1. den
Přílet z Prahy do Keflavíku brzy ráno. Po lehkém dospání přejezd na začátek naší první túry, která nás přivede k nejvyššímu islandskému vodopádu Glymur (200 m). Zastavíme se u nejvydatnějšího horkého pramenu Islandu - Deildartunguhver a u vodopádů v lávě Hraunfossar a Barnafoss.
autor: Roman Fišer
2.–3. den
V případě příznivého počasí procházka po ledovci Langjökull (ledovcové vybavení není potřeba). Poté vyrazíme do NP Þingvellir s nejstarším parlamentem světa Alþing pod širým nebem, z roku 930. Navštívíme vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Starou vikingskou cestou Kjölur přejedeme přes černé sopečné pláně do geotermální oblasti Hveravellir, která se nachází mezi dvěma ledovci Langjokull a Hofsjokull. V kempu se můžeme vykoupat v přírodní termální lagunce. Následující den si užijeme turistiku v „Čarodějných horách“ Kerlingarfjöll a poté se přesuneme na zelený sever ostrova. Po cestě se zastavíme u dřevěného kostelíku Víðimýrarkirkja a pak možná i na zmrzlinu
autor: Roman Fišer
4. den
Den zahájíme návštěvou skanzenu drnových stavení Glaumbær. Areál nabízí též historickou kavárničku Áskaffi, ve které se nachází muzeum kávové kultury na Islandu. Poté se vydáme kolem vodopádu Goðafoss, dále přes městečko Akureyri, kde navštívíme zdejší unikátní botanickou zahradu. Nakonec dojedeme až k jezeru Mývatn, kde zůstaneme následující dvě noci.
autor: Milan Růžička
5. den
Okolí jezera Mývatn je plné atraktivních útvarů sopečného původu. Prozkoumáme části vulkanického systému Krafla, jako je sirné pole Hverir na úpatí aktivní sopky Námafjall, nebo kráter Víti s “modrým okem” na dně. Poté se vydáme na trek skrz lávové pole Dimmuborgir, po okraji obejdeme majestátní kráter Hverfjall, nahlédneme do malé lávové jeskyně Grjótagjá s horkým pramenem a po svých dojdeme zpět až do kempu. Kdo bude mít chuť, může ve večerních hodinách zrelaxovat v nedalekých termálních lázních Jarðböðin.
autor: Roman Fišer
6. den
Ráno vyrazíme do přístavního městečka Húsavík. Pro zájemce bude možnost podniknout plavbu za pozorováním velryb na palubě krásné tradiční islandské plachetnice a naučit se tak starým způsobům plachtění, popíjet horkou čokoládu a vychutnat si skořicové rolky. V přístavu se nachází Velrybí muzeum, které stojí za to navštívit. Společně se pak přesuneme do lázní Geosea, které jsou unikátní nejen svou polohou - nachází se na útesu přímo nad zálivem Skjálfandi a geotermálně ohřívaná voda je mořská. Následuje přesun do NP Jökulsárgljúfur, na tábořiště Vesturdalur uprostřed „Ozvěnových skal“ Hljóðaklettar.
autor: David "Havran" Spáčil
7. den
Den ve znamení turistiky. Vychutnáme si přes 20 km dlouhý trek kaňonem řeky Jökulsá a Fjöllum, se startem z tábořiště Vesturdalur, až k nejvodnatějšímu evropskému vodopádu Dettifoss. Druhou možností je podniknout kratší okruh kolem červeného vulkánu Rauðhólar, mezi skalisky Hljóðaklettar, do čedičové jeskyně Kirkjan a dál, až k vulkanickým sloupům Karl og Kerling (v překladu Starý muž a Stará žena), které jsou samozřejmě, jak by se na Islandu slušelo, považovaní za zkamenělé Trolly. V případě této varianty návrat do tábořiště, přejezd k vodopádu Dettifoss. Následuje přejezd do kempu v malé vesničce Seyðisfjörður.
autor: Roman Fišer
8. - 9. den
Kolem fjordů ve východní části Islandu pojedeme pod největším evropským ledovcem Vatnajökull, uděláme si zastávku v přístavním městečku Djúpivogur, kde je možnost poobědvat výborné Fish&Chips v místní restauraci. Kromě Eggin í Gleðivík (= vejce ve šťastné zátoce), je zde možné navštívit Langabúð, muzeum rybářů, farmářů a obchodníků, ve kterém místní kavárna peče vlastní koláče a nabízí tradiční islandské pečivo a další lahůdky. Další zajímavostí je malé muzeum “kostí a kamenů” Freevilli. Odpoledne navštívíme úchvatné laguny Jökulsárlón s plujícími ledovými krami, mezi nimiž se můžeme projet obojživelným člunem. Na následující dvě noci se ubytujeme v NP Skaftafell, kde si také užijeme turistiku v obklopení ledovců, na úpatí nejvyšší hory Islandu Hvannadalshnjúkur (2.110 m).
autor: Roman Fišer
10. - 11. den
Přes městečko Kirkjubæjarklaustur dorazíme na nejjižnější cíp Islandu do osady Vík. Uvidíme zde zajímavé černé pláže, čedičovou jeskyni, Ryenisdrangarské jehly, skalní bránu a také ptačí útesy Dyrhólaey. Navečer se přesuneme k vodopádu Skógafoss, v jehož blízkosti přespíme. Následující den, v případě dobrého počasí, možnost celodenního přechodu kolem kaskády vodopádů řeky Skógá, průsmykem mezi ledovci přes lávové pole z roku 2010, do zelené oázy Þórsmörk (doprava islandským terénním autobusem z Þórsmörk Básar - vždy v 18:30 - k vodopádu Seljalandsfoss za poplatek cca 4200 ISK). V případě špatného počasí navštívíme nádherné technické muzeum Skógar s přilehlým skanzenem a výjimečnou kavárnou Freya. Sbírku vodopádů doplní Seljalandsfoss, u něhož se dá vstoupit za jeho vodní stěnu. Večer přejedeme na následující dvě noci do Duhových hor.
autor: David "Havran" Spáčil
12. den
Dle chuti a nálady výběr z několika kratších i delších turistických okruhů v termální oblasti "Duhových hor" Landmannalaugar. Za pěkného počasí podnikneme celodenní výlet do oblasti termálních pramenů a obsidiánových hor u Hrafntinnuskeru. Neomezeně jsou k dispozici místní přírodní lázně, v podobě horkého pramene a říčky Brennisteinsalda.
autor: David "Havran" Spáčil
13. den
Pomalý přesun do civilizace. Návštěva rodinné firmy Fridheimar v Reykholtu, která se zabývá pěstováním rajčat a chovem islandských koní, známých pro svou sílu, zdraví a rozmanitost barev srsti. Prohlídka rajčatových skleníků, možnost oběda v podobě rajčatových specialit a čerstvě pečeného chleba. Prohlídka stájí s výkladem.
autor: David "Havran" Spáčil
14.den
Poslední den strávíme v Reykjavíku, se svou polohou 64° 08' severní šířky nejseverněji položeným hlavním městem světa, plném zajímavé architektury - nemineme katedrálu Hallgrímskirkja či operu Harpa ve starém přístavu. Čas bude na prozkoumání nejrůznějších muzeí (muzeum punku, muzeum věnované polární záři) a uliček, včetně hlavní ulice Laugavegur s obchůdky. Večer se již přesuneme do Keflavíku na letiště.
autor: Roman Fišer
15. den
V brzkých ranních hodinách odlet z Keflavíku přímým letem do Prahy.
autor: Roman Fišer