Island

Za zážitky bez obav

Island

15 dní / 47 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme, přesto pokud máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.

výprava do země sopek a čmoudíků, do tajemné krajiny, kde se na skřítky nejen věří, ale kde skutečně jsou

Jedinečné putování Islandem nabídne nevšední zážitky všem, kteří si chtějí plnými doušky vychutnat kouzlo islandské přírody. Během kratších i delších pěších túr v atraktivních termálních, vulkanických a ledovcových končinách této geologicky velmi mladé a unikátní země pod polárním kruhem navštívíme nejzajímavější místa ostrova. Podnikneme túry v nádherné geotermální oblasti Kerlingarfjöll a v národním parku Skaftafell. Dostaneme se i k sopce Askja a projedeme vnitrozemskou cestu Kjölur k termální oáze Hveravellir. Dokonalým elixírem budou koupele v teplých pramenech uprostřed panenské přírody a teplých bazénech místních koupališť.

A kdoví, třeba nám bude přát štěstí, a některý z vulkánů chrlících rudou lávu bude znovu aktivní. Zkrátka Island, ať už s lávou či bez, hýří paletou barev a vjemů, které si nesmíme nechat ujít. 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • zpáteční letenku (orientační cena cca 12.000,- Kč - cena letenky v průběhu roku kolísá, závisí na době jejího pořízení)
  • pozorování velryb z paluby tradiční islandské dřevěné plachetnice
  • plavbu na obojživelném člunu po ledovcové laguně
  • fakultativní vstupy a koupání v termálních lázních (vše dohromady celkem cca 200 EUR)

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet z Prahy do Keflavíku brzy ráno. Po lehkém dospání přejezd na začátek naší první túry, která nás přivede k nejvyššímu islandskému vodopádu Glymur (200 m). Zastavíme se u nejvydatnějšího horkého pramenu Islandu - Deildartunguhver a u vodopádů v lávě Hraunfossar a Barnafoss.

2.–3. den

V případě příznivého počasí procházka po ledovci Langjökull (ledovcové vybavení není potřeba). Poté vyrazíme do NP Þingvellir s nejstarším parlamentem světa Alþing pod širým nebem, z roku 930. Navštívíme vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Starou vikingskou cestou Kjölur přejedeme přes černé sopečné pláně do geotermální oblasti Hveravellir, která se nachází mezi dvěma ledovci Langjokull a Hofsjokull. V kempu se můžeme vykoupat v přírodní termální lagunce. Následující den si užijeme turistiku v „Čarodějných horáchKerlingarfjöll a poté se přesuneme na zelený sever ostrova. Po cestě se zastavíme u dřevěného kostelíku Víðimýrarkirkja a pak možná i na zmrzlinu

4. den

Den zahájíme návštěvou skanzenu drnových stavení Glaumbær. Areál nabízí též historickou kavárničku Áskaffi, ve které se nachází muzeum kávové kultury na Islandu. Poté se vydáme kolem vodopádu Goðafoss, dále přes městečko Akureyri, kde navštívíme zdejší unikátní botanickou zahradu. Nakonec dojedeme až k jezeru Mývatn, kde zůstaneme následující dvě noci.

5. den

Okolí jezera Mývatn je plné atraktivních útvarů sopečného původu. Prozkoumáme části vulkanického systému Krafla, jako je sirné pole Hverir na úpatí aktivní sopky Námafjall, nebo kráter Víti s “modrým okem” na dně. Poté se vydáme na trek skrz lávové pole Dimmuborgir, po okraji obejdeme majestátní kráter Hverfjall, nahlédneme do malé lávové jeskyně Grjótagjá s horkým pramenem a po svých dojdeme zpět až do kempu. Kdo bude mít chuť, může ve večerních hodinách zrelaxovat v nedalekých termálních lázních Jarðböðin.

