Island

Za zážitky bez obav

Island

16 dní / 47 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

4. 8. - 19. 8. 2024
č. zájezdu: 224309A-01
cena 47 900 Kč
6 volných míst
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

výprava do země sopek a čmoudíků, do tajemné krajiny, kde se na skřítky nejen věří, ale kde skutečně jsou

Jedinečné putování Islandem nabídne nevšední zážitky všem, kteří si chtějí plnými doušky vychutnat kouzlo islandské přírody. Během kratších i delších pěších túr v atraktivních termálních, vulkanických a ledovcových končinách této geologicky velmi mladé a unikátní země pod polárním kruhem navštívíme nejzajímavější místa ostrova. Podnikneme túry v nádherné geotermální oblasti Kerlingarfjöll a v národním parku Skaftafell. Dostaneme se i k sopce Askja a projedeme vnitrozemskou cestu Kjölur k termální oáze Hveravellir. Dokonalým elixírem budou koupele v teplých pramenech uprostřed panenské přírody a teplých bazénech místních koupališť.

A kdoví, třeba nám bude přát štěstí, a některý z vulkánů chrlících rudou lávu bude znovu aktivní. Zkrátka Island, ať už s lávou či bez, hýří paletou barev a vjemů, které si nesmíme nechat ujít. 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • zpáteční letenku (orientační cena cca 14.500,- Kč - cena letenky v průběhu roku kolísá, závisí na době jejího pořízení)
  • fakultativní aktivity a koupání v dalších termálních lázních (vše dohromady celkem cca 300 EUR) - více o fakultativních aktivitách níže

Průvodci

Svatava Spěváčková

4. 8. - 19. 8. 2024 / č.zájezdu 224309A-01

Holka ze Šumavy, úsměv od ucha k uchu. Ráda chodím po horách, ať už dálkové treky nalehko, nebo přechody s těžkým batohem nabaleným špekem a sýrem. Ještě raději přejíždím zasněžené pláně na lyžích s polárními boby, tzv. pulkami a spaním na sněhu ve stanech či bivacích (vyhřátou chatičkou však ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Pozdní odpolední přílet z Prahy na letiště Keflavík. Přesun do našeho prvního kempu a následná krátká procházka kolem majáku Gardur, kde při troše štěstí zahlédneme hlavy lachtanů, vykukující z vln Severního Atlantského oceánu.

2. - 3. den

Vyrazíme do NP Þingvellir s nejstarším parlamentem světa Alþing pod širým nebem, z roku 930. Navštívíme vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Starou vikingskou cestou Kjölur přejedeme přes černé sopečné pláně do geotermální oblasti Hveravellir, která se nachází mezi dvěma ledovci Langjokull a Hofsjokull. V kempu se můžeme vykoupat v přírodní termální lagunce. Následující den si užijeme turistiku v „Čarodějných horách“ Kerlingarfjöll a poté se přesuneme na zelený sever ostrova. Po cestě se zastavíme u dřevěného kostelíku Víðimýrarkirkja a pak možná i na zmrzlinu. (↔ 8 km, ↑ 430 m, ↓ 160 m)

4. - 5. den

Den zahájíme návštěvou skanzenu drnových stavení Glaumbær. Areál nabízí též historickou kavárničku Áskaffi, ve které se nachází muzeum kávové kultury na Islandu. Poté se vydáme kolem vodopádu Goðafoss, dále přes městečko Akureyri, kde navštívíme zdejší unikátní botanickou zahradu. Nakonec dojedeme až k jezeru Mývatn, kde zůstaneme následující dvě noci. Okolí jezera Mývatn je plné atraktivních útvarů sopečného původu. Vydáme se na trek skrz lávové pole Dimmuborgir, po okraji obejdeme majestátní kráter Hverfjall, nahlédneme do malé lávové jeskyně Grjótagjá s horkým pramenem a po svých dojdeme zpět, až do kempu. Prozkoumáme části vulkanického systému Krafla, jako je sirné pole Hverir na úpatí aktivní sopky Námafjall, vulkán Leirhnjúkur a obrovské lávové pole kolem něj, nebo kráter Víti. Kdo bude mít chuť, může ve večerních hodinách zrelaxovat v mléčně modré vodě nedalekých termálních lázních Jarðböðin. (↔ 19 km, ↑ 250 m, ↓ 260 m)

6. den

Ráno vyrazíme do přístavního městečka Húsavík. Pro zájemce bude možnost podniknout plavbu za pozorováním velryb na palubě staré dřevěné rybářské lodi, popíjet horkou čokoládu a vychutnat si skořicové rolky. V přístavu se nachází velrybí muzeum, které stojí za to navštívit. Společně se pak přesuneme do lázní Geosea, které jsou unikátní nejen svou polohou - nachází se na útesu přímo nad zálivem Skjálfandi a geotermálně ohřívaná voda je mořská. Následuje přesun do NP Jökulsárgljúfur, na tábořiště Vesturdalur uprostřed „ozvěnových skal“ Hljóðaklettar. (↔ 3km)

7. den

Dopoledne ve znamení NP Jökulsárgljúfur. Postupně budeme objevovat pozoruhodné skalní útvary, jako jsou ozvěnové skály Hljóðaklettar, velká čedičová jeskyně Kirkjan, nebo červený vulkán Rauðhólar. Nemineme ani vulkanické sloupy Karl og Kerling (v překladu Starý muž a Stará žena), které jsou samozřejmě, jak by se na Islandu slušelo, považované za zkamenělé Trolly. Následně přejedeme k vodopádu Dettifoss. Noc strávíme již na východním pobřeží Islandu, v malém kempu nad zálivem Fossárvík. (↔ 8 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m)

8. - 9. den

Kolem fjordů ve východní části Islandu pojedeme pod největším evropským ledovcem Vatnajökull. V přístavní vesničce Djúpívogur si prohlédneme Eggin í Gleðivík (= vejce ve šťastné zátoce) a muzeum islandského dědictví v nejstarším domě Langabúð z roku 1790. Místní restaurace nabízí výborné Fish&Chips, z lokálních ryb. Odpoledne navštívíme úchvatnou ledovcovou lagunu Fjallsjökull s plujícími ledovými krami, mezi nimiž se můžeme projet na nafukovacích kajacích. Na následující dvě noci se ubytujeme v kempu pod NP Skaftafell, který leží v obklopení ledovců na úpatí nejvyšší hory Islandu Hvannadalshnjúkur (2 110 m). Celodenní turistika nabízí několik tras různých obtížností. Ať už se vydáme na zubatý vrchol Kristínartindar (↔ 19 km, ↑ 1130 m, ↓ 1130 m), nebo si zvolíme kratší variantu treku (↔ 10 km, ↑ 330 m, ↓ 330 m), v obou případech uvidíme ledovcový splaz Skaftafellsjökull a skalní varhany vodopádu Svartifoss. Pro zájemce je na programu též projížďka na islandských koních.

10. - 11. den

Ti, kteří se rozhodli blíže prozkoumat majestátní Vatnajökull, se v ranních hodinách vydají na ledovcovou túru s místním průvodcem. Druhá část naší skupiny si dopřeje pozvolné dopoledne ve stínu hor. Naše další cesta nás zavede k velkolepému kaňonu Fjaðrárgljúfur. Zastavíme se u lávového pole sopky Laki a poté budeme pokračovat do zeleného srdce hor, do kempu Þakgil, který již patří do těžko přístupných oblastí islandských vrchovin. Zůstaneme zde další dvě noci. Oblast Thakgil je učiněným rájem pro pěší turistiku, plný kaňonů, řek, vodopádů a dokonce i ledopádů. Zdejší trasy patří rozhodně k jedněm z nejkrásnějších na celém ostrově. Proto podnikneme celodenní výpravu k ledopádu, nad propastí ledovce Huldujökull. Celý okruh jde zkrátit i prodloužit. Díky horší dostupnosti této oblasti budeme mít horské pěšinky téměř jen pro sebe. (↔ 15-20 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m)

