Lýkijská stezka

Lýkijská stezka

9 dní / 9 400 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Legendární stezka vinoucí se tureckým pobřežím kolem Egejského moře přes horské hřbety starověké Lýkie

Vydejte se s námi na trek do Turecka po slavné Lýkijské stezce. S báglem na zádech vyrazíme na cestu plnou malebných horských vesniček, která sleduje původní řecké a římské silnice, nomádské cesty a lesní průseky kolem pobřeží Egejského moře i přes horské hřbety starověké Lýkie. Cestu vedoucí kolem mnoha krásných antických památek - trosek měst, skalních hrobek, sarkofágů a hlavně s úžasnými výhledy na neuvěřitelně čisté moře. Nezapomeneme se zastavit u místních na čaj nebo na něco na zub a určitě dojde i na koupání v nějaké opuštěné zátoce.

Zdolat stezku v celé její délce 509 kilometrů by trvalo zhruba měsíc, proto jsme vybrali dva nejhezčí úseky, které zvládneme projít za 9 dní. Naší velkou výhodou bude cestování pouze v malé, maximálně 8 členné expediční skupině. 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenky v ceně cca 5000,- Kč do Dalamanu a zpět z Antalye

Program zájezdu

1. den

Odpolední odlet z Vídně přes Istanbul do Dalamanu a večer přesun do Fethiye.

2. - 5. den

Ráno se přesuneme na začátek naplánované trasy, do Kayaköy, města duchů s 2000 kamennými domy, jež vzniklo po výměně obyvatelstva mezi Řeckem a Tureckem. Seznámení s místním okolím a procházka k pláži. První společný večer, posezení při čaji. Další den se vydáme na první část treku podél pobřeží. Lýkijská stezka je známá pro svou divokost. Nepřístupné pláže, ostré útesy a krásné scenérie nás budou doprovázet po celou dobu. Celkem ujdeme za 3,5 dne 69 km (což dělá cca 20 km denně) a nastoupáme přes 2500 výškových metrů. Budeme spát na tábořištích s výhledem na moře při západu slunce. 

5. - 8. den

Přesuneme se za dalším zajímavým úsekem Lýkijské stezky do Kasu a vydáme se přes Üçagiz – tato středomořská vesnice se může pyšnit spoustou Lycijských hrobek, hradem a troskami římského města, jež leží utopeno pod hladinou moře, do Demre.

9. den

Vstaneme brzy ráno a dopravíme se na letiště v Antalyi, odtud už pak zpět do ČR.

Ubytování

Po příletu se ubytujeme ve Fethyii v apartmánu. Během přechodu budeme spát na tábořištích ve volné turecké přírodě ve vlastních stanech a spacácích. Pro odvážnější stačí vzhledem k příjemnému klimatu pouze lehký spacák a karimatka. Tábořiště jsou většinou poměrně divoká, ale často s krásnými výhledy. Poslední noc před odletem se ubytujeme v apartmánech.

Strava

Během treku se každý stravuje z vlastních zásob. Po celou dobu je možné ochutnávat místní kuchyni, případně dokupovat potraviny. Pokud nebudete chtít není třeba brát jídlo z domu. Určitě využijeme místních čerstvých surovin a ochutnáme tureckou kuchyni. Po cestě je však důležité myslet na dostatek vody a při každé příležitosti ji dočerpat. Na apartmánech je k dispozici kuchyňka.

Doprava

Nástupní místo: Dalaman
Výstupní místo: Antalya

Společná doprava během zájezdu bude realizována místním autobusem či MHD.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.
Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály. Jedná se o 8denní přechod, který půjdeme "natěžko". Veškeré potřebné vybavení si tedy poneseme na zádech. Naplánovaný program zvládne průměrně zdatný jedinec, který alespoň občas provozuje turistiku nebo rekreační sport.

Další info

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování. Na závadu ovšem není očkování proti žloutence -- hepatitidě typu "A". Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu.

Měna a kapesné
V Turecku se platí tureckými lirami, které pravděpodobně u nás neseženete. Navíc tato měna podléhá bohužel vysoké inflaci, proto je dobré si turecké liry směnit až po příletu do Dalamanu. Zde není problém směnit jakoukoli světovou měnu, například eura, či americké dolary.

Bezpečnostní situace v Turecku
Situaci v zemi bedlivě sledujeme a v případě jakýchkoliv problémů jsme z bezpečnostních důvodů připraveni změnit trasu a program zájezdu. Turci jsou všeobecně lidé velmi vstřícní a přátelští vůči cizincům. Chovají-li se vůči nim někdy jinak, pak je to většinou jen reakce na někdy povýšenecký až arogantní přístup cizinců. Dále doporučujeme nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu a respektovat velkou úctu, která je v Turecké republice spojována se státními symboly (např. státní vlajka a obrazy a sochy zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka).

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Madeira - horský přechod

Madeira - horský přechod

13. 5. - 20. 5. 2022 Chci to vidět