6. den

Ráno vyrazíme do přístavního městečka Húsavík. Pro zájemce bude možnost podniknout plavbu za pozorováním velryb na palubě krásné tradiční islandské plachetnice a naučit se tak starým způsobům plachtění, popíjet horkou čokoládu a vychutnat si skořicové rolky. V přístavu se nachází Velrybí muzeum, které stojí za to navštívit. Společně se pak přesuneme do lázní Geosea, které jsou unikátní nejen svou polohou - nachází se na útesu přímo nad zálivem Skjálfandi a geotermálně ohřívaná voda je mořská. Následuje přesun do NP Jökulsárgljúfur, na tábořiště Vesturdalur uprostřed „Ozvěnových skalHljóðaklettar.

7. den

Den ve znamení turistiky. Vychutnáme si přes 20 km dlouhý trek kaňonem řeky Jökulsá a Fjöllum, se startem z tábořiště Vesturdalur, až k nejvodnatějšímu evropskému vodopádu Dettifoss. Druhou možností je podniknout kratší okruh kolem červeného vulkánu Rauðhólar, mezi skalisky Hljóðaklettar, do čedičové jeskyně Kirkjan a dál, až k vulkanickým sloupům Karl og Kerling (v překladu Starý muž a Stará žena), které jsou samozřejmě, jak by se na Islandu slušelo, považovaní za zkamenělé Trolly. V případě této varianty návrat do tábořiště, přejezd k vodopádu Dettifoss. Následuje přejezd do kempu v malé vesničce Seyðisfjörður.

8. - 9. den

Kolem fjordů ve východní části Islandu pojedeme pod největším evropským ledovcem Vatnajökull, uděláme si zastávku v přístavním městečku Djúpivogur, kde je možnost poobědvat výborné Fish&Chips v místní restauraci. Kromě Eggin í Gleðivík (= vejce ve šťastné zátoce), je zde možné navštívit Langabúð, muzeum rybářů, farmářů a obchodníků, ve kterém místní kavárna peče vlastní koláče a nabízí tradiční islandské pečivo a další lahůdky. Další zajímavostí je malé muzeum “kostí a kamenů” Freevilli. Odpoledne navštívíme úchvatné laguny Jökulsárlón s plujícími ledovými krami, mezi nimiž se můžeme projet obojživelným člunem. Na následující dvě noci se ubytujeme v NP Skaftafell, kde si také užijeme turistiku v obklopení ledovců, na úpatí nejvyšší hory Islandu Hvannadalshnjúkur (2.110 m).

10. - 11. den

Přes městečko Kirkjubæjarklaustur dorazíme na nejjižnější cíp Islandu do osady Vík. Uvidíme zde zajímavé černé pláže, čedičovou jeskyni, Ryenisdrangarské jehly, skalní bránu a také ptačí útesy Dyrhólaey. Navečer se přesuneme k vodopádu Skógafoss, v jehož blízkosti přespíme. Následující den, v případě dobrého počasí, možnost celodenního přechodu kolem kaskády vodopádů řeky Skógá, průsmykem mezi ledovci přes lávové pole z roku 2010, do zelené oázy Þórsmörk (doprava islandským terénním autobusem z Þórsmörk Básar - vždy v 18:30 - k vodopádu Seljalandsfoss za poplatek cca 4200 ISK). V případě špatného počasí navštívíme nádherné technické muzeum Skógar s přilehlým skanzenem a výjimečnou kavárnou Freya. Sbírku vodopádů doplní Seljalandsfoss, u něhož se dá vstoupit za jeho vodní stěnu. Večer přejedeme na následující dvě noci do Duhových hor.

12. den

Dle chuti a nálady výběr z několika kratších i delších turistických okruhů v termální oblasti "Duhových hor" Landmannalaugar. Za pěkného počasí podnikneme celodenní výlet do oblasti termálních pramenů a obsidiánových hor u Hrafntinnuskeru. Neomezeně jsou k dispozici místní přírodní lázně, v podobě horkého pramene a říčky Brennisteinsalda.

13. den

Pomalý přesun do civilizace. Návštěva rodinné firmy Fridheimar v Reykholtu, která se zabývá pěstováním rajčat a chovem islandských koní, známých pro svou sílu, zdraví a rozmanitost barev srsti. Prohlídka rajčatových skleníků, možnost oběda v podobě rajčatových specialit a čerstvě pečeného chleba. Prohlídka stájí s výkladem.