12. den

První zastávkou dne nám bude nejjižnější cíp Islandu, osada Vík. Projdeme se po unikátní černé pláži, odkud uvidíme Ryenisdrangarské jehly. Ptáci papuchalci nás budou čekat na ptačích útesech Dyrhólaey. Poté se přesuneme k vodopádu Skógafoss. V případě špatného počasí navštívíme nádherné technické muzeum Skógar s přilehlým skanzenem a výjimečnou kavárnou Freya. Sbírku vodopádů doplní Seljalandsfoss, u něhož se dá vstoupit za jeho vodní stěnu. Večer přejedeme na následující dvě noci do Duhových hor. (↔ 8 km, ↑ 350 m, ↓ 340 m)

13. den

Dle chuti a nálady výběr z několika kratších i delších turistických okruhů v termální oblasti "Duhových hor" Landmannalaugar. Za pěkného počasí podnikneme delší výlet do oblasti termálních pramenů a obsidiánových hor v oblasti kolem vrcholu Brennisteinsalda. Neomezeně jsou k dispozici místní přírodní lázně, v podobě horké říčky, tekoucí hned vedle našich stanů. (↔ 5-16 km, ↑ 520 m, ↓ 520 m)

14. den

Pomalý přesun do civilizace. Návštěva rodinné firmy Fridheimar v Reykholtu, která se zabývá pěstováním rajčat a chovem islandských koní, známých pro svou sílu, zdraví a rozmanitost barev srsti. Prohlídka rajčatových skleníků s výkladem a stájí s ukázkou, jak je možné nevylít půllitr piva, když jedete na islandském koni. Den zakončíme společnou večeří u jednoho stolu. (↔ 3 km)

15.den

Poslední den strávíme v Reykjavíku, se svou polohou 64° 08' severní šířky nejseverněji položeným hlavním městem světa, plném zajímavé architektury – nemineme katedrálu Hallgrímskirkja či operu Harpa ve starém přístavu. Čas bude na prozkoumání nejrůznějších muzeí (muzeum punku, muzeum věnované polární záři) a uliček, včetně hlavní ulice Laugavegur s obchůdky. Večer se přesuneme do malého rodinného kempu, nedaleko od letiště Keflavík. (↔ 5-10 km)

16. den

V brzkých ranních hodinách odlet z Keflavíku přímým letem do Prahy.

Ubytování

Nocovat budeme 13x v kempech, 1x na tábořišti ve vlastních stanech a spacácích a 1x si dopřejeme luxus střechy, kdy přespíme v chatě s přírodní termální lagunou. Je dobré myslet na povětrnostní podmínky na Islandu, proto doporučujeme vzít si stan s odolnými tyčkami a kolíky, teplejší spacák (myšleno ne pouze letní). Pozor - počítejte s váhou vašeho stanu i při nákupu letenky s/bez zavazadla. Kempy jsou obvykle zatravněné, v Landmannalaugaru se stanuje na tvrdém písčito-kamenitém podloží, pro zajištění stanů proti větru je na místě dostatek kamení (kolíky totiž skoro není možné do země zapíchnout). Kempy jsou plně vybavené a odpovídají evropskému standardu - moderní sociální zařízení (WC, sprchy, možnost dobití telefonů), hřiště, místnosti na vaření, některé mají přírodní bazén či lagunku, u jiných najdeme poblíž obchody a restaurace. Již zmíněné tábořiště, kde budeme jednu noc přespávat, je opravdu jednoduché místo, nedisponuje sprchou, pouze WC.

Strava

Stravování v průběhu zájezdu je po celou dobu ve vlastní režii. Hodí se tedy přibalit vařič a suroviny pro přípravu vlastních jídel. S plynovou bombou ani benzínem vás do letadla nepustí, na Islandu však není problém obojí sehnat (možnost nákupu bude první den ráno po příletu). Naše cesta povede civilizovanými oblastmi i divočinou. Některé dny si lze potraviny dokoupit v supermarketech, několikrát bude možnost zajít si na rychlý oběd či jiné občerstvení.

Doprava

Doprava na zájezdu
Přesouvat se budeme 9místnou dodávkou, počítejte proto s omezeným úložným prostorem pro Vaše zavazadla - ideální je se sbalit do jednoho zavazadla včetně stanu v daném zavazadlu (tedy baťoh/taška, který si v případě potřeby i kousek přeneseme, rozhodně ne kufr na kolečkách!), abychom se všichni pohodlně vešli. Hodí se menší baťůžek na denní túry a aktivity, který si při přejezdech v dodávce můžeme dát pod sedačku nebo mezi nohy.

Letenky

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Její cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. Počítejte s příletem na Island 1.den zájezdu v odpoledních hodinách. Odlet z Islandu je plánován na 16.den zájezdu brzy ráno (kolem 7:00).

Přílet: Keflavík
Odlet: Keflavík

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály, což znamená, že naplánovaný program zvládne průměrně zdatný jedinec, který provozuje turistiku nebo rekreační sport. Do programu jsou zařazeny i celodenní túry obtížným islandským terénem, kdy délka trasy přesahuje 20km. Vše se jde ale s baťůžkem nalehko.

Další info

Cestovní doklady
Na Island nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným nežli českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Skupina a průvodce
Maximální kapacita této skupiny je 14-16 účastníků + 2 průvodci, rozdělení do dvou 9místných dodávek.

Volitelné fakultativní aktivity:

  • pozorování velryb na palubě tradiční dřevěné rybářské lodi (3-4hod. plavby, cca 85 EUR)
  • túra na kajaku po ledovcové laguně Fjallsjökull (1,5hod. plavby, vhodné i pro začátečníky, cca 90 EUR)
  • projížďka na islandských koních (2hod. jízdy, vhodné i pro začátečníky, cca 113 EUR)
  • túra po ledovci Vatnajökull s návštěvou ledovcové jeskyně (5hod. túra, cca 185 EUR)

Kapesné

Na Islandu platí měna ISK (= islandská koruna). Doporučujeme vzít si s sebou EURa v hotovosti na fakultativní výlety. Island je královstvím platebních karet, tedy drtivou většinu nákupů (stravu, suvenýry, dokoupení základních potravin a památky při trase) lze platit kartou a není třeba měnit eura na islandské koruny. Potraviny jsou zhruba 2 – 3x dražší než u nás.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odletem.

Termíny

4. 8. - 19. 8. 2024
č. zájezdu: 224309A-01
cena 47 900 Kč
6 volných míst
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Bretaň a Normandie

Bretaň a Normandie

7. 8. - 18. 8. 2024 Chci to vidět
Cesta jižním Islandem a na Snæfellsnes

Cesta jižním Islandem a na Snæfellsnes

22. 5. - 1. 6. 2025 Chci to vidět
Do finských národních parků

Do finských národních parků

19. 7. - 4. 8. 2024 Chci to vidět
Grónsko - unikátní arktická expedice

Grónsko - unikátní arktická expedice

18. 8. - 1. 9. 2025 Chci to vidět
Hory a národní parky Skotska

Hory a národní parky Skotska

12. 7. - 26. 7. 2024 Chci to vidět
Norsko a Švédsko

Norsko a Švédsko

5. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět
Nový Zéland

Nový Zéland

14. 2. - 1. 3. 2025 Chci to vidět
Prázdniny u Vikingů

Prázdniny u Vikingů

18. 7. - 28. 7. 2024 Chci to vidět
Prázdniny ve Skotsku

Prázdniny ve Skotsku

25. 7. - 5. 8. 2024 Chci to vidět