Velebit (Chorvatsko)

Velebit je přímořské vápencové pohoří ležící na severu Chorvatska. Zároveň je největším a nejdelším pohořím dinárského systému. Má tvar mohutné hradby táhnoucí se ve směru severozápad - jihovýchod.

Na západě je pohoří ohraničeno Jaderským mořem, na východě je vymezen Lickou krasovou plošinou. Severně položené sedlo Vratnik odděluje Velebit od pohoří Velika Kapela. Kaňon řeky Zrmanja tvoří jižní hranici. Svou celkovou délkou 145 km a šířkou až 100 km patří mezi jedno z nejmohutnějších pohoří Chorvatska. Zaujímá plochu 2 247 km², z toho 41 km² leží nad hranicí 1 600 m.

Pohoří můžeme rozdělit do 3 částí.

Severní Velebit se táhne od sedla Vratnik po sedlo Veliki Alan (1 412 m). V této části najdeme oblast Rožanski kukovi. Jedná se o divoký skalní labyrint skalnatých útvarů těch nejdivočejších tvarů. Také zde leží jedna z nejhlubších propastí na světě - Lukina jama (hloubka 1 392 m). V okolí turistické chaty Zavižan leží známá Velebitská botanická zahrada soustřeďující veškerou floru Velebitu.

Střední Velebit se rozkládá mezi sedlem Veliki Alan a sedlem Oštarijska Vrata (927 m). V této části hor leží údolí Štirovača dlouhé 8 km sevřené ze všech stran zalesněnými svahy - přísná přírodní rezervace. Ve střední části Velebitu se nalézají výhledové vrcholy jako Šatorina (1 624 m) a Bačič kuk (1 304 m).

Jižní Velebit se může pochlubit nejvyššími vrcholy celého pohoří - Vaganski vrh (1 758 m) a Sveti Brdo (1 753 m). Největší atraktivitou jižní části masivu je národní park Velika a Mala Paklenica. Jižní Velebit končí vápencovým masivem Tulove grede nedaleko sedla Mali Alan (1 044 m).

Turistika má ve Velebitu dlouholetou tradici a pro Chorvaty má pohoří symbolickou hodnotu národních hor. Napříč horami vede přes 100 km dlouhá trasa tzv. Velebitski planinarski put, který má 16 kontrolních bodů.

V pohoří se nacházejí národní parky Paklenica a Severní Velebit. NP Severní Velebit byl vyhlášený v roce 1999.  Na ploše 109 km² zahrnuje přírodní rezervace Hajdučki a Rožanski kukovi, Lukina jama, Visibaba, Zavižan - Balinovac - Velika kosa. Parkem prochází známá turistická stezka Premužićeva staza.

NP Paklenica byl vyhlášen za národní park v roce 1949. Jsou to dvě až 400 metrů hluboké soutěsky, sevřené mezi kolmé vápencové stěny. Svým způsobem ojedinělé kaňony Velika a Mala Paklenica jsou asi nejznámějším terénem pohoří Velebit. Nachází se zde   neopakovatelné prostředí s mimořádným přírodním bohatstvím.

Velebit má málo povrchových toků a prameny často vysychají. Vzhledem k vápencovému reliéfu mají vodní toky podobu ponorných řek (LikaRičica). Ty se většinou vlévají do moře ve formě podmořských vyvěraček. Hlavními tokem je řeka Zrmanja, která ústí do Novigradskeho more.

Velebit má pestrou faunu i flóru. Floru pohoří můžeme rozdělit do dvou pásem - středoevropské a středozemní. Setkáme se zde s velkým počtem endemických rostlin. Nejznámějším je Degenica velebitica, která roste na vrcholu Plan. Z ostatních rostlin se setkáme s rododendronyprotěží a s množstvím omamně vonících bylin, např. se šalvějí.
Rovněž velebitská fauna je neobyčejně bohatá na druhy, které nenajdeme nikde jinde, hlavně mezi brouky a motýly. Celkově se dá říci, že Velebit je pohořím motýlů. Se zástupci velkých šelem se můžeme setkat s medvědem, kterých je zde na 80 kusů. Vyprahlý vápencový terén je bohatý na výskyt hadů a to i jedovatých.

Zdroj : http://wikipedia.org


Zájezdy s návštěvou Velebitu

Přírodní šperky Chorvatska a Slovinska

vodopády, kaňony, propasti, jeskyně, hory, slaná voda i sladká vína

Stejně jako Vinnetou a jeho bílý bratr budeme opatrně kráčet po škrapových polích, abychom se zatajeným dechem uzřeli třpytivé vody „fjordu“ Zavratnica nebo řeku Zrmanju i s jejími vodopády a přírodními přehradami.

12 400 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Chorvatsko, Slovinsko
Typ zájezdu: Poznávání s turistikou Zájezdy na Balkán

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

12 Délka:
12 dnů
N Náročnost:
2-3
D Doprava:
autobusem
S Stravování:
polopenze
U Ubytování:
kemp tábořiště

Prodloužené léto v Chorvatsku

pobřeží, hory i ostrovy Chorvatska a Dalmácie na kole

Pohodové cykloputovaní na pomezí historického Chorvatska a Dalmácie s bydlením v kempu či penzionu u moře.

11 200 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Chorvatsko
Typ zájezdu: Cykloturistika Zájezdy na Balkán

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

10 Délka:
10 dnů
N Náročnost:
2
D Doprava:
autobusem
S Stravování:
polopenze
U Ubytování:
apartmány kemp

Další zajímavá místa Chorvatska


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz