Cerro Torre (Argentina)

Cerro Torre je monumentální hora tyčící se do nadmořské výšky 3.133 metrů. Najdeme ji na území Národního parku Los Glaciares v argentinské části Patagonie. Cerro Torre má podobu vysoké skalní jehly, o jejímž dobytí sní nejlepší horolezci světa. Však je také výstup na její vrchol právem považován za jeden z nejtěžších na světě. Při cestě k vrcholů musí horolezci překonat nejen těžké mixové lezení na skále i v ledu, ale také nepřízeň počasí ve stěnách Cerro Torre.
V roce 1952 slezla francouzská expedice nedaleký Fitz Roy (3.375 m n.m.) a slavný Lionel Terray prvovýstup za jednu z nejtěžších cest světa. O Cerro Torre pak řekl, že musí být ještě těžší, čímž vznikl mýtus o nedosažitelnosti vrcholu této hory. Další historie dobývaní hory je plná marných pokusů, pohnutých osudů a zmařených životů.
V roce 1958 se pod Cerro Torre vydávají hned dvě expedice, z východu postupuje výprava se špičkovým horolezcem Cesarem Maestrim, ze západu pak plánuje pokus o výstup Walter Bonatti. Zatímco expedice s Maestrim v čele ustupuje, Bonnati a jeho společník Mauri vystupují zhruba do poloviny západní stěny. V roce 1959 se však Maestri dává dohromady s dalším špičkovým lezce své doby Toni Eggerem a 28. ledna zahajují finální útok. 3. února je však Maestri nalezen ve zbídačeném stavu na úpatí hory a tvrdí, že 31. ledna vystoupili na vrchol Cerro Torre a 2. února byl Toni Egger stržen lavinou. Ve výpovědích se však objevuje mnoho nesrovnalostí a ve stěně nejsou později nalezeny ani žádné stopy po výstupu.
V roce 1970 se k Cerro Torre vydává opět Carlo Mauri a se svou výpravou se dostane 250 metrů pod vrchol. Současně velmi silně zpochybňuje Maestriho výstup. Téhož roku se k hoře vrací i samotný Maestri, tentokrát ovšem vybaven vrtačkou s kompresorem a vrtá ve stěně jeden nýt za druhým. 2. prosince se dostane až pod dvacetimetrovou vrcholovou sněhovou čepici, kterou už nepovažuje za součást hory a proto ji neslézá. Mezi horolezci však tento styl zůstal navěky neuznávaným a cesta je pojmenována Compressor Route.
První nezpochybnitelný výstup se připisuje až Casimiro Ferrarimu, který se svými spolulezci vystoupil na vrchol 13. ledna 1974 po původní Bonattiho výstupové linii. V téže době je také ve stěně nalezeno tělo Toniho Eggera. Celou pohnutou historii výstupů na Cerro Torre popisuje ve své knize Tragédie na skalní jehle jeden z nejlepších světových alpinistů historie Reinhold Messner.

Zajímavé odkazy:
http://www.summitpost.org/cerro-torre/152103 - Cerro Torre na summitpost.org
http://www.cestydoprirody.cz/clanky/12-cerro-torre-nejtezsi-vrchol-sveta - chronologie výstupů na Cerro Torre


Zájezdy s návštěvou Cerro Torre

Patagonie a Ohňová země

legendární treky a kultovní hory Chile i Argentiny

Objevte kouzlo nedozírné, drsné a na první pohled pusté patagonské pampy, na kterých místní gaučové prohánějí vyhlášené jihoamerické "steaky", roztomilé tučňáky Magellanské...

33 500 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Argentina, Chile
Typ zájezdu: Expedice Horská turistika

Termíny:
24.1.2020 – 9.2.2020

17 Délka:
17 dnů
N Náročnost:
3
D Doprava:
letecky
S Stravování:
9x snídaně
U Ubytování:
hostel stan

Další zajímavá místa Argentiny


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz