Solotvina (Ukrajina)

V jihovýchodní části Zakarpatské Ukrajiny se nachází obec Solotvino, jejíž okolí je známé výskytem soli kamenné, jejíž vrstvy tu zanechalo třetihorní moře v tropickém klimatu. Dosahují mocnosti až 300 m a leží po většině kolem 100 až 200 m hluboko pod povrchem, místy však vystupují až na povrch. Byly proto známé již Římanům, v 1. stol. po Kr., ale k rozsáhlé těžbě došlo až v 19. stol. Důlní činnost vedla ke vzniku štol a podzemních prostor, do nichž se postupně povrch propadá, tak jak to známe i z našich poddolovaných území na Ostravsku. Tyto propadliny na povrchu (prohlubně podobné závrtům v Moravském Krasu) se nazývají „pinky“. Nejníže položené pinky byly zaplaveny vodou a tak vznikla solná jezera, která jsou dnes využívána jako přírodní bazény. Prameny slané vody jim dodávají potřebnou vodu, která ubývá přirozeně výparem. Kolem jezírek jsou travnaté a hliněné plochy a vznikl zde kemp, který je hojně využívaný stovkami návštěvníků, většinou Ukrajinců. Teplota vody v jezírkách je optimální — kolem 22 °C a také tmavé bahno na dně je příjemně teplé. Má léčivé účinky na pokožku a někteří lidé si jím obalují celé tělo. Celkově představuje Solotvino se svými jezírky, pinkami krasovými jevy na souvrstvích soli a slanomilnou vegetací přírodovědně a turisticky pozoruhodné území, zasluhující si ochranu. Velkým dobrodružstvím je domluvit se v nedaleké šachtě na návštěvu solných dolů. Je to ovšem pro otrlé povahy, neboť zařízení dolů je ještě z první republiky.

Zajímavé odkazy:
http://www.dusekarpat.cz/ukrajina/solotvinska-jezera/ - Solotvinská solná jezera
http://www.dusekarpat.cz/ukrajina/solotvyno/ - fotky a informace o Solotvině


Zájezdy s návštěvou Solotviny

Za probouzející se přírodou Karpat – nejen pro kytkomily

BULHARSKO – Stara planina a Sredna Gora

Vydáme se na další pokračování kytičkářsky-orientovaných zájezdů, které nás každoročně zavedou v čase barev a vůní do mytických hor Karpat.

8 500 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Bulharsko
Typ zájezdu: Horská turistika Poznávání s turistikou Zájezdy na Balkán

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

12 Délka:
12 dnů
N Náročnost:
3
D Doprava:
autobusem
S Stravování:
bez stravy
U Ubytování:
kemp tábořiště

Další zajímavá místa Ukrajiny


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz