v českém online vydání National Geographic. A pokud se o fotografování zajímáte blíže, budete mít příležitost společně s ním své znalosti a dovednosti prohloubit, protože Lukáš je připraven se s vámi focení v průběhu zájezdu věnovat. Má za sebou také řadu originálních výprav, např. úspěšnou expedici po Hedvábné stezce, včetně publikované knihy a v Saúdské Arábii strávil více než tři roky svého života. Zemi a její kulturu poznal tedy skrz na skrz na vlastní kůži. 

Cena zahrnuje

  • doprava po SA - terénní auta, taxi
  • ubytování 8x v hotelu (apartmány) a 6x na tábořišti
  • 13x snídaně, 8x oběd, 6x večeře a vodu po dobu strávenou v poušti a v přírodě (7 dní)
  • český a místní průvodce, řidiči, kteří budou zároveň v terénu vařit, obecné kempovací vybavení (klienti si vezmou pouze vlastní spacáky, karimatky, baterky)
  • vstupy

Cena nezahrnuje

  • vízum (2.900 Kč)
  • letenka (cena včetně tax se pohybuje okolo 12.000 - 15.000 Kč)
  • obědy a večeře ve městech (asi 7 dnů)
  • fakultativní půldenní šnorchlování

Program zájezdu

1. - 4. den

Přílet do města Džidda, prastarého přístavu na pobřeží Rudého moře. Navštívíme historické centrum Al Balad s tradičními věžáky (UNESCO), pestrý súq Al Alawi, rybí trh, nejvyšší fontánu světa, mořské akvárium a Plovoucí mešitu na pobřežní promenádě, kde večer korzují saúdské rodinky. Již v pronajatých terénních autech se vydáme k pevnosti al-Alja, jedné z mnoha tureckých pevností zabezpečujících poutní cestu do posvátné Mekky. Pak už se s chutí pustíme do našeho prvního off roadového dobrodružství v písečných dunách, které magicky vystupující z pobřežní pouště na pozadí rozeklaných hor. Mezi nimi se nabízejí scénická místa ke kempování a nejvyšší duna vysoká 200 metrů volá k výstupu. Nahlédneme do života velbloudářů, prohlédneme si pouštní studny a tajemná skalní obydlí.

5. - 7. den

Navštívíme pozůstatky Hedžazské železnice, turecké dráhy spojující po několik let Damašek a Medínu. Arabské povstání během před 1. světové války nepřežila, ale její stará nádraží a pár reznoucích vlaků stále zůstávají zapomenuté v poušti. Podíváme se k protržené hrázi Dívčí přehrady, staré minimálně tisíc let, která dodnes ohromuje svou mohutností. Na místě původně židovského osídlení v Khaybaru zmiňovaném už v Bibli prozkoumáme město duchů opuštěné v 60. letech a historickou pevnost shlížející na palmérie v údolí. Pustíme se do dalšího off roadového dobrodružství v neskutečné krajině oranžových, černých a bílých (tufovými) sopek a lávových polí Harrat Khaybar. Vystoupíme na monumentální Bílou sopku se širokým kráterem, pohodlně projdeme kilometrovou lávovou trubkou a zakempujeme v úkrytu mladého lávového pole.

8. - 10. den

Budeme pokračovat v naší expedici do krajiny obřích wádí, palmérií, skalních měst a oblouků Al Ula. Zde navštívíme působivé hliněné ruiny staré Al Uly, dechberoucí vyhlídku, někdejší nádraží i ty nejzajímavější ze zvláštních geologických formací.  Pokud již budou znovu zpřístupněny v současnosti uzavřené nabatejské hrobky Madain Saleh (UNESCO), nenecháme si je ujít. Odtud pak do horské oblasti kolem města Tabúk shlédneme „saúdský Grand Canyon“ a projdeme skrz malebnou soutěsku s potokem lemovaným datlovými palmami a rákosím.

11. - 12. den

Budeme pokračovat do historické oblasti Al Džouf – pyšnící se dvěma exotickými hrady, jak z pohádek tisíce a jedné noci a neznámým „saúdským Stonehenge“. Pouštní dálnice skrz nádherné obrovské duny nás přivede to příjemné oázy Džubba, která ukrývá nejvýznamnější saúdské naleziště prehistorických petroglyfů (UNESCO).

13. - 15. den

Závěrem naší expedice prozkoumáme tradiční saúdskou vesnici Ušajger , která dnes slouží turistům jako impresivní muzeum pod širým nebem. Pak už se vydáme do Rijádu, kde se s Královstvím Saúdské Arábie rozloučíme prohlídkou pevnosti Masmak,  ruinami královského sídla Dyríja, výbornými restauracemi a pohledem z ptačí perspektivy na moderní mrakodrapy včetně ikonického „Otvíráku“. Pak už se jen vydáme na letiště a vrátíme se zpět z našeho pouštního dobrodružství.

Ubytování

Zhruba polovinu nocí strávíme kempováním na klidných scénických místech s ohněm a romantikou, avšak bez hygienického zázemí (tzv. "nadivoko"). Vybavení na kempování bude k dispozici, ale doporučujeme vzít si vlastní spacák, karimatku a případně i stan (ten bude možno bezplatně zapůjčit na místě). Pravidelně budeme spaní v poušti a přírodě střídat s noclehy v hotelech. Hotely v Saúdské Arábii jsou téměř vždy apartmánového typu. Sestávají většinou ze dvou oddělených pokojů pro dvě osoby se společným sociálním zařízením a kuchyňkou. 

Strava

Pokud budeme v terénu, naši řidiči připraví skvělé snídaně, obědy, večeře a dostatek balené vody (zahrnuto v ceně zájezdu). Pokud budeme na cestě, naplánujeme obědy během přesunů v dálničních či městských restauracích– můžeme vždy objednat různá jídla na společný koberec, aby každý mohl od všeho ochutnat, jako to dělají Arabové. Ve městech budeme mít zajištěny snídaně z „ranních“ restaurací/jídelen přímo na pokoj.

Obědy a večeře ve městech budou ve vlastní režii. Saúdská Arábie je vstřícná k vegetariánům díky množství indických a pákistánských podniků. Hygienický standard je dobrý.

Dovoz alkoholických nápojů je přísně zakázán
, ani žádné speciální obchody pro cizince nikde v Království neexistují, místo toho si užijeme sladký čaj nebo arabskou kávu s kardamonem.

Doprava

Nástupní místo: Džidda
Výstupní místo: Rijád

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.

Doprava na místě
Po většinu času během naší výpravy se budeme pohybovat velkými terénními auty 4x4 s řidičem. Naši místní řidiči jsou zkušení, na silnicích umírnění a u ohně se postarají o vaření a zábavu. Doprava po městech bude probíhat pomocí taxíků či pronajatých aut.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o fyzicky mírně až středně náročný zájezd s kratšími vycházkami. Po celou dobu budou k dispozici auta nebo taxi a není tedy třeba nosit hlavní zavazadlo na zádech. Polovinu nocí strávíme kempovaní na divoko v krásné přírodě, avšak bez hygienického zázemí.
Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály.

Další info

Víza 
Turistická víza nově nyní po dlouhých letech vyřídíte snadno sami, případně vám je můžeme zajistit. Žádost, platba i doručení jsou možné on-line zde. Cena je cca 2.900 Kč včetně povinného zdravotního pojištění.


Skupina
Zájezd bude probíhat pouze v malé expediční skupince o maximální velikosti 16 účastníků.

Bezpečnost
V zemi panuje nulová kriminalita. Vztah k západním cizincům je velmi pozitivní, případně neutrální. Budeme vítáni jako hosté a tak se také budeme chovat. Určitě vás překvapí, jak bezpečně se budete v Království cítit. Reálné nebezpečí číhá jen na silnicích –  provoz ve městech je arabský, auta mají absolutní přednost před chodci. Situaci v zemi bedlivě sledujeme a v případě jakýchkoliv problémů jsme z bezpečnostních důvodů připraveni změnit trasu a program zájezdu, díky spolupráci se saúdskými přáteli máme o situaci v zemi velmi dobrý přehled.
Cizinky už nemusí nosit abáju (plášť kryjící tělo). Je ovšem nutné zvolit umírněné konzervativní oblečení (tj. dlouhé rukávy, dlouhé kalhoty/sukně, žádné výrazné výstřihy, žádné upnuté oblečení, decentní barvy). Ve venkovských oblastech abáju a případně nějaký zajímavý šál/šátek přes hlavu doporučujeme. Pánové by měli ve městech nosit dlouhé kalhoty, kraťasy pouze v terénu.

Počasí
Přes den můžete počítat s příjemnými teplotami kolem 25 °C, ale noci budou spíše chladnější. Noční teploty se pohybují kolem 12 - 15 °C

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Podobné zájezdy

Ázerbájdžán

Ázerbájdžán

23. 5. - 30. 5. 2021 Chci to vidět
Írán

Írán

14. 11. - 28. 11. 2021 Chci to vidět
Madagaskar

Madagaskar

17. 10. - 5. 11. 2021 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

24. 9. - 10. 10. 2021 Chci to vidět
Omán

Omán

23. 1. - 3. 2. 2022 Chci to vidět
Spojené arabské emiráty, Musandam a Omán

Spojené arabské emiráty, Musandam a Omán

23. 1. - 8. 2. 2022 Chci to vidět
Uzbekistán

Uzbekistán

9. 4. - 25. 4. 2021 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou

Velký okruh tureckou přírodou

9. 10. - 21. 10. 2021 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou + východní Turecko

Velký okruh tureckou přírodou + východní Turecko

9. 10. - 28. 10. 2021 Chci to vidět
Východní Turecko

Východní Turecko

21. 10. - 28. 10. 2021 Chci to vidět