14.den

Poslední den strávíme v Reykjavíku, se svou polohou 64° 08' severní šířky nejseverněji položeným hlavním městem světa, plném zajímavé architektury - nemineme katedrálu Hallgrímskirkja či operu Harpa ve starém přístavu. Čas bude na prozkoumání nejrůznějších muzeí (muzeum punku, muzeum věnované polární záři) a uliček, včetně hlavní ulice Laugavegur s obchůdky. Večer se již přesuneme do Keflavíku na letiště.

15. den

V brzkých ranních hodinách odlet z Keflavíku přímým letem do Prahy.

Ubytování

Nocovat budeme 12x v kempech a 1x na tábořišti ve vlastních stanech a spacácích. Je dobré myslet na povětrnostní podmínky na Islandu, proto doporučujeme vzít si stan s odolnými tyčkami a kolíky, teplejší spacák (myšleno ne pouze letní). Pozor - počítejte s váhou vašeho stanu i při nákupu letenky s/bez zavazadla. Kempy jsou obvykle zatravněné, v Landmannalaugaru se stanuje na tvrdém písčito-kamenitém podloží, pro zajištění stanů proti větru je na místě dostatek kamení (kolíky totiž skoro není možné do země zapíchnout). Kempy jsou plně vybavené a odpovídají evropskému standardu - moderní sociální zařízení (WC, sprchy, možnost dobití telefonů), hřiště, místnosti na vaření, některé mají přírodní bazén či lagunku, u jiných najdeme poblíž obchody a restaurace. Již zmíněné tábořiště je opravdu jednoduché místo, nedisponuje sprchou, pouze WC.

Strava

Stravování v průběhu zájezdu je po celou dobu ve vlastní režii. Hodí se tedy přibalit vařič a suroviny pro přípravu vlastních jídel. S plynovou bombou ani benzínem vás do letadla nepustí, na Islandu však není problém obojí sehnat (možnost nákupu bude první den ráno po příletu). Naše cesta povede civilizovanými oblastmi i divočinou. Některé dny si lze potraviny dokoupit v supermarketech, několikrát bude možnost zajít si na rychlý oběd či jiné občerstvení.

Doprava

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Její cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. Počítejte s příletem na Island 1.den zájezdu v brzkých ranních hodinách. Odlet z ČR bude tedy o den dříve v noci! Odlet z Islandu je plánován na 15.den zájezdu rovněž brzy ráno. 14.den se již nespí, ale po programu v nočních hodinách se rovnou přesuneme na letiště. 

Přílet: Keflavík
Odlet: Keflavík

Doprava na zájezdu 
Doprava na ostrově bude realizována 9-místnou dodávkou. 

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály, což znamená, že naplánovaný program zvládne průměrně zdatný jedinec, který alespoň občas provozuje turistiku nebo rekreační sport. Do programu jsou zařazeny celodenní túry

Další info

Cestovní doklady
Na Island nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným nežli českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Skupina a průvodce
Maximální kapacita této skupiny je 7-8 účastníků + 1 průvodce. V případě velkého zájmu skupinu rozšíříme o dalších 7-8 účastníků a dalšího 1 průvodce. 

Doprava na zájezdu a zavazadla
Přesouvat se budeme 9místnou dodávkou, počítejte proto s omezeným úložným prostorem pro Vaše zavazadla - ideální je se sbalit do jednoho zavazadla včetně stanu v daném zavazadlu (tedy baťoh/taška, který si v případě potřeby i kousek přeneseme, rozhodně ne kufr na kolečkách!), abychom se všichni pohodlně vešli. Hodí se menší baťůžek na denní túry a aktivity, který si při přejezdech v dodávce můžeme dát pod sedačku nebo mezi nohy.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odletem.

Podobné zájezdy

Bretaň a Normandie

Bretaň a Normandie

7. 8. - 18. 8. 2024 Chci to vidět